Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Romuald Ajchler:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Niniejsze oświadczenie i wystąpienie w Wysokiej Izbie chyba jest moim ostatnim wystąpieniem w tej kadencji. Z uwagi na wagę tego oświadczenia chciałbym skierować je do pani premier, pana prezydenta Unii Europejskiej Donalda Tuska, a przede wszystkim do pana wicepremiera Piechocińskiego.

    Wysoka Izbo, na koniec kadencji chciałbym przypomnieć o obietnicach i deklaracjach składanych także przez moich kolegów firmom i mieszkańcom m.in. w sprawie budowy obwodnicy we Wronkach. Jak państwo zapewne się orientują, plany budowy tej obwodnicy powstały w 2009 r. Jest koniec 2015 r., a inwestycja nawet się nie rozpoczęła. W związku z tym chciałbym, abyście poznali państwo kilka faktów.

    Na pewno wiecie, że w 2010 r. Samsung, gdy kupił od spółki Amica Wronki fabrykę, przejął 620 pracowników. Czy macie świadomość, że dziś w tej fabryce pracuje ponad 4 tys. osób? Nie liczę kooperantów, których jest zapewne drugie tyle. W fabryce nie produkuje się już 500 tys. lodówek rocznie - liczbę tą zwiększono do 3,5 mln sztuk, co oznacza, że produkcję zwiększono siedmiokrotnie. 95% lodówek Samsunga i 75% jego pralek na rynku europejskim pochodzi właśnie z Wronek. Z firmy co roku wyjeżdża, i to jest istota rzeczy, 80 tys. TIR-ów. A nie możemy zapominać, że przez płot Samsung sąsiaduje też z dobrą firmą we Wronkach, Amiką Wronki, z której również wyjeżdża ich ponad 30 tys.

    (Głos z sali: Rocznie?)

    Tak.

    Wybudowanie obwodnicy Wronek, ale również Szamotuł i Pniew, jest konieczne. Tych inwestycji nie możemy odwlekać w latach. Przez obietnice składane koreańskim inwestorom, którzy tylko we Wronkach zainwestowali ponad 0,5 mld dolarów, wychodzimy na ludzi niepoważnych i niegodnych zaufania. Chcemy, aby Polska rozwijała się, chcemy, aby inwestorzy lokowali u nas duży kapitał, jednak jeżeli nie stworzymy im warunków do prowadzenia biznesu, może się okazać, że zaczną inwestować gdzie indziej. Mieliśmy w Polsce potężne firmy, które wyprowadziły się do innych krajów. Wtedy było już za późno na reakcję. Muszą powstać obwodnice Wronek, Szamotuł i Pniew, nie za pięć, dziesięć lat, ale już, natychmiast, ponieważ region dynamicznie się rozwija. Mamy realną, pilną potrzebę stworzenia warunków odpowiednich do rozwoju przedsiębiorczości i utrzymywania miejsc pracy dla ludzi.

    Wysoki Sejmie! Na tej sali niejednokrotnie składałem poprawkę, mówiłem, aby to wybudować, aby przeznaczyć środki na tę inwestycję. Oczywiście zawsze uzyskiwałem informację poprzez wynik głosowania - nie. Sami sobie poradzimy, opozycja niech się nie wtrąca. I co? Do dzisiaj nie ma obwodnic. Mówię o trzech obwodnicach - Wronek, Szamotuł i Pniew. Dlaczego trzy? Dlatego że jeżeli wybudujemy tylko jedną, to zakorkujemy sąsiadujące miasta TIR-ami, które będą wyjeżdżać z Wronek i wjeżdżać do nich z różnymi produktami.

    Wysoka Izbo! Dlaczego na początku przywołałem tych panów i państwa? Otóż pan premier Tusk był we Wronkach, był w fabryce, gdzie padły pewne zobowiązania. Pan premier Piechociński chyba rok temu obiecywał zainteresować się sprawą. Pani premier Ewa Kopacz dzisiaj jest premierem i powinna kontynuować zobowiązania przejęte przez swojego poprzednika lub pana premiera Piechocińskiego.

    Jest to ostatni dzień i chcę zapewnić Wysoką Izbę, a przede wszystkim wszystkich mieszkańców Wronek (Dzwonek), że w przyszłej kadencji również upomnę się o tę budowę, przeprowadzenie tej inwestycji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Proszę bardzo.

    Panie pośle, 80 tys. TIR-ów na rok to jest 220 TIR-ów dziennie. To znaczy co 10 minut jeden TIR?

    Poseł Romuald Ajchler:

    Panie marszałku, trochę więcej, dlatego że nie dodał pan jeszcze TIR-ów wyjeżdżających z Amiki Wronki i przyjeżdżających tam. A te firmy sąsiadują o miedzę. Tak, dobrze pan obliczył TIR-y wyjeżdzające z koreańskiej fabryki.

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Aż wierzyć się nie chce.

    Poseł Romuald Ajchler:

    Panie marszałku, nie chce się wierzyć, w związku z tym ten apel o to, abyśmy szanowali tych, którzy dobrze pracują. Przyjęto 600 osób, dzisiaj pracuje tam ponad 4 tys. osób, a we Wronkach praktycznie nie ma bezrobocia.Poseł Romuald Ajchler - Oświadczenie z dnia 08 października 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Oświadczenie poselskie


1015 wyświetleń