Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Wojciech Penkalski:

    Szanowni Państwo! Znajomi! Przyjaciele! Drodzy Wyborcy! Dobiega końca obecna kadencja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. To szczególny czas w życiu państwa polskiego. To być może czas istotnych zmian w jego sytuacji politycznej i militarnej. Będąc posłem na Sejm, podejmowałem, a także uczestniczyłem w podejmowaniu wielu ważnych decyzji związanych z moim okręgiem wyborczym, a przede wszystkim dotyczących miasta, z którego pochodzę i które mam bardzo głęboko w sercu, Braniewa. Idąc do polityki, byłem przekonany, że nie będzie ona moim sposobem na życie i będzie służbą dla regionu, a przede wszystkim służbą dla obywateli. Starałem się nieść im pomoc, być tam, gdzie zawsze mnie potrzebowano, nawet za cenę konfliktów i sporów z decydentami. Miałem głęboką wiarę w słuszność tego, co robię. Jako jeden z niewielu wierzyłem w zmianę pokoleniową mojego miasta. Dziś Braniewo jest inne, dziś Braniewo stoi przed rozwojem, ma lepsze perspektywy, dziś samorządowcy sprawujący władzę muszą liczyć się z głosem ludu.

    Charakter mojej pracy parlamentarnej wyznaczały w dużej mierze sprawy wojska. Dziś ze spokojem mogę powiedzieć, że wiele kwestii będących przedmiotem oczekiwań społecznych udało mi się pomyślnie zakończyć. To niewątpliwy powód do osobistej satysfakcji.

    Szanowni Państwo! Podjąłem niczym niewymuszoną, suwerenną decyzję o zaniechaniu działań związanych z reelekcją. Nie będę ubiegał się o mandat posła i tę decyzję podjąłem świadomie. Bardzo dziękuję za wspaniały pokaz zaangażowania i skuteczności w trakcie rejestracji kandydatów na posłów w zbliżających się wyborach do Sejmu. W trzy tygodnie udało mi się przekonać 15 kompetentnych i doświadczonych ludzi, prawdziwych liderów swoich środowisk. Zebraliśmy podpisy i zarejestrowaliśmy się. Niestety taka skuteczność nie była udziałem naszych kolegów z innych okręgów, w wyniku czego nasza lista nie ma statusu ogólnopolskiego. Ordynacja wyborcza jest bezwzględna. Aby uzyskać mandat posła, trzeba przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy w całym kraju. Z rejestracją tylko w części okręgów nie mamy żadnych szans na przekroczenie progu wyborczego.

    Nie wolno oszukiwać ludzi. Nie stać mnie na wprowadzanie ich w błąd, dlatego ja i wielu kandydatów z naszej okręgowej listy, nie chcąc marnować społecznego poparcia, zdecydowaliśmy się na wycofanie z wyborów parlamentarnych. Nie będzie naszych nazwisk na kartach do głosowania. Jest to decyzja głęboko przemyślana i mająca swoje obiektywne uzasadnienie. Pragnę jednak zapewnić, że moje dalsze plany zawodowe, związane z innymi już wyzwaniami, w pewnym stopniu stanowić będą kontynuację moich dotychczasowych działań.

    Chciałbym dzisiaj podziękować moim sejmowym koleżankom i kolegom za cztery lata tak naprawdę przecież wspólnej pracy. Przede wszystkim chciałbym podziękować mojej rodzinie, która przez ostatnie pięć lat bardzo mnie wspierała, moim doradcom, a także moim wyborcom za okazane mi zaufanie i wielokrotne dowody sympatii z ich strony.

    Ale to nie koniec. Chcemy działać razem, chcemy zmieniać nasze małe ojczyzny na lepsze, dlatego zdecydowaliśmy się powołać do życia Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionu z siedzibą w Braniewie. Nasza energia i zapał znajdą ujście poprzez różne formy aktywności. Zapraszam do współpracy, zapraszam do wspólnego działania. Pamiętajcie, że razem możemy więcej. Wiem jak, wiem gdzie, wiem z kim. Jeśli macie chęć, dołączcie, proszę, do nas.

    Drodzy państwo, moja parlamentarna praca znalazła swój finał, ale dziś pragnę państwa zapewnić, że sprawowanie mandatu poselskiego było dla mnie honorem i niewątpliwym zaszczytem. Dziękując, mówię do zobaczenia.Poseł Wojciech Penkalski - Oświadczenie z dnia 23 września 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 101


24 wyświetleń