Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3919).


Poseł Andrzej Kania:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pani Minister wraz z Gronem Współpracowników! Podstawowym celem, jak informują nas wnioskodawcy projektowanej ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw, jest doprecyzowanie kwestii odnośnie do podziału kompetencji między dwie inspekcje, między Inspekcję Weterynaryjną i Państwową Inspekcję Sanitarną.

    Nie zgodzę się z przedstawicielem wnioskodawców, że Inspekcja Weterynaryjna ma duże doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa żywności. Wręcz przeciwnie. Postawię tezę, wysnuję wniosek, że Inspekcja Weterynaryjna ma mniejsze doświadczenie niż inspekcja sanitarna, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności. Inspekcja Weterynaryjna to prawie 100 lat istnienia tej instytucji, to także wykształceni ludzie i nie będziemy się pewnie licytować, czy lekarz przy produkcji, czy też wskazaniu, czy dany produkt, wyrób mięsny jest taki, czy inny, ale specjaliści w inspekcji sanitarnej też są solidnie wykształceni.

    Chciałbym zwrócić uwagę na to, co mówiono: tak naprawdę do końca kadencji mamy niewiele. Widziałem w tej kadencji projekt ustawy o inspekcji bezpieczeństwa żywności, który do końca nie wiadomo dlaczego nie ujrzał światła dziennego, składającej się z wielu inspekcji, jakie funkcjonują w polskim obszarze kontroli żywności od producenta do konsumenta, czy też, jak ministrowie powtarzali trochę po chłopsku, od pola do stoła. Regulacja praktycznie nie ujrzała światła dziennego, nie wiem dlaczego. Dzisiaj bezwzględnie by się przydała. Mielibyśmy problem skutecznie rozwiązany, bo rzeczywiście moglibyśmy w jednej inspekcji połączyć doświadczenie jednych i drugich.

    Dla mnie nie jest argumentem, o czym już wspomniałem, licytowanie się na to, kto jest bardziej przygotowany do nadzoru nad bezpośrednią sprzedażą przez rolników swoich produktów. Rzeczywiście jest to bardzo potrzebna regulacja i przyznaję rację panu posłowi Borkowskiemu, który jest reprezentantem wnioskodawców, że to ułatwi i skróci łańcuch sprzedaży na targowiskach produktów, które produkuje rolnik. Dlatego też z jednej strony jak najbardziej trzeba wspierać rozwiązania, ale z drugiej strony nie można wspierać robienia tego na łapu-capu, szybko.

    W związku z tym myślę, mam taką nadzieję, że w tej kadencji Sejmu nie uda nam się przyjąć ustawy, bo jest to bardzo poważny obszar bezpieczeństwa żywności, bezpieczeństwa Polaków, ale mam też taką nadzieję, że w przyszłym parlamencie powstanie dobre prawo, które będzie regulowało powstanie superinspekcji sanitarnej czy też inspekcji bezpieczeństwa żywności, która rzeczywiście z jednej strony będzie z dobrym skutkiem nadzorować, kontrolować, wspierać, pomagać Polakom, jednocześnie chroniąc od czegoś złego, co może wystąpić, jeśli chodzi o żywność, a z drugiej strony pomagać w produkcji dobrej polskiej żywności, która rzeczywiście jest uznawana w Europie i na świecie. Dziękuję bardzo.



Poseł Andrzej Kania - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw


82 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Andrzej Kania - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Kania - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Poprawione sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Kania - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Poprawione sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy