Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Przyjęte przez Komisję Finansów Publicznych sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do spraw realizacji ustaw o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych wraz ze stanowiskami: ministra finansów i Komisji Nadzoru Finansowego (druk nr 3923).


Poseł Beata Kempa:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani minister już niestety nie ma. Jak od 10 lat jestem parlamentarzystą, tak myślę, że pana wystąpienie jako sprawozdawcy, panie pośle Święcicki, można zaliczyć do najsłabszych. Ocenił je już pan prof. Żyżyński, w pełni się z tym zgadzam, jest to osoba zdecydowanie bardziej zacna niż ja. Chcę jednak powiedzieć jasno i wyraźnie: Mówił pan to wszystko tylko po to, żeby absolutnie umniejszyć wagę SKOK-ów i moim zdaniem spowodować obniżenie ich wiarygodności. Takie było pańskie zadanie. W związku z tym odmieniał pan przez przypadki: patologia, patologia, Lech Kaczyński, Grzegorz Bierecki, SKOK-i - po to, żeby pewnie zgodnie z przykazaniami jakiegoś pańskiego mentora bądź nie do końca przytomnego PR-owca uzyskać taki, a nie inny efekt. Czy się udało, zobaczymy. Uważam natomiast, panie pośle Święcicki, że wielu z tych, którzy złożyli swoje oszczędności w SKOK-ach, kasach spółdzielczych, ma prawo złożyć pozwy przeciwko tym, którzy próbują w taki, a nie inny sposób, nie mając żadnych argumentów - żadnych, powtarzam, argumentów - zaciemniać obraz.

    (Poseł Marcin Święcicki: Zaciemniać obraz...)

    Bo próbował pan skrzętnie ukryć i umniejszyć to, co działo się w SKOK-u Wołomin, i wiadomo, z jakich przyczyn. Ci ludzie mogą to zrobić, nie zwracając uwagi na chroniący pana immunitet materialny, bo ten immunitet nie uprawnia do tego, żeby można było z tej mównicy mówić nieprawdę.

    I jeszcze jedno, panie pośle Święcicki. Mówił pan o konflikcie interesów. Pytam więc: Dlaczego z takich debat, z takich prac w komisji nie wyłącza się np. pani posłanka Skowrońska? Przecież widzę tu jawny konflikt interesów. I pan śmie mówić o konflikcie interesów? Komisja śledcza? Proszę bardzo. A dlaczego milczycie, gdy jest mowa o komisji śledczej w sprawie infoafery, w sprawie afery stoczniowej, w sprawie afery taśmowej?

    (Poseł Jan Kulas: Powołajmy.)

    Mówi pan o finansowaniu kampanii wyborczych, a skrzętnie pan milczy o tym, co może być zawarte w materiałach - odsyłam pana, na pewno ma pan dostęp do informacji niejawnych - o aferze hazardowej. (Dzwonek) Tam pan zobaczy, jak się finansuje kampanie wyborcze. I ze wstydu milczałby pan na tej mównicy. Dlatego chcę powiedzieć coś, co może będzie mocne, ale chyba wymowne na koniec tej kadencji. Paulo Coelho powiedział zdanie, z którym i ja się zgadzam, panie pośle Święcicki: Nie walcz z idiotami, bo mają przewagę liczebną. Tak nie wolno, panie pośle. Wziąć pałę i walić w kogoś - to jeszcze trzeba umieć. To, co pan zrobił w sprawie spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych... Kasy mają wieloletnią tradycję i tę tradycję będą miały. Myślę, że nie zaszkodzi im żadne lobby bankowe, a banki też powinny zrobić rachunek sumienia, np. w związku z udzielanymi licznymi kredytami, o których mówiliśmy wyczerpująco przez wiele miesięcy. Naprawdę, panie pośle, w tej sytuacji trzeba ważyć słowa.

    Sprawozdanie miało bardzo niski poziom, jeżeli chodzi o zawartość merytoryczną. Czekałam na wystąpienie ministra czy wiceministra, że być może będzie miało ono jakieś elementy, do których można byłoby się odnieść, ale również się zawiodłam. To wszystko wskazuje na jedno: miała być hucpa polityczna, miała się ona odbyć w czasie kampanii wyborczej i miała przynieść negatywny wynik kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości w wyborach na prezydenta, a teraz Zjednoczonej Prawicy w wyborach parlamentarnych - taki jest wasz cel.

    I ostatnie zdanie, panie marszałku, jeśli pan pozwoli.

    (Poseł Jan Kulas: 3 mld zł.)

    Krzyczycie tutaj, że należy powołać komisję śledczą. Niestety, bardzo mi przykro, ale nie będziecie mieli głównego aktora - tak można powiedzieć - komisji śledczych, pana Sekuły. Nie wybraliście go do Sejmu, i dobrze, ale bez niego te komisje nie miałyby żadnej - w cudzysłowie - wartości. Dziękuję. (Oklaski)

    (Poseł Jan Kulas: Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni, pani poseł.)

    (Poseł Marcin Święcicki: Jakiego Sekułę, pani poseł?)Poseł Beata Kempa - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Przyjęte przez Komisję sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do spraw realizacji ustaw o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych wraz ze stanowiskami: Ministra Finansów i Komisji Nadzoru Finansowego


116 wyświetleń

Zobacz także:
Zobacz także:

Poseł Beata Kempa - Wystąpienie z dnia 10 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 94 Informacja Prokuratora Generalnego dotycząca upublicznienia akt...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Beata Kempa - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie Kodeksu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Beata Kempa - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Beata Kempa - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o opiniodawczych...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Beata Kempa - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Beata Kempa - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji Zdrowia o poselskim projekcie ustawy o zawodzie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Beata Kempa - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy