Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

34 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia lotników polskich walczących w czasie II wojny światowej (druki nr 3480 i 3617).


Poseł Stefan Niesiołowski:

    Pani Marszałek! Szanowni Państwo! Odpowiem na pytania. Zacznę od końca. Są takie środki, panie pośle. Niedobrze, że przy okazji takiej uchwały, co do której wydaje się, że jednogłośnie głosuje się nad nią w komisji, i wydaje się też, że już nie ma tutaj powodów do sporu, panowie podnosicie temat bieżącej walki politycznej. No co to w ogóle jest? Są takie konkursy, np. konkurs organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej upamiętniający bitwę o Anglię i pilotów. Jeżeli pan nie zna książek temu poświęconych... Można oczywiście zawsze wydać kolejną, nie jestem temu przeciwny.

    (Poseł Bogdan Rzońca: To dobrze.)

    To jest tak oczywiste, że nie zasługuje chyba nawet na dyskusję. Zawsze można napisać, wydać, ale takie książki już są, np. książki Witolda Urbanowicza polecam.

    (Poseł Bogdan Rzońca: Przez MON finansowane?)

    Proszę?

    (Poseł Bogdan Rzońca: Przez MON finansowane?)

    Nie ma znaczenia, przez kogo, ważne, żeby książki wychodziły. MON bardzo dużo różnych rzeczy wydaje. Nie mam podstaw, żeby wypowiadać się w imieniu MON-u.

    Rozumiem, że pewne filmy mogą się nie podobać, ale bardzo bym prosił, żeby odłączyć od tej uchwały, kiedy mówimy o polskich pilotach, którzy walczyli w II wojnie, bieżącą walkę polityczną. Jak się panu film... Rozumiem, że chodzi o ˝Idę˝, tak?

    (Poseł Bogdan Rzońca: Nie, nie o ˝Idę˝.)

    A o co? O to, że Polski Instytut Sztuki Filmowej jakiś film... Zostawmy to, proszę. W innym momencie będziemy o tym dyskutować.

    Co to są żołnierze wyklęci? Co to w ogóle jest za nazwa? Kto ich wyklął? Komuniści ich wyklęli? To jest w ogóle nazwa, której proponuję nie używać, nazwa bezsensowna. Wiem, że ona się przyjmuje, bo Ślaski tej nazwy użył i tak się za nim powtarza, ale z jakiej racji? Dlaczego antykomunistyczne podziemie po wojnie w Polsce ma być nazywane żołnierzami wyklętymi? Prosiłbym, żeby w polskim parlamencie tej fałszywej nazwy nie używać, bo nikt ich nie wyklinał.

    (Poseł Bogdan Rzońca: Komuniści.)

    To są nasi bohaterowie, którzy walczyli o Polskę po wojnie, nikt ich nie wyklinał.

    (Poseł Bogdan Rzońca: Komuniści.)

    Komuniści ich wyklęli, to pan to musi dalej powtarzać? Armię Krajową wyklęli naziści i pisali: Banditen! Achtung! Mamy używać takich określeń? Z jakiej racji? Już nie chcę przedłużać tego sporu.

    Co do samej uchwały, chciałbym podziękować za wszystkie głosy. Rzeczywiście koncepcja Seelöwe, tej operacji ˝Lew morski˝, raczej była, jak pan poseł Wziątek trafnie powiedział, hipotetyczna. Hitler zresztą zorientował się bardzo szybko, że ona jest nierealna, bo mu admirał Raeder powiedział, że jeżeli nie obezwładnią brytyjskiej floty, to lądowanie jest niemożliwe, tak że zgadzam się z całą tą historiozofią pana posła i dziękuję za nią. Nie chciałem zamienić tego sprawozdania w wykład historyczny, ale rzeczywiście to była chyba jedyna taka bitwa podczas II wojny, kiedy Polacy w istotnym stopniu... Niestety w II wojnie dzielnie walczyliśmy, to jasne, na wszystkich frontach, ale nie odnosiliśmy zwycięstw. Nasze Monte Cassino nie miało już takiego znaczenia. Jest taki spór dotyczący tego, że w ogóle cała ta włoska operacja aliantów właściwie była na uboczu, na bocznym froncie, ale to nie jest miejsce na dyskusję o tym. Natomiast bitwa o Anglię to rzeczywiście był moment absolutnie przełomowy. W pełni z tym wszystkim, co pan poseł tutaj powiedział, zresztą i z tym, co wszyscy posłowie powiedzieli, się zgadzam, z wyjątkiem elementów moim zdaniem niepotrzebnych.

    Prowadzenie nauki historii - przecież to nieprawda, przecież nauka historii, było to już wielokrotnie mówione, została przesunięta z liceum do gimnazjum. To nie jest to tak, że ona została okrojona, że naukę historii zły polski rząd, rozumiem, że w domyśle antypolski, ogranicza. Młodzież nie zna historii, ale młodzież nie zna również biologii, wie pan?

    (Poseł Bogdan Rzońca: I fizyki.)

    Połowa twierdzi, że kruk to jest samiec wrony, jeleń to samiec sarny, a jeż na kolcach zanosi jabłka do spiżarni. (Wesołość na sali) Tak uważa 90% ludzi, ale nie jest tak dlatego, że ktokolwiek, w spiskowej wersji, ogranicza lekcje biologii, tylko wynika to, nie wiem, z czego. Ludzie mówią potworne bzdury na temat biologii, ale nie mam do nikogo o to pretensji. Nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć, natomiast dopatrywanie się w nieuctwie historycznym, rzeczywiście gigantycznym, tego, że polski rząd celowo ogranicza naukę historii, to jest nieprawda. Była dyskusja na ten temat w innym miejscu, nie chcę do tego wracać.

    Inne pytania - była propozycja pana posła, o ile pamiętam, Ćwika, tak? Pan poseł Ćwik, tak?

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Tak, poseł Ćwik.

    Poseł Stefan Niesiołowski:

    Przepraszam, to jest trochę inna uchwała. W tym momencie...

    (Poseł Bogdan Rzońca: Poseł Pyzik.)

    Poseł Pyzik, tak? Przepraszam, pan poseł, który siedzi tam...

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Nie wiem, który poseł, do której uwagi...

    Poseł Stefan Niesiołowski:

    Ten, który siedzi na końcu sali, przepraszam, nie zapamiętałem pana nazwiska. To by była teraz inna uchwała. Pan ma oczywiście rację, był ten legion generała Syrovego. Późniejszy prezydent Czechosłowacji Ludvík Svoboda walczył tutaj, w Polsce, mało kto o tym pamięta, ale w tej chwili nie możemy tego zrobić, bo musielibyśmy napisać w ogóle inną uchwałę. To jest uchwała o polskich lotnikach. František, którego wymieniłem, miał polski mundur i w tym sensie latał w polskich dywizjonach, miał najwięcej zestrzeleń, więcej niż Skalski. To jest bardzo charakterystyczne, że Czech miał więcej zestrzeleń. Czesi na ogół uchodzą za takich, można powiedzieć, dobrych finansistów, a nie najlepszych pilotów, żołnierzy, a to był najlepszy żołnierz, właśnie Czech. Gdybyśmy do tej uchwały dopisali teraz Czechów, którzy walczyli w 1939 r. w Polsce... Byli oczywiście tacy i dobrze, że pan o nich przypomniał, ale napiszcie panowie inną uchwałę. Prosiłbym, żebyśmy już trzymali się tego. Uchwała jest przyjęta przez komisję, już teraz nie ma możliwości, żeby ją zmienić.

    Raz jeszcze dziękuję za wszystkie głosy, za dyskusję, pani marszałek też oczywiście bardzo dziękuję i proszę o poddanie komisyjnej uchwały pod głosowanie w odpowiednim momencie i o jej przyjęcie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Stefan Niesiołowski - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia lotników polskich walczących w czasie II wojny światowej


382 wyświetleń

Zobacz także: