Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

34 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia lotników polskich walczących w czasie II wojny światowej (druki nr 3480 i 3617).


Poseł Sprawozdawca Stefan Niesiołowski:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowne rodziny polskich pilotów, którzy walczyli w bitwie o Anglię! Mam zaszczyt w imieniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej przedstawić projekt uchwały upamiętniającej polskich lotników na wszystkich frontach II wojny światowej.

    Już niedługo, bo w sierpniu, w tym okresie, bo nie ma właściwie dokładnej daty, ale z całą pewnością w sierpniu przypada 75. rocznica bitwy o Anglię. To było przekreślenie niemieckich planów, właściwie nie jest to do końca jasne, chyba nigdy sama inwazja nie była brana pod uwagę, ale z całą pewnością przekreślenie planów zniszczenia i zmuszenia Wielkiej Brytanii do kapitulacji za pomocą wojny powietrznej. Te plany zostały przekreślone z dużym udziałem polskich pilotów. To jest powód, dla którego wnioskodawcy uznali, żeby obchodzić, uczcić tę rocznicę uchwałą Sejmu. Na ogół nie nadużywamy uchwał w sprawach rocznic historycznych, ale myślę, że 75. rocznica, czas, kiedy już ostatni uczestnicy, bohaterowie tamtych wydarzeń jeszcze są wśród żywych, jeżeli w ogóle jeszcze żyją, jest dobrą okazją, żeby przypomnieć o znaczeniu tej bitwy.

    Spośród wszystkich bitew, wojen, walk II wojny światowej ta wydaje się szczególna, bo była w momencie, kiedy wydawało się, że III Rzeszy właściwie nic nie jest w stanie powstrzymać, kiedy Hitler szedł od zwycięstwa do zwycięstwa. Po zwycięstwie nad Polską, dość łatwym, osiągniętym wspólnie ze Stalinem, po dokonaniu rozbioru Polski, po zwycięstwie na Zachodzie, nad Danią, Norwegią, Belgią, Holandią czy wreszcie Francją wydawało się, że Hitlera nic nie zatrzyma. Wtedy Wielka Brytania, odrzucając wszelkie propozycje pokojowe, zmieniła rząd, bo na czele rządu stanął wtedy Winston Churchill, i uznała, że ze zbrodniczym reżimem rozmawiać nie będzie, i samotnie stawiała opór hitlerowskim Niemcom.

    Ta kapania, bitwa o Anglię to nie była tylko bitwa powietrzna, chociaż była taka przede wszystkim. To była także bitwa morska, która trwała cały czas. Wysiłek Polski koncentrował się na kampanii powietrznej. Polscy piloci w liczbie ok. 90 stanowili mniej więcej 5% lotników brytyjskich, ale liczba zestrzeleń przekraczała 10%. Była znacznie większa skuteczność, sprawność, odwaga, waleczność, były wreszcie umiejętności, czego efektem była liczba zestrzeleń. To doprowadziło do tego, że słynne słowa Winstona Churchilla, że ˝nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym˝, w dużym stopniu odnosiły się także do polskich pilotów.

    W uchwale znajduje się sformułowanie, jak myślę, ważne i potrzebne, że Sejm oddaje hołd polskim lotnikom, którzy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. Tak że ta uchwała ujmuje sprawę trochę szerzej. To jest uchwała w sprawie rocznicy bitwy o Anglię, ale ona jest szersza. Ona oddaje hołd Polakom, polskim lotnikom, którzy walczyli także na froncie wschodnim, którzy walczyli w Chinach, takim jak np. pilot Witold Urbanowicz. Na ogół kojarzy się to z bardzo znanym nazwiskiem pilota Stanisława Skalskiego, ale przecież było bardzo wielu wybitnych, wielkich pilotów, którzy mieli dużą liczbę zestrzeleń jak Witold Urbanowicz, który walczył m.in. w Chinach, piloci Zumbach czy Krasnodębski. Paradoksalnie najwięcej zestrzeleń miał latający w polskich dywizjonach czeski pilot František.

    Krew polska przelana na wszystkich frontach we wszystkich wojnach o Polskę jest tak samo cenna. W związku z tym autorzy uchwały dla podkreślenia wagi i znaczenia tej kampanii zwracają się do Sejmu, aby przy tej okazji oddać hołd wszystkim polskim lotnikom.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Komisji Obrony Narodowej, która - o ile pamiętam - jednogłośnie przyjęła projekt uchwały, chciałbym prosić Wysoką Izbę o przyjęcie projektu uchwały oddającej hołd polskim lotnikom walczącym w II wojnie światowej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)Poseł Stefan Niesiołowski - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia lotników polskich walczących w czasie II wojny światowej


109 wyświetleń

Zobacz także: