Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

30 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności (druki nr 3603 i 3694).


Poseł Sprawozdawca Marek Wójcik:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Przypadł mi w udziale obowiązek przedstawienia sprawozdania Komisji Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności.

    Ta zmiana ustawy tak naprawdę jest bardzo krótkim projektem, który przesuwa termin likwidacji obowiązku meldunkowego z 1 stycznia 2016 r. na 1 stycznia 2018 r. Myślę, że wszystkim osobom, które do tej pory zajmowały się kwestiami związanymi z ewidencją ludności, trudno dziś mówić o satysfakcji, dlatego że terminy, które do tej pory zakładaliśmy, niestety, nie będą dotrzymane.

    Chciałbym natomiast, korzystając z okazji tego wystąpienia przed Wysoką Izbą, jako osoba, która przecież współuczestniczyła w tworzeniu ustawy o ewidencji ludności, powiedzieć, że nie zmarnowaliśmy czasu od 2008 r., od kiedy pierwszy raz został sformułowany postulat likwidacji obowiązku meldunkowego. Otóż przez tych kilka lat udało się znacząco zmienić kształt obowiązku meldunkowego, likwidując wszystkie uciążliwości, które do tej pory dotyczyły obywateli. Chciałbym podać kilka przykładów. Otóż wprowadzono możliwość wymeldowania podczas zameldowania w nowym miejscu. To jest rozwiązanie, które z pewnością ułatwia życie obywatelom, bo obywatele nie muszą jeździć pomiędzy urzędami po to, żeby załatwić swoje formalności. Wydłużyliśmy czas, termin na dopełnienie obowiązku meldunkowego. Udało się wprowadzić możliwość załatwienia formalności przez pełnomocnika. To też jest znaczące ułatwienie dla osób, które chcą dopełnić obowiązku meldunkowego. Zlikwidowano sankcje za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Zlikwidowano wszystkie wymogi związane z przedkładaniem różnego rodzaju dokumentów po to, żeby dopełnić obowiązku meldunkowego, dokumentów takich jak książeczka wojskowa, co często było dla osób, które zagubiły książeczkę wojskową albo nie miały jej przy sobie, przeszkodą w dopełnieniu obowiązku meldunkowego. Wprowadzono również jeszcze inne ułatwienia, których nie będę tutaj wymieniać ze względu na czas. Bez wątpienia uciążliwości, które spotykały obywateli, zostały na przestrzeni tych lat zlikwidowane.

    Dziś kształt obowiązku meldunkowego jest zupełnie inny niż wtedy, kiedy przystępowaliśmy do jego likwidacji. Chciałbym również zwrócić uwagę, że 1 marca 2015 r. został uruchomiony System Rejestrów Państwowych, który w praktyce umożliwia odmiejscowienie wielu procedur, np. procedury związanej z wydawaniem dowodów osobistych. Myślę, że w oparciu o System Rejestrów Państwowych i dalszy rozwój technologii będziemy mogli w dalszym ciągu zmieniać procedury, tak aby niezależnie od okresu, który wprowadzamy do ustawy odnośnie do likwidacji obowiązku meldunkowego, 1 stycznia 2018 r., w dalszym ciągu ułatwiać obywatelom ewentualne dopełnianie obowiązku meldunkowego. Sądzę też, że rozwiązania, które zostaną zaproponowane, będą mogły uwzględniać właśnie rozwiązania techniczne oparte o System Rejestrów Państwowych po to, żeby w przyszłości, tak jak znalazło się to w jednej z propozycji rządu, fakultatywna rejestracja miejsca zamieszkania mogła się odbywać w sposób maksymalnie uproszczony i maksymalnie wygodny dla obywateli, np. po prostu poprzez deklarowanie miejsca zamieszkania, wtedy kiedy załatwiamy jakąś sprawę w dowolnym urzędzie, bądź też poprzez dokonanie przez Internet stosownej zmiany w rejestrze.

    W związku z tym sądzę i mam nadzieję, że w przyszłości ten sposób myślenia o tym, aby zmieniać treść obowiązku meldunkowego, po to żeby maksymalnie upraszczać wszystkie procedury, po to żeby procedury nie były uciążliwe dla obywateli, niezależnie od tej ustawy będzie kontynuowany i że obywatele rzeczywiście w łatwiejszy sposób będą załatwiali swoje sprawy w organach administracji. Proszę o uchwalenie ustawy. Dziękuję.



Poseł Marek Wójcik - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97


68 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Marek Wójcik - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo o zgromadzeniach

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Wójcik - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy – Prawo o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Wójcik - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy – Prawo o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Wójcik - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Wójcik - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Wójcik - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja bieżąca w sprawie przyjęcia przez Polskę osób...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Wójcik - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o związkach...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy