Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3586 i 3612).


Poseł Leszek Aleksandrzak:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Panie Ministrze! Mam przyjemność przedstawić stanowisko Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej w sprawie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz innych ustaw, druki nr 3586 i 3612.

    Projektowana ustawa ma pomóc w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych Polaków, które są dzisiaj bardzo znaczące. Kolega z klubu PiS przedstawił sytuację, jaka jest dzisiaj na rynku mieszkaniowym. Rzeczywiście jest ona bardzo trudna. Ta ustawa ma pomóc określić podstawy prawne dla Banku Gospodarstwa Krajowego celem wspierania rządowego projektu wsparcia budownictwa mieszkaniowego, finansowania inwestycji poprzez preferencyjne kredyty, a dotyczy oczywiście społecznego budownictwa czynszowego, tak ogólnie można by powiedzieć.

    Rzeczywiście trudno dzisiaj nie popierać tego projektu. Jest to projekt wychodzący naprzeciw tym ludziom, którym dzisiaj najtrudniej funkcjonować na rynku mieszkaniowym, tym, którzy nie mają środków na to, żeby kupić bardzo drogie mieszkanie czy je wynająć bardzo w drogich substancjach. Oczywiście klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej w pełni popiera projekt ustawy, gdyż wychodzi on naprzeciw tym ludziom. Każdy projekt, który będzie dotyczył wsparcia budownictwa w tak trudnej sytuacji na rynku, oczywiście popierać będziemy.

    Trudno mi się odnieść do poprawek, które zgłosiła Platforma. Szkoda, że stało się to na sali sejmowej, po raz kolejny. Można było je zgłosić na posiedzeniu komisji. Trudno mi powiedzieć, jak te poprawki wpływają na projekt ustawy, ale wydawałoby się, że go poprawiają, więc pewnie również będziemy je popierali.

    Myślę, że warto byłoby dzisiaj popracować nad całościowym programem dotyczącym budownictwa mieszkaniowego we wszystkich jego formach, czyli budownictwa czynszowego, budownictwa socjalnego, budownictwa dla tych najbiedniejszych, szczególnie dla młodych ludzi, którzy rozpoczynają dorosłe życie, bardzo często bez możliwości rozpoczęcia go we własnym mieszkaniu. Od tego rzeczywiście państwo nie może się odcinać. Myślę, że wspólnie z samorządami warto byłoby wypracować całościowy program, ponieważ dzisiaj jest kilka programów, które wspierają budownictwo, ale jakiegoś całościowego programu nie ma. W związku z tym apelujemy do rządu o taki projekt.

    Biorąc pod uwagę wszystko to, o czym mówiłem, klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej będzie popierał projekt tej ustawy. Dziękuję bardzo, panie marszałku.Poseł Leszek Aleksandrzak - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw


35 wyświetleń

Zobacz także:
Zobacz także:Poseł Leszek Aleksandrzak - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Aleksandrzak - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Aleksandrzak - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Leszek Aleksandrzak - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy