Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

49 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustawy o ochronie danych osobowych, ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka (druki nr 1195, 3500 i 3500-A) - trzecie czytanie.


Poseł Maciej Mroczek:

    Dziękuję, pani marszałkini.

    Pani Premier! Wysoka Izbo! Mitem jest, że parlamentarzyści nie płacą mandatów. Zwykły obywatel, który popełnił wykroczenie drogowe, ma na zapłacenie tego mandatu maksymalny termin 7 dni, bo taki obowiązek nakładają na niego organy wydające mandat. Poseł ma ten termin wydłużony do 3-4 miesięcy. I to jest cała różnica między parlamentarzystami a zwykłymi obywatelami, którzy nie mają immunitetu poselskiego czy innego, bo przecież ta ustawa dotyka również prokuratorów czy rzecznika praw obywatelskich. Natomiast trzeba sobie jasno powiedzieć, że wprowadzając tę ustawę, tworzymy kastę świętych krów.

    Sędziowie nie są pociągani do odpowiedzialności karnej, ponieważ chroni ich konstytucja, szanowni państwo. Dość powiedzieć, że od 2010 r. do dzisiaj przez rzecznika dyscyplinarnego sądu zostało zarejestrowanych (Dzwonek) 1078 przypadków wykroczeń sędziowskich (Oklaski), z czego dwa skończyły się naganą, a jedno upomnieniem. Dziękuję. (Oklaski)

    (Głosy z sali: Brawo!)Poseł Maciej Mroczek - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustawy o ochronie danych osobowych, ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka


99 wyświetleń

Zobacz także: