Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

32 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druki nr 3461 i 3569).


Poseł Romuald Garczewski:

    Pani Marszałek! Pani Minister! Panie i Panowie Posłowie! Chciałbym przedstawić stanowisko w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    W nowych regulacjach wprowadzono możliwość stosowania specjalnych ulg dla podatników podatku dochodowego na tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli. Efektem zmian będzie wprowadzenie regulacji w podatku dochodowym umożliwiających zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu, bezpośrednio lub poprzez odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, kosztów poniesionych na utworzenie żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola zakładowego w tej części, która nie została podatnikowi zwrócona w jakiejkolwiek innej formie.

    Kwoty przewidziane na ich tworzenie wynoszą od 30 tys. do 50 tys. na jedno miejsce. Bardzo dobrze, że tak to zostało określone, tym bardziej że na pewnym etapie i w pewnym celu mogą być wykorzystywane środki unijne. Przyjmowane kwoty to 400 zł na jedno dziecko w przypadku prowadzenia przyzakładowego żłobka lub klubu dziecięcego lub 200 zł. To są bardzo wyważone i rozsądne stawki. To są dobre rozwiązania i dobrze by się stało, gdyby kampania promocyjna w zakładach poszła w takim kierunku, żeby pracodawcy byli zainteresowani tworzeniem szczególnie żłobków, bo jest ich niewiele.

    W przypadku pracowników posiadających dzieci w wieku od 0 do 5 lat istotnym problemem w pogodzeniu życia zawodowego z życiem prywatnym jest konieczność zapewnienia opieki nad dzieckiem w godzinach pracy. Jest to dobry projekt, bo optymalnym rozwiązaniem dla takich pracowników jest możliwość zapewnienia dziecku opieki w pobliżu miejsca pracy, choćby ze względu na bliskość i na ten możliwie szybki kontakt, niezwłoczny w przypadku zaistnienia jakichś potrzeb. Szczególnie bliskość żłobka jest bardzo ważna. Z punktu widzenia pracownika pożądane by było, aby taką opiekę zapewniał pracodawca, tworząc przyzakładowe żłobki i przedszkola. To jest dobry kierunek, dobry trend i tak powinno być, tym bardziej że może to pomóc również w okresie, kiedy jest kryzys demograficzny. Ale mamy również czynniki hamujące tworzenie tych placówek przez pracodawców. To są bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące tworzenia przedszkoli i żłobków, szczególnie tych małych. Zdajemy sobie z tego sprawę i powinniśmy iść dalej, jeśli chodzi o nasze rozwiązania, próbować złagodzić te wymogi właśnie w stosunku do tych działających przy zakładach pracy niewielkich liczebnie klubów, przedszkoli czy żłobków.

    Oczywiste jest, że ten projekt pozwoli na to, żeby spopularyzować wczesną edukację w miastach, w dużych miastach, gdzie jest więcej dużych firm tworzących zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i więcej liczebnych zakładów, w których jest fizyczna możliwość zgromadzenia sporej liczby dzieci. Mam natomiast obawy co do tego, czy na terenach wiejskich, na terenach małych miasteczek, gdzie zakłady pracy nie są zbyt wielkie, pracodawcy będą chcieli z takich form korzystać. Wiemy, że utworzenie żłobków w tych miejscach jest szczególnie trudne, bo liczba dzieci jest niewielka. Ale problem niskiego odsetka dzieci w przedszkolach, a szczególnie w żłobkach to problem głównie obszarów wiejskich i małych miasteczek. Tam po prostu może nie być nawet firm, które mogłyby otworzyć taki żłobek i pomóc w tym projekcie.

    Edukacja przedszkolna powinna być moim zdaniem finansowana w większym stopniu z budżetu dla obszarów wiejskich i małych miasteczek, na terenie gmin biednych o niskich dochodach. Bardzo ważne jest to, żeby nadać temu projektowi całokształt, żeby był dla całej Polski, a nie tylko dla wybranych, zazwyczaj bogatszych, dużych miejscowości, w których są siedziby dużych firm. Doświadczenia pokazują, że bez wsparcia państwa niewielki odsetek dzieci uczęszcza do przedszkoli. Dlatego też weźmy to pod uwagę i idźmy krok dalej, udzielając dodatkowego wsparcia tam, gdzie jest ono szczególnie konieczne.

    Wszelkie działania zmierzające do ułatwienia godzenia ról zawodowych i rodzinnych są godne poparcia. Z pewnością zastosowane rozwiązania wpłyną korzystnie na komfort pracy rodziców. Sprzyjają one również skróceniu przerw w pracy kobiet po porodzie. To zmniejsza możliwość utraty przez nie kompetencji, pozwala rodzicom na łatwiejsze godzenie obowiązków rodzicielskich i zawodowych oraz będzie gwarantować firmom stabilniejszą i elastyczniejszą kadrę.

    Z zadowoleniem przyjmujemy te regulacje, ale już dziś chcemy iść w tym zakresie dalej, aby na terenie całej Polski, również tam, gdzie samorządy i obywatele są mniej zamożni, dzieci miały faktyczną, a nie tylko teoretyczną możliwość skorzystania (Dzwonek) z tej opieki.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Klub PSL popiera rozwiązania przyjmowane w tym zakresie. Będziemy oczywiście głosować za. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Romuald Garczewski - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych


58 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Romuald Garczewski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Romuald Garczewski - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o administracji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Romuald Garczewski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Romuald Garczewski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy