Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym (druki nr 3476 i 3561).


Poseł Andrzej Gut-Mostowy:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu klubu Platformy Obywatelskiej przedstawić stanowisko wobec sprawozdania komisji o projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, druki nr 3476 i 3561.

    Ustawa bardzo precyzyjnie i potrzebnie reguluje sprawy wynikające z pewnej wady prawnej, jako że od 1 stycznia 2016 r. stacje kontroli pojazdów, które nie były przedsiębiorcami, nie mogłyby prowadzić swojej działalności. Obowiązujące obecnie regulacje prawne przewidują, iż prowadzenie stacji kontroli pojazdów stanowi działalność gospodarczą o charakterze regulowanym w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów. Wśród podmiotów prowadzących stacje kontroli pojazdów są jednak podmioty niebędące przedsiębiorcami.

    Z danych Transportowego Dozoru Technicznego wynika, iż podmiotom niebędącym przedsiębiorcami wydano 163 poświadczenia. Dotyczy to takich podmiotów, jak: szkoły, straż pożarna, Policja, wojsko, pogotowie ratunkowe, wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Większość z tych poświadczeń, 115, została wydana szkołom, warsztatom szkolnym czy też centrom kształcenia praktycznego. Z uwagi jednak na fakt, iż podmioty te nie posiadają statusu przedsiębiorcy, na gruncie obowiązującego prawa gospodarczego od dnia 1 stycznia 2016 r. utracą podstawę do otrzymania poświadczenia zgodności wyposażenia i warunków lokalowych w zakresie określonym w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

    W odniesieniu do stacji kontroli pojazdów, które w chwili obecnej prowadzone są przez szkoły, centra kształcenia, warsztaty szkolne, należy zauważyć, iż obecne przepisy prawne faktycznie uniemożliwiają im rozwój zaplecza dydaktycznego, a to zaplecze przygotowuje kadry na potrzeby stacji kontroli pojazdów, serwisów samochodowych. Stacje kontroli pojazdów, które obecnie funkcjonują jako jeden z wydzielonych składników szkół, są stacjami, które najczęściej istnieją już od kilkunastu lat i są ważnym elementem tych szkół. W wielu przypadkach placówki te zdecydowały się na ich modernizacje, które polegały na przebudowie budynku szkoły. Stacje należące do wyżej wymienionych podmiotów w większości mają na celu edukację młodzieży z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

    Zmiana przepisów pod kątem umożliwienia uzyskiwania wyżej wymienionym podmiotom poświadczenia zgodności wyposażenia i warunków lokalowych stacji kontroli pojazdów pozwoli na uniknięcie strat finansowych związanych z poniesionymi kosztami budowy.

    W trakcie posiedzenia komisji, dosyć burzliwego w związku z dyskusją nad systemem stacji kontroli pojazdów, wniesiono uwagi dotyczące pewnych rozbieżności. Mianowicie jeżeli stacja kontroli pojazdów prowadzona przez szkołę pobierałaby opłatę, mogłoby to nosić znamiona działalności gospodarczej. Te poprawki zostały odpowiednio zaprezentowane i pozytywnie zaopiniowane. Były także poprawki o charakterze redakcyjnym, które też oczywiście zostały przyjęte i pozytywnie zaopiniowane przez komisję.

    Klub Platformy Obywatelskiej pozytywnie ocenia wyżej wymieniony projekt ustawy. Dziękuję.



Poseł Andrzej Gut-Mostowy - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym


34 wyświetleń

Zobacz także: