Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o rządowym projekcie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (druki nr 3342 i 3554).


Poseł Sprawozdawca Paweł Suski:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Przedstawię Wysokiej Izbie sprawozdanie sejmowej Komisji Obrony Narodowej o rządowym projekcie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, które Komisja Obrony Narodowej raczyła przyjąć. (Gwar na sali) Sprawozdanie zawiera dokładny zestaw informacji i zagadnień prawnych dotyczących omawianego problemu.

    Wysoka Izbo! Celem projektowanej regulacji jest połączenie dwóch agencji. Od 20 lat w obrocie, w systemie prawnym funkcjonują Agencja Mienia Wojskowego i Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, które są nadzorowane przez ministra obrony narodowej. Wykonując zadania własne...

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński)

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Przepraszam, panie pośle.

    Państwa posłów, którzy nie zamierzają słuchać wystąpienia pana posła, proszę o opuszczenie sali albo wyciszenie rozmów. (Gwar na sali)

    Czekam 30 sekund.

    (Poseł Jerzy Fedorowicz: Proszę słuchać marszałka.)

    Proszę kontynuować, panie pośle.

    Poseł Sprawozdawca Paweł Suski:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Wracając do meritum, obie agencje są nadzorowane przez ministra obrony narodowej i wykonują zlecenia własne i zlecone, w części bardzo, bardzo zbieżne. Obecny stan prawny oraz formuła organizacyjna powodują, iż w obszarze zadań tychże agencji są zadania realizowane na rzecz Sił Zbrojnych. Są to agencje wykonawcze posiadające dwuszczeblowe struktury organizacyjne, funkcjonujące w układzie centralnym i regionalnym. Zakres ich działania jest bardzo zbliżony. Ponadto w zakresie zadań obydwu agencji jest gospodarowanie nieruchomościami przejmowanymi od ministra obrony narodowej, co stwarza warunki do specyficznej, niepożądanej konkurencji w zakresie pozyskiwania nieruchomości zbędnych resortowi, jak też przy ich zbywaniu na rynku nieruchomości w terenie. (Gwar na sali)

    Ustawa zakłada, że połączenie obydwu agencji spowoduje powstanie nowoczesnego podmiotu o racjonalnych strukturach i niższych kosztach funkcjonowania, a także wyższej skuteczności działania i efektywności realizacji zadań na rzecz przede wszystkim ministra obrony narodowej, ale również ministra spraw wewnętrznych. Nastąpi kumulacja majątku w jednej instytucji, a tryb połączenia w formule sukcesji uniwersalnej zapewni ciągłość prowadzonej działalności. Połączenie agencji ułatwi koordynację procesu nadzorowania tego obszaru przez wywieranie istotnego wpływu na prawidłowe funkcjonowanie współczesnego systemu obronnego państwa, w szczególności przez zapewnienie mieszkań dla żołnierzy oraz zagospodarowanie nieruchomości, które przestaną wykorzystywać na potrzeby obronności państwa jednostki organizacyjne podległe ministrowi lub nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jak również zagospodarowanie mienia ruchomego zbędnego do realizacji zadań w jednostkach podległych ministrowi lub nadzorowanych przez ministra obrony narodowej oraz częściowo również mienia ruchomego zbędnego do realizacji zadań w jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

    Agencja mienia niejako kumuluje zadania obu tych agencji i wprowadza uniwersalne, usprawniające, systemowe rozwiązania. Do tychże zadań będą należały dwie grupy zadań: zadania własne i zadania zlecone. Do zadań własnych - chcę to podkreślić, bo jest to niezwykle istotne - będzie oczywiście należało gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa powierzonym i użyczonym agencji, obrót mieniem, w tym sprzedaż lokali mieszkalnych i innych nieruchomości oraz infrastruktury, przejmowanie, nabywanie mienia, uporządkowanie stanu prawnego mienia, co jest dzisiaj dość skomplikowane, prowadzenie ewidencji mienia Skarbu Państwa, dokonywanie remontów budynków, lokali mieszkalnych, użytkowych oraz internatów, a także związanej z nimi infrastruktury, prowadzenie działalności gospodarczej, sporządzanie projektu i korekty trzyletniego planu wykorzystania zasobu mieszkaniowego i internatowego i oczywiście przedstawianie go ministrowi obrony narodowej do zatwierdzenia.

    Agencja ta w ramach zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych Sił Zbrojnych będzie mogła również budować domy mieszkalne. Do zadań własnych będzie należało przechowywanie, a także obrót materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, co należało do zadań Agencji Mienia Wojskowego w obecnym systemie prawnym, gospodarowanie dobrami niematerialnymi o charakterze majątkowym, obrót z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, użytkowanie terenów leśnych, bo jako nieruchomości takie tereny należą do agencji, jak również współpraca z przedsiębiorcami wykonującymi zadania w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa państwa, prowadzenie działań marketingowych, promocyjnych - to jest główny zrąb zadań własnych agencji.

    Do zadań zleconych, będą to zadania zlecane z punktu widzenia potrzeb obronności państwa przez ministra obrony narodowej, należą te w zakresie gospodarki mieszkaniowej i internatowej oraz przebudowy i remontów zasobów mieszkaniowych i internatowych. Będą to zadania dotyczące wykonywania umów zawartych przez ministra obrony narodowej na podstawie przepisów o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych i przepisów o przedsiębiorstwach państwowych, prowadzenie na rzecz urzędu obsługującego ministra obrony narodowej oraz jednostek organizacyjnych podległych ministrowi postępowań o udzielenie zamówień publicznych i przy tym prowadzenie i zawieranie umów wynikających z tych postępowań, wykonywanie umów zawartych między ministrem obrony narodowej a agencją, na których podstawie przekazaniu podlegają kompleksy magazynowe, prowadzenie przekazanej przez ministra obrony narodowej agencji postępowań o udzielenie zamówień publicznych do dalszego prowadzenia, obrót z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, realizacja zadań związanych z wdrażaniem programów operacyjnych, zbywanie mienia ruchomego przekazanego przez ministra obrony narodowej podmiotom wskazanym przez ministra.

    Wysoka Izbo! Projekt ten jest specyficzną fuzją, bo te dwie agencje, jak wspomniałem, o zbliżonych profilach działania i zadaniach, przede wszystkim to zbliżenie jest widoczne w zakresie gospodarowania mieniem Skarbu Państwa, docelowo będą sprawniej i bardziej efektywnie wykonywać zadania w ramach jednej agencji. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa niejako wchłania Agencję Mienia Wojskowego. Mamy tu trochę semantyczną i nomenklaturową nieścisłość, gmatwaninę sformułowań, bo - żeby nie mylić pojęć - musimy zdać sobie sprawę z tego, że nowa agencja też będzie się nazywała Agencja Mienia Wojskowego. Warto o tym wspomnieć. Przewiduje się, że koszty funkcjonowania tej agencji będą niższe o ok. 20 mln zł.

    Wracając do istoty procedowania i do sprawozdania, które mam przyjemność przedstawiać, muszę stwierdzić, że podkomisja oraz Komisja Obrony Narodowej bardzo sprawnie procedowały nad tym projektem. Tekst zawarty w sprawozdaniu różni się trochę od projektu rządowego skierowanego do procedowania, w trakcie prac złożono kilkadziesiąt poprawek, w większości o charakterze redakcyjnym, ale również merytoryczne i legislacyjne.

    Jedną z głównych z racji trybu procedowania poprawek jest wydłużenie vacatio legis. Propozycja rządowa przewidywała wejście ustawy w życie od dnia 1 lipca, co z oczywistych względów nie było możliwe, w związku z czym poprawka przedłuża to vacatio legis i przenosi dzień wejścia ustawy w życie na 1 października.

    W projekcie tym zmieniamy również inne akty prawne, m.in. ustawę o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jedna z poprawek dotyczyła art. 107, w którym zmienia się art. 47 ust. 1 i 2 tej ustawy. Poprawka ta zmienia sposób naliczania odprawy mieszkaniowej dla żołnierzy służby stałej nabywających prawo do świadczenia emerytalnego, do odejścia na emeryturę. Ponieważ były obawy przed utratą pewnej części środków z odprawy mieszkaniowej, wprowadzono poprawkę pozwalającą naliczyć tę odprawę na dzień wskazany przez żołnierza. Żołnierz musi złożyć oświadczenie o stanie rodzinnym, w tym oświadczeniu może zawrzeć informację, że odprawa ma być naliczana w oparciu o wskaźniki z dnia, który wskaże. Uspokoi to sytuację panującą wśród żołnierzy, którzy nabyli prawo do odejścia na emeryturę i wypłaty świadczenia mieszkaniowego. Z powodu obaw tych osób przed utratą części świadczenia zwykle kończyło się to przyspieszonym składaniem dokumentów emerytalnych i odchodzeniem ze służby wartościowych żołnierzy. Myślę, że ta poprawka zasługuje na podkreślenie, bo w ten sposób uspokajamy żołnierzy, którzy nie są zobligowani innymi przepisami do przejścia na emeryturę, a wiek pozwala im jeszcze spokojnie służyć w Siłach Zbrojnych, i mogą w nich zostać, nie martwiąc się o utratę pewnej części świadczenia.

    Wysoka Izbo! Pokrótce przedstawiłem sprawozdanie, oczywiście całość państwo macie w materiałach. Wnoszę o pozytywne podejście do przedstawionych propozycji i przyjęcie projektu zawartego w sprawozdaniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Paweł Suski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego


80 wyświetleń

Zobacz także: