Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

34 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia lotników polskich walczących w czasie II wojny światowej (druki nr 3480 i 3617).


Poseł Waldemar Andzel:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawić stanowisko klubu wobec poselskiego projektu uchwały w sprawie upamiętnienia lotników polskich walczących w czasie II wojny światowej, druki nr 3480 i 3617.

    Lotnictwo na całym świecie uważane jest za elitę sił zbrojnych. Polscy piloci mają szczególne osiągnięcia w lotnictwie zarówno wojskowym, jak i cywilnym. Świadczą o tym choćby medale zdobywane na lotniczych mistrzostwach świata i Europy. Nawiązywanie do tradycji lotniczych w okresie międzywojennym stworzyło ideał oficera lotnika, do którego dążyli wychowankowie szkół lotniczych. W polskich lotnikach drzemie duch patriotyzmu, walki o wolność kraju oraz gotowość poświęcenia dla ojczyzny. Potwierdza to chociażby walka już od pierwszych dni września 1939 r. W czasie II wojny światowej polscy lotnicy byli doskonale wyszkoleni i gotowi do wykonania każdego zadania.

    W bieżącym roku przypada 75. rocznica pierwszej bitwy toczonej wyłącznie za pomocą lotnictwa. Powietrzna bitwa o Anglię była jedyną spośród decydujących batalii II wojny światowej, w której Polacy mieli istotny wkład w zwycięstwo. Z tej okazji koniecznie trzeba wspomnieć o 302. i 303. dywizjonach myśliwskich, które brały w niej udział, oraz o innych lotnikach walczących na wszystkich frontach II wojny światowej.

    W tym roku przypada także 100. rocznica urodzin pilota Stanisława Skalskiego, którego nazwisko stało się symbolem polskiego udziału w bitwie o Anglię. Przed uformowaniem się dywizjonów 302. i 303. Polacy latali w brytyjskich dywizjonach myśliwskich. Przykre jest to, iż ich udział w jednostkach brytyjskich jest bardzo skromnie opisywany, a przecież ich praca była trudniejsza niż w dywizjonach czysto polskich. Walczyli przez całą bitwę, podczas gdy polskie dywizjony 302. i 303. - tylko przez jej połowę.

    Bitwa o Anglię trwała od lipca do października 1940 r. Rozegrana została nad południową Anglią i kanałem La Manche. Zmasowana niemiecka ofensywa lotnicza miała przygotować grunt pod operację desantową na Wyspy Brytyjskie. Początkowo Niemcy mieli znaczącą przewagę. Brytyjski przemysł zbrojeniowy szybko dostarczał nowe maszyny, jednak nierozwiązany pozostał problem braku wyszkolonych i doświadczonych lotników myśliwskich. Władze lotnictwa brytyjskiego zdecydowały się zaangażować polskich pilotów. Wystawiono na próbę kilkanaście myśliwców, aby zobaczyć, jak będą się sprawować ci piloci. W sumie w bitwie o Anglię walczyło 144 polskich pilotów, których postawa rozsławiła ich imię na cały świat. Ze wszystkich strąconych nad Anglią samolotów ponad 200 zestrzelili Polacy. Do historii przeszły słowa ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, który wspominając udział Polaków w bitwie o Anglię, powiedział: Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym.

    Sukcesy polskich myśliwców w czasie bitwy o Anglię spowodowały docenienie wysokich kwalifikacji i wartości bojowej Polaków. Powstawały kolejne polskie dywizjony: myśliwskie, bombowe, Polska Eskadra Balonowa. Wyjątkowym wyrazem uznania dla polskich pilotów było powierzenie im kilku brytyjskich jednostek. 131. i 133. Polskie Skrzydła Myśliwskie brały udział w lądowaniu sił sprzymierzonych w Normandii w czerwcu 1944 r. Polacy uczestniczyli także m.in. w: pionierskim locie w celu przerzutu samolotów przez Atlantyk w ramach operacji Most Atlantycki, walkach z Japonią, lotach z zapatrzeniem dla Armii Krajowej w Polsce, zrzutach dla partyzantki na Bałkanach, zwalczaniu latających bomb V1, pomocy walczącym powstańcom warszawskim czy lotach myśliwcami dalekiego zasięgu. Trzeba podkreślić, że na tak wielkie zasługi składała się również praca personelu naziemnego, który był znakomicie wyszkolony w dziedzinie techniki lotnictwa.

    W związku z powyższym Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość popiera przyjęcie projektu ze sprawozdania. Uważamy, iż konieczne jest oddanie należytego hołdu polskim lotnikom, którzy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej i swym poświęceniem przyczynili się do zwycięstwa aliantów. Niech ich dokonania będą wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia. Dziękuję bardzo. (Oklaski)Poseł Waldemar Andzel - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia lotników polskich walczących w czasie II wojny światowej


199 wyświetleń
Zobacz także:


Poseł Waldemar Andzel - Wystąpienie z dnia 19 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 89 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Wystąpienie z dnia 24 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Wystąpienie z dnia 27 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Informacja bieżąca w sprawie procedury przetargowej na dostawę...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Wystąpienie z dnia 27 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Przedstawiona przez Radę Ministrów informacja o funkcjonowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Wystąpienie z dnia 11 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 94 Informacja bieżąca w sprawie opresyjnej ingerencji organów państwa...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja bieżąca w sprawie przyjęcia przez Polskę osób...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy