Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Przypadł mi zaszczyt w imieniu klubu Platforma Obywatelska wygłosić stanowisko wobec projektu ustawy, druk nr 3475, i sprawozdania z obrad komisji, druk nr 3602.
Krajowy system przesyłowy to energetyczny krwiobieg gospodarki. Do 2025 r., jak wynika z danych PSE, wydanych będzie 21 mld zł, np. na budowę 2 tys. km linii, na modernizację istniejących linii, na 1,5 tys. km linii 400 KV i 220 KV. Tymczasem specustawa, o której w tej chwili rozmawiamy, dotyczy 23 strategicznych inwestycji, które są ważne z punktu widzenia Unii Europejskiej zainteresowanej integracją europejskiego rynku energetycznego. Te 23 strategiczne inwestycje to tzw. projekty wspólnego zainteresowania.
Specustawa, o której mówimy, ma przyspieszyć, zdynamizować cały proces inwestycyjny. Cały proces inwestycyjny będzie przyspieszony dzięki ustanowieniu jednej decyzji i wprowadzeniu opinii zamiast wielu decyzji, ustanowieniu wojewody jako jednego decydującego o całym postępowaniu i zastępującego wiele innych organów, skróceniu terminów procedur i wprowadzeniu ułatwień proceduralnych, np. takich jak skuteczne dostarczenie powiadomienia o przystąpieniu do procesu budowy na danym terenie określonym podmiotom infrastruktury.
Specustawa odwzorowuje specustawy, które do tej pory funkcjonowały, np. drogową, gazoportową, dotyczącą terminalu w Świnoujściu, telekomunikacyjną czy kolejową. Co ważne, ustawa, specustawa nie likwiduje żadnych dotychczas stosowanych mechanizmów, np. oceny oddziaływania na środowisko. Ocena musi być przeprowadzona, konsultacje społeczne muszą być przeprowadzone, odszkodowania dla właścicieli nieruchomości muszą być rynkowe zgodnie z zasadą słusznego odszkodowania. Sieci muszą powstać, ale proces konsultacji, tworzenia projektów linii, wytyczania ich przebiegu zawsze musi być i jest prowadzony w oparciu o dialog społeczny. Wobec tego specustawa przyspiesza procedury, ale nie wyklucza procedur. Umożliwia tym samym sprawną budowę infrastruktury przesyłowej metodą analogiczną do tych, które zostały określone w innych specustawach.
Pani poseł sprawozdawca powiedziała bardzo dużo o przedłożonej ustawie, nie będę więc relacjonował jej w szczegółach, natomiast odniosę się do europejskiego aspektu ustawy. To nie są tylko pieniądze, które leżą na stole, które trzeba wykorzystać poprzez terminowe i skuteczne zrealizowanie projektów strategicznych. Chodzi także o doprowadzenie do tego, by doszło do rzeczywistych połączeń, a więc mosty energetyczne: Polska - Litwa, Polska - Niemcy czy Polska - Czechy. Tylko w 2015 r. będzie to realizacja inwestycji za 767 mln zł, dotyczącej mostu Polska - Litwa.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Platforma Obywatelska przygotował 4 poprawki do ustawy, które państwu przedstawię. Pierwsza poprawka dotyczy skreślenia ust. 2 w art. 18 w związku z tym, że ten zapis jest zawarty w innych ustawach. Druga poprawka odnosi się do obszarów wpisanych do rejestru zabytków, chodzi o określone procedury z tym związane. Trzecia poprawka wydłuża czas obowiązywania decyzji środowiskowej z 4 lat do 6 lat i odpowiednio do 10 lat wtedy, kiedy realizacja całej inwestycji jest podzielona na etapy. (Dzwonek) Wreszcie ostatnia poprawka polega na zmianie brzmienia pkt 5 w art. 31, uaktualniamy to, co będzie w dyspozycji regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Klub Platforma Obywatelska będzie głosował za przyjęciem tego projektu ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych