Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

30 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Robert Jagła:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! W ostatnim czasie poinformował pan, że w ramach III osi priorytetowej Programu Operacyjnego ˝Inteligentny rozwój˝ Ministerstwo Gospodarki planuje rozpocząć realizację projektu pn. ˝Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe˝. Jednym z zadań, które mają być realizowane w ramach tego projektu, jest koordynacja systemu promocji polskiej gospodarki realizowanej dotychczas na szczeblu centralnym i regionalnym. Wspomniał pan też, że promocja polskiej gospodarki wymaga współpracy instytucji działających na rzecz biznesu.

    Na terenie województwa dolnośląskiego funkcjonuje taka jednostka jak Dolnośląscy Pracodawcy - jest to regionalna i reprezentatywna organizacja pracodawców z Dolnego Śląska, która działa głównie na rzecz zmniejszania bezrobocia, wspomaga przygotowanie firm do wykorzystywania funduszy strukturalnych, a także internacjonalizacji przedsiębiorstw w tym regionie. Jestem przekonany, że organizacja ta wyróżnia się dobrą znajomością potrzeb rozwojowych swoich członków, dobrą znajomością rynku, a także przejrzystością i szybkością przekazywania informacji pomiędzy organizacją a przedsiębiorcami.

    W związku z planem powołania przez Ministerstwo Gospodarki specjalnego zespołu, w skład którego wchodzić będą przedstawiciele jednostek rządowych oraz urzędów marszałkowskich, byłbym wdzięczny za odpowiedź na poniższe pytania:

    W jaki sposób organizacja Dolnośląscy Pracodawcy mogłaby nawiązać dialog i podjąć się współpracy z zespołem, urzędem marszałkowskim, które będą wypracowywały mechanizmy współpracy w zakresie działań podejmowanych na rzecz promocji polskiej gospodarki?

    W jaki sposób można byłoby zwiększyć rolę organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, aby miały one zdecydowany wpływ na efektywne wzmocnienie koordynacji systemu promocji polskiej gospodarki?

    Jakie dokładnie działania planuje Ministerstwo Gospodarki w celu realnej integracji aktywności w zakresie promocji polskiej gospodarki i wsparcia internacjonalizacji przedsiębiorstw różnych instytucji w Polsce?

    Jakie formy koordynacji działań na szczeblu regionalnym w zakresie wsparcia internacjonalizacji Ministerstwo Gospodarki może rekomendować marszałkom województw? Dziękuję.


30 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Odpowiadając na pytania posłów w sprawie realizacji przez Ministerstwo Gospodarki w ramach III osi priorytetowej Programu Operacyjnego ˝Inteligentny rozwój˝ projektu pt. ˝Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe˝, uprzejmie informuję, iż celem tego projektu jest poprawa wizerunku Polski i polskiej gospodarki poprzez upowszechnienie na arenie międzynarodowej przekazu o konkurencyjności, innowacyjności i jakości polskich produktów i ich marek.

    Budowanie na arenie międzynarodowej wizerunku Polski obejmować będzie wieloletnią i kompleksową promocję branż wyłonionych w ramach obszaru tzw. krajowych inteligentnych specjalizacji, systemowe budowanie wizerunku innowacyjnych polskich firm na pozaeuropejskich rynkach perspektywicznych, bezpośrednie zaangażowanie potencjału małych i średnich przedsiębiorstw z obszaru tychże krajowych inteligentnych specjalizacji, budowanie tożsamości marki polskiej gospodarki. Głównymi elementami tego projektu będzie realizacja branżowych i ogólnych programów promocji, w ramach których prezentowany będzie potencjał produktowy i usługowy polskich przedsiębiorców wyłonionych w ramach krajowych inteligentnych specjalizacji. Zakładamy promocję 10 branż, grup produktowych na wybranych rynkach. Do końca września tego roku Ministerstwo Gospodarki we współpracy z instytucjami otoczenia biznesu dokona wyboru tych branż. Następnie podjęty zostanie dialog techniczny z różnymi środowiskami gospodarczymi i branżowymi, który umożliwi zbudowanie długookresowej koncepcji promocji poszczególnych branż objętych programami branżowymi. Narzędziem służącym do realizacji działań w zakresie koordynacji systemu promocji będzie nowo powstający portal promocji eksportu.

    Pragnę jednocześnie zwrócić uwagę, że projekt ten nie jest pierwszym tak dużym instrumentem rządowym. Ministerstwo Gospodarki od 2010 r. realizuje dwa pokrewne projekty dedykowane internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. Jeden to ˝Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych˝ realizowany w ramach poddziałania 6.5.1. programu operacyjnego ˝Innowacyjna gospodarka˝, który przewiduje realizację działań na rzecz promocji priorytetowych branż polskiej gospodarki na rynkach perspektywicznych, a drugi ˝Wsparcie udziału przedsiębiorców w programach promocji˝ realizowany w ramach poddziałania 6.5.2. PO IG, w ramach którego udzielano przedsiębiorcom pomocy finansowej na ich udział w programach promocji.

    Obecnie przygotowywana jest ocena efektów realizacji tych projektów. Niemniej jednak już teraz mogę powiedzieć, że okazały się one sukcesem, czego potwierdzeniem są m.in. bardzo dobre wyniki polskiego eksportu. Obecnie nową szansą w ramach tej nowej perspektywy finansowej jest finansowany ze środków Unii Europejskiej i realizowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt ˝Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe˝. Projekt ten przewiduje realizację działań w zakresie koordynacji systemu promocji polskiej gospodarki na płaszczyźnie kraj - region. Podczas spotkań organizowanych przez MG z przedstawicielami urzędów marszałkowskich przedstawione zostały dwie propozycje z zakresu koordynacji systemu promocji polskiej gospodarki. Jedna dotyczy wprowadzenia jednolitego wizerunku stoisk wystawienniczych wszystkich instytucji działających na rzecz internacjonalizacji i prezentujących swoje oferty na targach zagranicznych, druga z kolei odnosi się do polskich przedsiębiorców i obejmuje wspólne standardy prezentacji na tych międzynarodowych imprezach.

    Ministerstwo Gospodarki za priorytetowy cel postawiło sobie nawiązanie dialogu i podjęcie współpracy z większością instytucji w Polsce działających na rzecz internacjonalizacji przedsiębiorstw. W najbliższym czasie w Ministerstwie Gospodarki powołany zostanie zespół, w skład którego wejdą przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, MIiR, Agencji Rozwoju Rynku, PARP, Krajowej Izby Gospodarczej, PAIiIZ oraz urzędów marszałkowskich. Przewidujemy także udział przedstawicieli ogólnopolskich reprezentatywnych organizacji pracodawców i instytucji otoczenia biznesu. (Dzwonek) Odpowiadając bardziej szczegółowo...


30 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Marek Łapiński:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Pytanie dodatkowe obejmuje pytania, na które pan minister jeszcze nie zdążył odpowiedzieć. Pan marszałek wytrącił mi z ręki argument, że pan minister nie udzielił odpowiedzi na te pytania. A więc oczekuję odpowiedzi na pytania, które zadaliśmy. Krótki komentarz. Wykorzystując swój czas, chciałbym, panie ministrze, powiedzieć, skąd takie pytania i nasza troska o to, by Ministerstwo Gospodarki współpracowało z instytucjami otoczenia biznesu, w tym z organizacjami pracodawców. Ponieważ z troską, ale też z nadzieją odnosimy się do programu promocji polskiej gospodarki za pomocą polskich marek, ale wiemy, że często ten sposób promowania tego typu inicjatyw, tylko przez urzędników, może zakończyć się niepowodzeniem. Liczy się doświadczenie, wiedza, kompetencje w zakresie promocji własnych przedsiębiorstw. Są osoby, które osiągnęły na rynku duży sukces. Chcemy więc, byście zaprosili je państwo do współpracy, wykorzystali doświadczenie tych osób i to nie tylko na gruncie (Dzwonek) tego zespołu rządowego, o którym pan minister powiedział, ale także w regionach, o co apelujemy, oczekując z nadzieją, że odpowiedzi na zadane przez nas pytania pan minister za chwilę udzieli. Dziękuję bardzo.


30 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz:

    Chciałbym zapewnić pana posła, że prezentujemy tutaj zbieżne myślenie, tzn. traktujemy to w ten sposób, że promocja polskiej gospodarki nie jest tylko zadaniem i funkcją rządu. Powinniśmy to robić możliwie szeroką ławą, także z udziałem tych podmiotów, które widzą swój interes w obecności na rynkach zagranicznych, chcą eksportować. W związku z tym one powinny mieć możliwość zarówno podpowiadania i przedstawiania, artykulacji swoich interesów, jak i uczestnictwa w tym programie.

    Natomiast my na szczeblu centralnym widzimy ten proces jako koordynację kluczowych instytucji, które zapraszamy do tego wspólnego stołu. W ramach tych instytucji będą obecne wszystkie regiony. Widzimy, że urzędy marszałkowskie także powinny szukać w ramach tych regionów możliwości wsparcia i współpracy z organizacjami o charakterze regionalnym, natomiast w ramach tej grupy, którą chcemy budować wokół Ministerstwa Gospodarki czy przy nim, byłyby obok tych instytucji, które są niejako w zakresie swych funkcji odpowiedzialne za promocję polskiej gospodarki. Ta grupa powinna być uzupełniona o przedstawicieli ogólnopolskich reprezentatywnych organizacji pracodawców i instytucji otoczenia biznesu, które są, jak myślę, wszystkim powszechnie znane, w związku z czym nie ma nawet potrzeby ich wymieniania.

    Natomiast przechodząc do kolejnego pytania, dotyczącego działań Ministerstwa Gospodarki w celu realnej integracji i aktywności instytucji działających na rzecz promocji, mogę powiedzieć, że obecnie zapraszamy do tego właśnie w ramach dialogu technicznego. Będziemy pracowali nad długookresową koncepcją promocji polskiej gospodarki, wyborem tych 10 branż, które będą wspierane w ramach projektu dotyczącego promocji gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe - Brand.

    Co do form koordynacji, chciałbym powiedzieć, że przewidujemy uruchomienie portalu internetowego, którego celem będzie zebranie w jednym miejscu informacji o umiędzynarodowieniu polskiej gospodarki. W ramach jego funkcjonalności przewidziano by w nim też m.in. panel redaktorski (Dzwonek) dla przedstawicieli urzędów marszałkowskich, którzy mieliby możliwość na bieżąco redagować ten portal w obszarze swoich kompetencji i zainteresowań. W związku z tym widzimy różne możliwości takich wzajemnych interakcji i budowania czy też obudowywania tego programu polskiej gospodarki.

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Bardzo proszę o przyjęcie tej informacji.



Robert Jagła i Marek Łapiński - pytanie z 9 lipca 2015 r.

Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Robert Jagła i Marek Łapiński - PO w sprawie realizacji projektu pn. "Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe" w ramach III osi priorytetowej Programu Operacyjnego "Inteligentny rozwój"


251 wyświetleń



Zobacz także:





Poseł Robert Jagła - Wystąpienie z dnia 20 lutego 2015 roku.
Raport Rady Ministrów o pomocy publicznej w Polsce udzielonej przedsiębiorcom w 2011 roku wraz ze...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Robert Jagła i Marek Łapiński - pytanie z 4 marca 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Robert Jagła i Marek...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Robert Jagła i Marek Łapiński - pytanie z 14 maja 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Posłowie Robert Jagła i Marek Łapiński - PO w sprawie polityki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Robert Jagła, Aldona Młyńczak, Waldemar Sługocki - pytanie z 11 czerwca 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 94 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Robert Jagła, Aldona...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Robert Jagła - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Informacja bieżąca w sprawie dominacji zagranicznego kapitału w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Robert Jagła - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie działań rządu w dziedzinie opieki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Robert Jagła - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy