Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

38 punkt porządku dziennego:


Przedstawione przez Radę Ministrów sprawozdanie z realizacji ˝Programu ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce˝ w 2013 r. (druk nr 3066) wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 3408).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Beata Małecka-Libera:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Wprawdzie były tylko dwa pytania, ale chciałabym jednak troszkę na ten temat dopowiedzieć, ponieważ sprawozdanie, które państwu przedstawiałam, było rzeczywiście za rok 2013. Jednym zdaniem powiem, że nie wynika to tylko i wyłącznie z opieszałości Ministerstwa Zdrowia, ale po prostu z procedury sprawozdawczej, m.in. muszą spłynąć wszystkie dane z poszczególnych województw, z Narodowego Funduszu Zdrowia i dopiero później powstaje sprawozdanie.

    Chciałabym powiedzieć, że fakt, iż w Polsce coraz mniej osób pali, jest z jednej strony budujący, bo pokazuje, że wdrażane programy i ustawiczna edukacja dają efekty. Z drugiej strony oczywiście jest on niezadowalający, chociażby z tego względu, że liczba chorób, w tym głównie chorób nowotworowych, jest olbrzymia i jest to strata nie tylko ze względu koszty bezpośrednie, ale także pośrednie. Dlatego też program, na temat którego sprawozdawałam przed chwilą, jest tylko jednym z elementów naszej profilaktyki i całej polityki zdrowotnej dotyczącej uzależnień, nie tylko od tytoniu, ale także od alkoholu, narkotyków, dopalaczy i nowych wyzwań, jakie przed nami stoją, czyli różnego rodzaju nowych uzależnień behawioralnych.

    Pracujemy w tej chwili w Ministerstwie Zdrowia nad nowym programem zdrowia obejmującym lata 2016-2020, czyli jest to program 5-letni, w którym to uzależnienia są jednym z głównych celów strategicznych. Chcemy zwrócić baczną uwagę na ten program, ponieważ po analizie wszystkich dotychczas prowadzonych programów jednoznacznie możemy stwierdzić, że pewne elementy, które są dedykowane do programów przeciwdziałania alkoholizmowi, chorób nowotworowych, zwalczania palenia papierosów, narkomanii, są wspólne. Dlatego też ten program, jeśli chodzi o czynniki ryzyka, będzie oddziaływał przede wszystkim na te czynniki i będzie miał elementy wspólne, żeby jego koordynacja mogła być o wiele lepsza niż dotychczas.

    Co do składki, konkretnego pytania, jakie zadał pan poseł, w tej chwili w Ministerstwie Zdrowia nie pracujemy nad takim elementem, który oddziaływałby, tak jak pan mówi, skłaniał do tego, ażeby pobierać większą składkę od osób, które palą papierosy. Jest to temat o tyle trudny, że jest to trudne do wyegzekwowania. Na jakiej zasadzie to zrobić? Będziemy robić ankietę, pytając, kto pali, kto nie pali? To musiałoby być o wiele szerzej przedyskutowane. W tym momencie w Ministerstwie Zdrowia takich zadań, takich tematów nie prowadzimy.

    Pan poseł zadał pytanie o różnego rodzaju programy profilaktyczne, które są kierowane do różnych grup uzależnionych. Oczywiście, panie pośle, nie tylko dbamy o to, żeby nie następowała inicjacja i młode osoby nie sięgały po papierosy, ale również kierujemy to do różnych grup, w tym m.in. do kobiet w ciąży. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Beata Małecka-Libera - Wystąpienie z dnia 12 czerwca 2015 roku.


148 wyświetleń