Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Przedstawienie przez prezesa Rady Ministrów programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.


Poseł Rafał Grupiński:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Premierze! Szanowni Goście! Przemawiam w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska w chwili niezwykle ważnej, w chwili, kiedy Sejm podejmuje decyzję o udzieleniu wotum zaufania dla koalicyjnego rządu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dzisiejsze exposé premiera Donalda Tuska jest nie tylko ważne dla naszych obywateli, dla Polaków, którzy chcą wiedzieć, w jaki sposób ten rząd chce dalej reformować kraj, jak chce przeprowadzać Polskę przez drugą falę kryzysu, ale także jest ważne dla Europy. Na to, co dzisiaj polski rząd będzie planował, co zapowiada, co będzie chciał przeprowadzać, patrzą także przywódcy państw europejskich.

    Wysłuchaliśmy dzisiaj exposé premiera, który przez ostatnie cztery lata w sposób niezwykle odpowiedzialny i odważny przeprowadzał nasz kraj przez pierwszą falę kryzysu finansów światowych i gospodarki. Okazało się, że to był dobry rząd na trudne czasy. Takiego rządu potrzebują Polacy na najbliższe lata, za takim rządem opowiedzieli się w wyborach. 9 października pokazali swoją decyzją wyborczą, że chcą kontynuowania takiego sposobu zarządzania państwem, takiego stylu polityki, takich decyzji, jakie wprowadzał w życie rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przez te cztery lata, które minęły, wiele udało się zrobić. Warto do tego nawiązywać, warto o tym mówić, warto to przypominać. Warto też pamiętać, że przez te cztery lata, niezależnie od tego, iż były one bardzo trudne, rząd Donalda Tuska przeprowadził cztery duże reformy: reformę służby zdrowia, reformę armii, reformę emerytalną i reformę szkolnictwa wyższego, a także wiele innych zmian, które spowodowały czy których skutkiem było to, że w sposób bardziej bezpieczny przeszliśmy przez tę pierwszą falę problemów, które napływały do nas ze świata.

    Wszystkie inne zmiany, które dzisiaj pozwalają nam z większym spokojem, z większym zaufaniem patrzyć w przyszłość, będą zapewne przypominali moi koledzy i moje koleżanki z klubu Platforma Obywatelska, ale warto o tym pamiętać, że byliśmy np. liderem w wykorzystywaniu funduszy europejskich. Dzięki temu Polska rozwijała się w tempie, którego inni w Europie mogli nam pozazdrościć. Byliśmy liderem w czasach, kiedy inni mieli naprawdę wiele kłopotów.

    W czasie recesji, w czasie światowego kryzysu Polska zachowała swoją siłę. Nasza sytuacja ekonomiczna była stabilna. Nasza sytuacja ekonomiczna dzisiaj także jest stabilna. Decyzja wyborcza Polaków wskazała, że ten rząd, ta koalicja ma kontynuować swój sposób prowadzenia polskich spraw.

    Czy wszystko, co zostało przez nas zapowiedziane, zostało przez ostatnie cztery lata przeprowadzone? Nie. Ale wszystko, co było możliwe, co było najważniejsze, zostało wówczas przeprowadzone i jesteśmy w tej chwili w sytuacji kontynuacji tego wszystkiego, co zostało prowadzone, ale jesteśmy też w sytuacji trudnej przede wszystkim ze względu na sytuację południa Europy, na sytuację w strefie euro, na to, czego nie wiadomo. Jeszcze nie wiemy, co tak naprawdę nas czeka, jak sytuacja zewnętrzna się rozwinie i jak wpłynie na naszą sytuację wewnętrzną, na nasz eksport, na naszą siłę gospodarczą.

    Dlatego też kiedy słyszymy o elastycznym podejściu do budżetu, o przygotowywaniu państwa na ten trudny czas... Te trzy wersje budżetu ministra Rostowskiego, przygotowane na wypadek, gdyby trzeba było naprawdę mocno zacisnąć pasa, wskazują na odpowiedzialność tego rządu, rządu, który chce otrzymać od nas wotum zaufania, rządu, który wie, jak trudny czas nas czeka, i nie chce, by obywatele nie słyszeli o tym w sposób otwarty, nie chce, żeby pomijać to, co może być problemem.

    Dojrzałość wyborców spowodowała, że politycy po wielu latach wreszcie nauczyli się mówić obywatelom prawdę, także w kampanii wyborczej. Ta dojrzałość obywatelska spowodowała, że dziś my, Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, mamy szanse kontynuować swoją pracę, mamy szanse dalej odpowiadać za kraj.

    Premier mówił o niezwykle trudnych decyzjach, które pozostaną konieczne. One wynikają nie tylko z tego, co dzieje się w Europie. One wynikają także z pewnych obiektywnych uwarunkowań wewnętrznych. Jeśli w ciągu ostatniego pół wieku, ostatnich 50 lat przeciętna długość życia kobiet w Polsce zwiększyła się szczęśliwie o 18 lat, a mężczyzn o 15 lat, to wiadomo, że wszyscy dzisiaj tyle samo czasu pracujemy na nas coraz dłużej szczęśliwie żyjących. To jest sytuacja, która wymaga trudnych decyzji, wymaga wydłużenia czasu pracy i późniejszego przechodzenia na emeryturę. Z tego punktu widzenia - zmian obiektywnych, zmian dobrych, ukazujących nam wszystkim perspektywę dłuższego życia - wynikają też decyzje trudniejsze, decyzje, o których mówił pan premier.

    Co do sytuacji demograficznej, a więc tej drugiej trudnej strony kwestii utrzymania zamożności, poziomu życia rodzin w Polsce, to także musi ona podlegać rozsądnym decyzjom. Stąd pomysł, żeby zmniejszyć rozziew między tymi, którzy są naprawdę ubodzy, a tymi, którzy żyją zasobnie, ale jednocześnie korzystają w taki sam sposób jak ci najubożsi z pewnych przywilejów, z pewnych ulg. Myślę, że jesteśmy przekonani o tym, że przy tak wskazanych progach dochodowych decyzja o tym, żeby przeznaczyć o wiele więcej pieniędzy na rodziny, które mają dzisiaj troje i więcej dzieci, jest niezwykle słuszna. Z punktu widzenia wsparcia dla rodzin jest to właściwe ukierunkowanie środków, bo będą one kierowane do tych, którzy, po pierwsze, są w trudniejszej sytuacji życiowej, a po drugie, są rzeczywiście tymi, którzy choć trochę starają się o nasz wzrost demograficzny.

    Jeśli patrzeć na kwestie deregulacyjne, to jako rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zrobiliśmy bardzo dużo w poprzedniej kadencji, w tym stworzyliśmy dwie duże ustawy derogacyjne. Niezwykle ważna, istotna z punktu widzenia przyszłych prac naszej izby, prac parlamentu, jest zapowiedź takiego, powiedziałbym, bardziej drobiazgowego oceniania ustaw przez pana premiera, przez rząd, jeśli chodzi o ich przyszłe skutki, o to, czy są one rzeczywiście do końca przejrzane, przemyślane i przedyskutowane. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia prac parlamentarnych, bo wtedy nasze prace, prace klubów parlamentarnych także będą o wiele sprawniejsze i mniej poddane ciśnieniu dyskusji, które czasami właśnie z powodu pewnych niedomówień przeradzają się w nazbyt ideowe, a za mało merytoryczne dyskusje.

    W tych trudnych czasach bez wątpienia przyjdzie nam współpracować ze wszystkimi, którzy wierzą w silną, mocną i demokratyczną Polskę, a także starają się o to, aby głos tych, którzy są najbardziej potrzebujący, najubożsi, często wykluczeni, był wysłuchany. Dlatego w procesie zmian, które zapowiada rząd, które przedstawił pan premier w exposé, niezwykle istotny będzie dialog społeczny. I o ten dialog społeczny zadbamy. Rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego na pewno zadba o dialog społeczny w tych najtrudniejszych sprawach.

    Proszę pamiętać, wspomnieć, jak cztery lata temu zaczynaliśmy kadencję pełni optymizmu i wiary, niesieni na fali koniunktury, wzrostu gospodarczego, wysokiego przyrostu PKB, jak trudne czasy przyszły tuż po rozpoczęciu tamtej kadencji. Trzeba zatem patrzeć dzisiaj z tym większym szacunkiem, z tym większą uwagą na propozycje rządowe, bo one w istocie powinny uwzględniać po tamtym doświadczeniu jeszcze trudniejsze czasy. Proszę zwrócić uwagę, że tam chwiały się pojedyncze banki, chwiała się jak taka figura z kart cała konstrukcja kredytów hipotecznych, wszystko to, co potem za tym poszło. Teraz chwieją się państwa, wręcz potęgi europejskie. Sytuacja ze względu na nadmierny dług jest o wiele trudniejsza i wobec tego musimy, i tak rozumiem propozycje rządowe, myśleć nie tylko o tym, co zyskamy w sensie fiskalnym w najbliższym czasie, bo nie o to tutaj chodzi, ale o tym, co po nas otrzymają następne pokolenia, stąd tak długofalowy, przemyślany system przebudowy systemu emerytalnego, stopniowy, aż do 2040 r., ale niezwykle istotny, także z punktu widzenia przyszłych, nieznanych jeszcze dzisiaj, kryzysów i obciążeń.

    Proszę zwrócić uwagę, że dzisiejsza sytuacja krajów południa Europy, Grecji, Włoch, wcześniej Portugalii, dzisiaj być może Hiszpanii, to nie jest kulturowo rzecz zupełnie nowa. Proszę wspomnieć dawne stulecia, wieki XVII, XVIII, kiedy z bogatej wielkimi koloniami Hiszpanii, z których sprowadzano ogromne ilości złota, pieniądze przepływały do pracowitej protestanckiej północy Europy, która w ten sposób budowała swoją siłę. Kwestie, które wtedy zdecydowały o kryzysach europejskich, wywołały w efekcie rywalizacji o rynki gospodarcze I wojnę światową, nie powinny nam umykać z pamięci (Oklaski), pisał o tym profesor Rostworowski. Pamiętajmy o tym dzisiaj, planując to, co chcemy zrobić w Polsce.

    W tej kontynuacji dobrych zmian jest także wiele rzeczy, które nawiązują do rozwiązywania problemów niezwykle istotnych grup zawodowych. Przypomnę, że w poprzedniej kadencji rząd Donalda Tuska wprowadził regularne podwyżki wynagrodzeń chociażby dla nauczycieli. Dzisiaj mamy zapowiedź wzrostu płac policjantów, służb mundurowych; to jest niezwykle istotne. Wszędzie tam, gdzie trzeba wzmacniać, gdzie trzeba poprawiać to co jest dzisiaj, warunki, w jakich dzisiaj żyją ludzie, tam rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zawsze jest gotów zareagować.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Premierze! Wyzwania, które przed nami stoją, są naprawdę wielkie, ale niewiadome są równie duże. Światowy kryzys gospodarczy powoduje jedno: słabi odpadają, a silni się liczą. Słusznie premier Donald Tusk zwrócił uwagę na to, że tylko silni gracze się liczą. Polska dziś jest krajem o najwyższym wzroście PKB, jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, tym liderem, mamy nadzieję, pozostanie, patrząc na skumulowany produkt krajowy brutto, jest rzeczywistym liderem europejskim w ostatnich 4 latach i nie wolno nam tego zaprzepaścić. Nie zawsze, patrząc na naszą historię, mieliśmy szansę na to, żeby gonić tych, którzy byli najlepsi, żeby ich dogonić, żeby ich złapać, a wreszcie przegonić. Polska dzisiaj jest w sytuacji, kiedy będzie podejmowała trudne decyzje, będzie mogła stać się tym jednym z serc europejskich, które jest silne; nie dlatego, że się upomina, tupie i krzyczy, tylko dlatego, że jest niezwykle silna gospodarczo. Cała siła Polski wynika z tego, jak pracujemy, jak zarządzamy tym gospodarstwem, w jakim nam przyszło żyć, jaka jest nasza organizacja pracy, jaka jest administracja, jakie jest państwo. Sprawne państwo musi być jednym z najważniejszych celów. W sytuacjach trudnych zawsze warto przypomnieć to, o czym pisał kiedyś profesor Konopczyński - przepraszam, że drugi raz przywołuję historyka, ale historycy odgrywają pewną rolę we współczesnej historii Polski. Mówił on o tym, nawiązując do różnicy między dawną demokracją szlachecką Rzeczypospolitej a chociażby Prusami, że dyktatura potrzebuje dyscypliny i porządku, a demokracja - rozumu i inteligencji, rozwagi i odpowiedzialności. Takie czasy nadchodzą, że potrzeba nam właśnie rozumu, rozwagi, ale i odwagi. Potrzeba nam inteligentnego działania, dobrych, trafionych zmian, zmian trudnych, o których na pewno będą dzisiaj w domach dyskutowali wszyscy obywatele, zmian, które będą na pewno przedmiotem naszych rozmów, polemik i dyskusji. Już w tej chwili słyszę głosy opozycji, która będzie atakować te zmiany, będzie narzekać, będzie denerwować się...

    (Głos z sali: Poprą, poprą.)

    ...tymi trudnymi zmianami i atakować ich sens.

    (Poseł Anna Paluch: Więcej optymizmu.)

    Chcę jednak powiedzieć jedno. Jako szef największego klubu parlamentarnego chcę zaprosić serdecznie opozycję do pracy przy tych ustawach, które te zmiany będą wprowadzały (Oklaski), do merytorycznej dyskusji i do wspólnego budowania silnej Polski w następnych latach dla nas i dla następnych pokoleń.

    Chciałbym na koniec, pani marszałek, Wysoka Izbo, panie premierze, powiedzieć, że Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska jest za udzieleniem wotum zaufania rządowi Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, za udzieleniem tego wotum dla rządu, który jest najlepszym rządem, jaki możemy dzisiaj w Polsce zbudować na trudne czasy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Głos z sali: Eksportujcie go.)



Poseł Rafał Grupiński - Wystąpienie z dnia 18 listopada 2011 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawienie przez Prezesa Rady Ministrów programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania


358 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:






Poseł Rafał Grupiński - Wystąpienie z dnia 05 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Rafał Grupiński - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Wybór Marszałka Sejmu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Rafał Grupiński - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Wybór Marszałka Sejmu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Rafał Grupiński - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Rafał Grupiński - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy