Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Przedstawiona przez Radę Ministrów informacja o funkcjonowaniu centrów i klubów integracji społecznej w okresie 2012-2013 (druk nr 3065) wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druk nr 3317).


Poseł Elżbieta Nawrocka:

    Panie Marszałku! Szanowna Pani Minister! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawić stanowisko dotyczące informacji o funkcjonowaniu centrów i klubów integracji społecznej w okresie 2012-2013.

    Dokument ten zawiera dobrze opracowane informacje statystyczne i wyniki badań, a za pomocą ogólnopolskiej platformy współpracy - konwentu centrów i klubów integracji społecznej - informuje o działalności, promuje system usług i współpracy, a także inicjuje rozwiązania legislacyjne z zakresu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

    O podstawie prawnej mówiliśmy już wcześniej. Przejdę dalej.

    Centra integracji społecznej powstają z inicjatywy samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych. W latach 2012-2013 powstały z uwagi na potrzeby aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych korzystających z pomocy społecznej. Nowe placówki tworzone były w małych miejscowościach, gdzie stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie wyższym niż średnia krajowa. Do maja 2014 r. powstały 124 takie centra, finansowane w 85% z dotacji, a w 15% z prowadzonej działalności gospodarczej.

    W edycji 2012-2013 program skierowany był do osób długotrwale bezrobotnych. Zakres świadczonych usług to szkolenia, praktyki, staże zawodowe, zajęcia z zakresu prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej lub spółdzielni socjalnej promujące samozatrudnienie i pozwalające na tworzenie własnych miejsc pracy.

    Co do działalności klubów, to w 2013 r. z inicjatywy samorządów i organizacji pozarządowych powstało ich 220 na terenach o dużym bezrobociu, gdzie potrafiono wykorzystać środki unijne. Uczestnicy zajęć to również osoby długotrwale bezrobotne, a także uzależnione od alkoholu i narkotyków, zwolnione z zakładów karnych oraz bezdomne.

    W imieniu własnym oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego stwierdzam, iż centra i kluby integracji społecznej to bardzo dobra inwestycja w ludzi, którzy z powodu swojej bezradności i trudnej sytuacji - niezależnie od przyczyny tego stanu rzeczy - nie są w stanie, nie potrafią zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych własnych i swoich rodzin.

    W latach 2012-2013 centra i kluby funkcjonowały poprawnie. Godny podkreślenia jest fakt, iż w 2013 r. w grupie osób kończących z pozytywnym wynikiem zajęcia w centrach wskaźnik usamodzielnienia ekonomicznego wyniósł 40,5%. Jest to wzrost o 5,8 punktu procentowego w stosunku do 2012 r. Co najważniejsze, liczba osób usamodzielnionych ekonomicznie ciągle rośnie, co jest jednym z najważniejszych osiągnięć realizowanego projektu. W 2013 r. liczba osób, które uzyskały ponowne zatrudnienie na otwartym rynku pracy, wyniosła 900 i była najwyższa w okresie od 2009 do 2013 r.

    Jeśli chodzi o kluby, jednym z niedociągnięć jest to, iż w analizie danych o funkcjonowaniu KIS-ów za 2013 r. umieszczonych w sprawozdaniach w systemie CAS nie odnotowuje się faktu zakończenia działalności klubu. Trudno jest więc określić, czy brak danych oznacza zaprzestanie działalności, czy jest to tylko wynik niewiedzy o potrzebie dokonania stosownego spisu oraz złożenia sprawozdania. Niemniej jednak w funkcjonowaniu centrów i klubów integracji społecznej dostrzegam wiele pozytywów. Cieszy mnie fakt, że dzięki ich działalności minimalizowane jest ryzyko wykluczenia społecznego w skali lokalnej oraz całego kraju.

    W przypadku 97% uczestników zajęcia reintegracji społecznej przyczyniły się do wzmocnienia ich motywacji do dalszych zmian ich sytuacji życiowej. Ponad 80% uczestników skorzystało z porad doradcy zawodowego. 570 uczestników badania na ogólną ich liczbę 590 wyraziło pozytywną opinię na temat wzrostu swoich szans na rynku pracy. 92% respondentów uznało że w każdej gminie powinna działać jednostka organizacyjna zatrudnienia socjalnego, a 85% uczestników poleciłoby udział w zajęciach centrów i klubów innym osobom, aby poprawiły one swoją sytuację życiową. Co się z tym wiąże, zdecydowana większość badanych opowiada się za zachęcaniem samorządów do tworzenia centrów i klubów.

    Co ważne, uczestnicy kończący zajęcia otrzymują tytuł absolwenta KIS oraz absolwenta CIS, co pozwala im skorzystać z pomocy z Funduszu Pracy przy rozpoczynaniu procesu tworzenia własnych miejsc pracy, a tym samym ułatwia korzystanie z ofert urzędów pracy i pracodawców oraz powrót na rynek pracy. Wprowadzenie do rozwiązań ustawowych pojęć absolwenta CIS i absolwenta KIS jest odbierane pozytywnie, bowiem spowodowało to zmianę nastawienia samych uczestników do efektywnego udziału w projekcie. Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego będzie głosował za przyjęciem informacji. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Elżbieta Nawrocka - Wystąpienie z dnia 27 maja 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Przedstawiona przez Radę Ministrów informacja o funkcjonowaniu centrów i klubów integracji społecznej w okresie 2012 - 2013 wraz ze stanowiskiem Komisji


1421 wyświetleń




Zobacz także:



Poseł Elżbieta Nawrocka - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Informacja bieżąca w sprawie przygotowania wyborów prezydenckich w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Jan Łopata, Mirosław Pawlak, Marek Gos, Henryk Smolarz, Genowefa Tokarska, Krystyna Ozgai Elżbieta Nawrocka - pytanie z 23 kwietnia 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Jan Łopata, Mirosław...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Elżbieta Nawrocka - Wystąpienie z dnia 14 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Informacja bieżąca w sprawie działań rządu dla ochrony...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Elżbieta Nawrocka - Wystąpienie z dnia 10 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 94 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie zmiany...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Elżbieta Nawrocka - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji w sprawie wniosku Komendanta Głównego Policji z...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Elżbieta Nawrocka - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat skutków suszy

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Elżbieta Nawrocka - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o osobach starszych

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł John Abraham Godson - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy