Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

26 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o komisyjnym projekcie uchwały w 70. rocznicę Tragedii Górnośląskiej 1945 roku (druki nr 3327 i 3372).


Poseł Ryszard Terlecki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Będziemy podejmować jutro uchwałę, w której oddajemy hołd i przypominamy ofiary sowieckich zbrodni z 1945 r., kiedy Armia Czerwona na parę miesięcy przed kapitulacją hitlerowskich Niemiec wkroczyła na Śląsk i w tym okresie popełniła liczne zbrodnie, zabijając czy gwałcąc cywilnych mieszkańców Śląska, jak również wywożąc ok. 30 tys. ludzi, przede wszystkim górników, do morderczej pracy w kopalniach, hutach i fabrykach sowieckich. Znaczna część wywiezionych już do Polski nie wróciła.

    Ta uchwała jest bardzo ważna i potrzebna. Zgłosiliśmy natomiast uwagi do uzasadnienia projektu tej uchwały, ponieważ miesza się w nim pewne wątki historyczne. Jesteśmy bardzo za tym, żeby upamiętniać takie wydarzenia i wypominać zbrodnie aparatu komunistycznego, które miały miejsce w następnych latach, natomiast samo pojęcie tragedii śląskiej czy zbrodni górnośląskiej dotyczy konkretnych miesięcy po wkroczeniu Armii Czerwonej na Śląsk. Warto też odnotować w tym miejscu, że straty, jakie poniósł Śląsk, dotyczyły też majątku materialnego. Wywieziono urządzenia z fabryk, często niemal kompletne, wywieziono też infrastrukturę przemysłową. Rozbierano nawet tory kolejowe, żeby wywieźć szyny, wywieziono tabor kolejowy. Przez wiele tygodni transporty kolejowe, samochodowe, a nawet konne wiozły do Związku Sowieckiego majątek zrabowany na Śląsku.

    Ta uchwała, naszym zdaniem, powinna dotyczyć tych straszliwych wydarzeń, natomiast jesteśmy oczywiście za tym, aby upominać się o ofiary zbrodni komunistycznych popełnionych w następnych miesiącach i latach. Dziękuję bardzo.



Poseł Ryszard Terlecki - Wystąpienie z dnia 14 maja 2015 roku.


42 wyświetleń

Zobacz także: