Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

20 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (druk nr 3342).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek:

    Panie Marszałku! Szanowni Państwo! Przede wszystkim chcę podziękować wszystkim klubom za stanowiska popierające ten projekt ustawy i za tak dużą zgodność. W związku z tym nie będę się już odnosił do tych wystąpień, bo państwo dodaliście jeszcze argumenty do naszego uzasadnienia i państwa stanowiska były jasne. Chcę tylko krótko powiedzieć, że bardzo dziękuję. Daje to dużą szansę, że szybko i sprawnie przejdziemy procedurę legislacyjną.

    Jeżeli chodzi natomiast o pytania, pojawił się - i w wystąpieniach klubowych, i w pytaniach - ważny problem związany z rozszerzeniem, jak państwo mówicie, zakresu kompetencji nowej agencji o obrót specjalny w odniesieniu do sprzętu wojskowego i systemów uzbrojenia. Otóż tak nie jest, nie rozszerzamy tego zakresu. Wszystkie te narzędzia posiadała Agencja Mienia Wojskowego, rozszerzamy tylko zakres w odniesieniu do sprzętu, który może być przedmiotem obrotu. Powiadam, prawo do obrotu agencja miała, chodzi tylko o to, że mogła obracać jedynie sprzętem zbędnym, wycofanym z wyposażenia Sił Zbrojnych. Wszystkie systemy uzbrojenia i sprzęt wojskowy, które były wyprowadzane z Sił Zbrojnych, agencja mogła sprzedawać. Teraz rozszerzamy to również na sprzęt, który może być pozyskany z Sił Zbrojnych nie jako sprzęt zbędny bądź od podmiotu funkcjonującego w przemyśle w celu zrealizowania zadań ministra obrony narodowej i tylko dla potrzeb rozwiązań międzyrządowych. Są takie przypadki, kiedy to w celu wsparcia potencjału obronnego sojusznika chcielibyśmy w ramach umowy międzyrządowej przekazać mu sprzęt, który nie jest sprzętem wyeksploatowanym, zbędnym, ale ma walory użytkowe, i za sprawą tej regulacji będzie to możliwe. A więc to rozszerzenie w zakresie sprzętu, który może być przedmiotem obrotu specjalnego w agencji, nie jest bezpośrednim wsparciem eksportu wyrobów polskich przedsiębiorców - pośrednio tak, w niewielkim zakresie - ale przede wszystkim ma być narzędziem realizacji celów naszej polityki bezpieczeństwa. Jeżeli natomiast chodzi o mechanizmy wsparcia eksportu, są one objęte oddzielnym programem, który jest przedmiotem uzgodnień międzyresortowych. Taki program będziemy mieli przyjemność prezentować w niedługim czasie - mam nadzieję, że również w niedługim czasie wprowadzimy go w życie. Program obejmujący wiele aspektów działania dedykowany jest właśnie wsparciu eksportu wyrobów polskiego sektora obronnego.

    Pan poseł Gibała zadał pytanie zasadnicze dotyczące tego, czy to nie pora, by zakończyć realizowanie tych zadań ministra obrony narodowej przez takie podmioty, jak agencje. Otóż nie, agencje pokazały sprawność w działaniu, jeśli pominąć kwestię dublowania się w odniesieniu do realizacji zadań. Chcemy, by zadania wynikające z ustawy o zakwaterowaniu żołnierzy, związane z zaspokojeniem ich potrzeb mieszkaniowych, były realizowane w tej formie, a w szczególności właśnie obrót specjalny i to wszystko, co jest działaniem komercyjnym związanym z zagospodarowaniem mienia zbędnego. Jednostka administracyjna nie będzie tego w stanie efektywnie wykonać.

    Pan poseł Dębski w wystąpieniu klubowym stwierdził, że po prostu ubyło mienia i nie ma czego zagospodarowywać. Można by powiedzieć, że skoro zakończył się wielki proces restrukturyzacji Sił Zbrojnych, ma rację, jeśli odnosi to do mienia nieruchomego, do nieruchomości. Zakończyliśmy już proces restrukturyzacji - generalnie zakończyliśmy, może coś jeszcze się zmienić - dotyczący rozformowywania jednostek wojskowych czy likwidacji garnizonów, natomiast mienia zbędnego nie jest mniej. Można powiedzieć, że jest nawet odwrotnie, dlatego że pozyskujemy nowoczesne systemy uzbrojenia i wycofujemy z użytkowania więcej sprzętu. Ponieważ ten proces przyspieszył, to i mienia zbędnego, wyeksploatowanego mienia jest więcej. Jest więc co robić w tym zakresie, ale w pełni zgadzam się z panem posłem Gibałą, że agencja nie powinna - ani agencja, ani jednostka administracyjna - zajmować się zadaniami, które w ogóle ustawowo nie należą do zadań ministra obrony narodowej. Dlatego pragnę poinformować, że już wiele miesięcy temu, ponad rok temu, podjęliśmy decyzję o prywatyzacji zasobów hotelowych, które pozostają - jest to prowadzone w formie spółki - w gestii agencji mieszkaniowej. Ten proces trwa, ale decyzje zostały podjęte i nastąpi prywatyzacja, a więc zakończenie działalności w tej formie. Przy okazji chcę też powiedzieć, że jest wyraźne stanowisko w odniesieniu do zadań związanych z firmami budowlanymi. Prowadzenie firm budowlanych też nie należy do zadań ministra obrony narodowej - a takie przejęliśmy, bo funkcjonowały, miały specjalne uprawnienia - a więc w przyszłości minister również zaprzestanie tego rodzaju działalności, działalności w tym zakresie. Mamy więc tutaj wspólny pogląd co do nierealizowania w przyszłości zadań, które nie są bezpośrednio zadaniami ministra obrony narodowej wynikającymi z ustaw.

    Jeżeli chodzi o pracowników, to kluczowa kwestia, w wystąpieniu wstępnym wyraźnie zaznaczyłem, że nowa agencja powstaje na zasadzie sukcesji uniwersalnej, przejmuje wszystkie składniki majątkowe, a w szczególności wszyscy pracownicy obecnych dwóch agencji stają się z mocy prawa pracownikami nowo powołanej agencji. Nie zakładamy zwolnień - ponieważ fluktuacja, normalny ruch kadrowy kształtuje się na poziomie blisko 10%, to naturalny proces doprowadzi do nowej struktury zatrudnienia.

    Z całą pewnością było dublowanie struktur, więc docelowo po okresie kilku czy kilkunastu miesięcy będzie pracowników w nowo powołanej agencji mniej niż sumaryczna liczba pracowników dwóch agencji, ale nie zakładamy zwolnień. Nie będziemy zatrudniać na zwalniane stanowiska pracy w normalnym ruchu kadrowym, nie będziemy zatrudniać nowych pracowników aż nie osiągniemy właściwego poziomu tych struktur.

    Jeżeli chodzi o zasób mieszkaniowy, spytał o to pan poseł Zaborowski, to w tej chwili mamy 26 tys. kwater i ok. 10 tys. lokali internatowych.

    Jeżeli chodzi o wartość, na przestrzeni całego funkcjonowania Agencji Mienia Wojskowego, środków uzyskanych ze sprzedaży zbędnego mienia, to wynosi ona blisko 1565 mln zł.

    Proszę państwa, odpowiedziałem na wszystkie zadane pytania. Jeszcze raz chcę podziękować za tak zgodną deklarację wszystkich klubów co do przyjęcia tej ustawy.

    A, przepraszam, jeszcze jeden temat. Oczywiście termin wejścia w życie ustawy będzie musiał ulec zmianie z uwagi na czas potrzebny do przeprowadzenia tej ustawy w parlamencie i do uzyskania podpisu prezydenta. Będziemy o to wnioskować, w uzgodnieniu oczywiście z komisją sejmową, legislatorami sejmowymi, zapewniając odpowiedni czas głowie państwa, panu prezydentowi. Sądzę, że 1 października to jest realny czas, możliwy czas, abyśmy przeprowadzili procedurę w parlamencie i mieli czas niezbędny dla prezydenta. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Czesław Mroczek - Wystąpienie z dnia 14 maja 2015 roku.


68 wyświetleń

Zobacz także: