Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

20 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (druk nr 3342).


Poseł Paweł Suski:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić państwu stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska w sprawie rządowego projektu ustawy o Agencji Mienia Wojskowego.

    Przedmiotowy projekt określa utworzenie nowego podmiotu, który powstanie na bazie Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, do której zostanie przyłączona Agencja Mienia Wojskowego. Dziś te dwie agencje funkcjonują całkowicie niezależnie, chociaż wykonują podobne zadania i są nadzorowane przez jeden organ - ministra obrony narodowej. Agencja Mienia Wojskowego została powołana do zagospodarowania i zbycia mienia ruchomego oraz nieruchomości zbędnych, jeżeli chodzi o potrzeby resortów, przede wszystkim obrony narodowej, jak również spraw wewnętrznych. Od 1996 r. w wyniku zbywania mienia przekazanego przez ministra spraw wewnętrznych agencja przekazała na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych oraz na Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego w sumie ponad 1,5 mld zł. Agencja Mienia Wojskowego zatrudnia obecnie 415 pracowników.

    Natomiast WAM, czyli Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, w której pracuje 970 osób, zajmuje się m.in. również zagospodarowaniem powierzonego mienia Skarbu Państwa, obrotem nieruchomościami, w tym sprzedażą lokali mieszkalnych, innych nieruchomości oraz infrastruktury, a także przejmowaniem i nabywaniem nieruchomości. Zabezpiecza wszystkich żołnierzy w zakresie zakwaterowania czy również, ekwiwalentnie, wypłaty ustawowo zagwarantowanego świadczenia mieszkaniowego. Agencja również pozyskuje, buduje i remontuje zasób mieszkaniowy. Połączenie obu agencji jest uzasadnione z powodów organizacyjnych i ekonomicznych. Obydwie mają dwuszczeblowe struktury organizacyjne: centralną i terenową. Zakres ich działania jest zbliżony, zajmują się m.in. gospodarowaniem nieruchomościami przejętymi od ministra obrony narodowej, co sprawia, że często konkurują ze sobą w ich pozyskiwaniu i zbywaniu. Komplikuje to system gospodarowania nieruchomościami i utrudnia proces nadzorowania tych agencji przez ministra obrony narodowej.

    Nowa agencja, która po połączeniu - warto to podkreślić, bo można ulec złudzeniu, że mieszamy nazwy agencji - będzie nosiła nazwę Agencja Mienia Wojskowego, ma być nowoczesnym podmiotem o zracjonalizowanych strukturach organizacyjnych i o niższych - szacuje się, że o ok. 20 mln rocznie - kosztach funkcjonowania. Powinna ona skuteczniej działać i efektywniej realizować zadania na rzecz ministrów obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych. Jej nadzorowanie przez ministra obrony narodowej ma być łatwiejsze, a gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa - bardziej racjonalne.

    Do zadań nowo tworzonego podmiotu będzie należało m.in. gospodarowanie powierzonym i użyczonym mieniem Skarbu Państwa, przejmowanie i nabywanie mienia oraz obrót nim, remontowanie budynków i lokali mieszkalnych, budowanie domów mieszkalnych przy uwzględnieniu potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa. Zadaniem agencji będzie także przechowywanie materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, a także obrót nimi. Za zgodą ministra obrony narodowej Agencja Mienia Wojskowego będzie mogła nabywać sprzęt wojskowy i uzbrojenie, środki bojowe, techniczne i materiałowe oraz usługi w celu przekazania ich do użytkowania w resorcie obrony oraz jednostkom podległym ministrowi obrony narodowej lub przez niego nadzorowanym. Agencja będzie miała możliwość współpracy z przedsiębiorstwami i wykonywania zadań zleconych przez szefa resortu.

    Nowa Agencja Mienia Wojskowego będzie prowadzić samodzielną gospodarkę finansową na podstawie rocznego planu. Agencja ma być finansowana m.in. z wpływów uzyskanych ze sprzedaży zbędnego mienia, opłat za używanie mieszkań i internatów oraz dotacji budżetowej. Za zgodą ministra obrony, wydaną w porozumieniu z ministrem finansów, agencja będzie mogła zaciągać kredyty. Zgodnie z projektem agencja będzie też przekazywać, tak jak dotychczas, środki na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych oraz Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego.

    Niewątpliwie konieczna będzie zmiana w omawianym projekcie daty wejścia w życie przepisów ustawy, ale jest to przy takim toku procedowania naturalną koniecznością. Dziś nieuniknione jest ograniczanie biurokracji i usprawnianie funkcjonowania administracji. Połączenie dwóch bliźniaczych niemalże agencji jest tego najlepszym przykładem. Dlatego też Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska w pełni popiera przedstawiony projekt ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Paweł Suski - Wystąpienie z dnia 14 maja 2015 roku.


63 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Paweł Suski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o Agencji Mienia...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Paweł Suski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o Agencji Mienia...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Paweł Suski - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy