Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

20 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (druk nr 3342).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek:

    Dziękuję pięknie.

    Panie Marszałku! Szanowni Państwo! Mam zaszczyt przedstawić projekt ustawy o Agencji Mienia Wojskowego.

    Na samym wstępie chcę powiedzieć, że prace nad tym projektem trwały wiele miesięcy w ministerstwie, następnie odbyły się uzgodnienia międzyresortowe i wreszcie nastąpiło przyjęcie projektu przez rząd. Dzisiaj tym pierwszym czytaniem rozpoczynamy procedowanie nad tym projektem w parlamencie.

    Projekt ten ma na celu połączenie Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i Agencji Mienia Wojskowego w jeden podmiot na bazie Wojskowej Agencji Mieszkaniowej jako przejmującej zadania, mienie i pracowników Agencji Mienia Wojskowego.

    Na gruncie obecnie obowiązujących regulacji prawnych w obszarze zadań statutowych oraz zleconych realizowanych na rzecz Sił Zbrojnych funkcjonują dwie odrębne agencje wykonawcze wykonujące zadania w części tożsame bądź też pokrewne związane z gospodarowaniem mieniem Skarbu Państwa. Podmiotami tymi, jak państwo wiecie, są Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, utworzona na podstawie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, będąca państwową osobą prawną podległą ministrowi obrony narodowej, oraz Agencja Mienia Wojskowego, powołana do życia na mocy ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego, posiadająca status państwowej osoby prawnej nadzorowanej przez ministra obrony narodowej. Obie wymienione agencje są od siebie całkowicie niezależne i obie posiadają dwuszczeblowe struktury organizacyjne funkcjonujące w układzie centralnym i regionalnym, których zakres działania zarówno w uwarunkowaniach zadaniowych, jak i terytorialnych jest do siebie zbliżony. Jest to szczególnie widoczne w przypadku zadań związanych z gospodarką nieruchomościami, w tym m.in. przejmowania, obie agencje zajmują się przejmowaniem nieruchomości zbędnych dla resortu obrony narodowej, a później ich zbywaniem na rynku komercyjnym.

    Połączenie, o którym mowa w procedowanym projekcie ustawy, spowoduje powstanie nowego, nowoczesnego podmiotu, który będzie efektywniej, sprawniej i oszczędniej gospodarować powierzonym mu mieniem Skarbu Państwa. Kumulacja majątkowa i zadaniowa w jednej agencji wykonawczej poprawi efektywność realizacji zadań na rzecz jednostek organizacyjnych podległych ministrowi obrony narodowej lub przez niego nadzorowanych. Ponadto połączenie usprawni nadzór ministra obrony narodowej nad wykonywaniem zadań przez ten podmiot. Proces łączenia nastąpi w trybie sukcesji uniwersalnej, co zapewni ciągłość prowadzonej działalności.

    Wskazanie Wojskowej Agencji Mieszkaniowej jako podmiotu przejmującego wynika w szczególności z realizacji szerszego zakresu zadań, w tym zadań administracji publicznej w obszarze zakwaterowania żołnierzy zawodowych, znacznie większego majątku agencji mieszkaniowej, rozwiniętych struktur organizacyjnych oraz przygotowanych i wprowadzonych do użytku systemów informatycznych w zakresie zarządzania. Systemy te są przygotowane do przyjęcia dodatkowych obszarów działalności bez konieczności budowy nowego systemu, co obniży przyszłe koszty połączenia i funkcjonowania nowej struktury agencji. Jednocześnie połączona agencja przyjmie nazwę Agencja Mienia Wojskowego, gdyż określenie to mieści w swoim zakresie zarówno pojęcia dotyczące zakwaterowania, jak również gospodarowania mieniem. Pragnę podkreślić, iż powstała w wyniku planowanego połączenia agencja zachowa wszystkie dotychczasowe zadania realizowane przez Wojskową Agencję Mieszkaniową i obecną Agencję Mienia Wojskowego, a ponadto pojawią się dodatkowe możliwości i obszary działania, w których będzie mogła funkcjonować, bowiem procedowany projekt ustawy tworzy regulacje i ramy prawne umożliwiające realizację przez agencję zadań dotyczących obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją, sprzętem wojskowym i technologiami o przeznaczeniu wojskowym, tzw. obrót specjalny, w zakresie wytworzonego sprzętu wojskowego, a nie tylko mienia zbędnego, lub wykonywania usług na rzecz podmiotów przemysłu obronnego. Agencja uzyska wyraźne kompetencje w zakresie współpracy dotyczącej eksportu sprzętu wojskowego oraz technologii wytwarzanych przez przedsiębiorców krajowego przemysłu obronnego.

    Proszę państwa, to jest istota projektu ustawy, który dotyczy połączenia, powołania Agencji Mienia Wojskowego. Jak powiedziałem, w wyniku tego działania przede wszystkim zmniejszymy koszty, zwiększymy efektywność wykonywanych zadań. Natomiast niezależnie od tego celu procedowany projekt ustawy wprowadzi zmiany w ustawie z dnia 22 czerwca 2005 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie zapisów dotyczących niektórych uprawnień mieszkaniowych żołnierzy zawodowych. Propozycje zmian wynikają z konieczności doprecyzowania przepisów, które aktualnie budzą pewne wątpliwości interpretacyjne, wprowadzają korzystne dla żołnierzy uregulowania dotyczące zakwaterowania internatowego członków rodziny. Należy podkreślić, iż zmiany nie wpływają na dotychczasowe uprawnienia żołnierzy, a dotyczą m.in.: w zakresie odprawy mieszkaniowej wprowadzono zapis przyznający prawo do otrzymania odprawy mieszkaniowej przez członków rodziny zmarłego żołnierza, któremu uprawnienie do odprawy przysługiwało, a nie zostało zrealizowane; w zakresie zakwaterowania w lokalach mieszkalnych lub kwaterach doprecyzowano definicję miejscowości pobliskiej, dodając zapis o nieuwzględnianiu czasu dojazdu do i od stacji, przystanku w obrębie miejscowości, z której żołnierz dojeżdża, oraz miejscowości, w której wykonuje obowiązki służbowe, co stanowi tylko usankcjonowanie praktyki opartej na orzecznictwie sądów administracyjnych. W zakresie zakwaterowania internatowego wprowadzono zapis dotyczący żołnierzy zawodowych wychowujących samotnie małoletnie dzieci lub sprawujących samotnie opiekę nad dzieckiem, które stało się niezdolne do samodzielnej egzystencji. Żołnierzom tym będzie przysługiwać miejsce w kwaterze internatowej, lokal mieszkalny przeznaczony na zakwaterowanie internatowe. Zajmowanie miejsca przez żołnierza będzie nieodpłatne, natomiast za powierzchnię użytkową zajmowaną przez dziecko żołnierz będzie wnosił opłatę w pełnej wysokości. Dodatkowo dyrektor oddziału regionalnego WAM będzie mógł wyrazić zgodę na pobyt czasowy w internacie albo w kwaterze internatowej odwiedzających żołnierza członków rodziny.

    Szanowni państwo, jak powiedziałem, jest to zwieńczenie długiej, wielomiesięcznej pracy w Ministerstwie Obrony Narodowej, inicjatywa, która będzie dobrze służyć realizacji zadań stojących przed ministrem obrony narodowej. Z tego względu proszę o skierowanie projektu do prac w komisjach, a następnie o jego przyjęcie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Czesław Mroczek - Wystąpienie z dnia 14 maja 2015 roku.


70 wyświetleń

Zobacz także: