Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami (druki nr 3287 i 3345).


Poseł Andrzej Gut-Mostowy:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu klubu Platformy Obywatelskiej przedstawić stanowisko wobec sprawozdania komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami, druki nr 3287 i 3345.

    Zgodnie z art. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami waloryzacji kwot należnych z tytułów określonych w ustawie dokonuje się z zastosowaniem wskaźników cen zmian cen nieruchomości ogłaszanych przez prezesa GUS w formie obwieszczeń w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej. Do chwili obecnej wskaźniki zmian cen nieruchomości nie zostały jednak ogłoszone. W zdaniach odrębnych zgłoszonych do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 lipca 2011 r. wskazano, iż w obecnym stanie prawnym w przypadku ogłoszenia pierwszych wskaźników zmian cen dla wybranych rodzajów nieruchomości kwoty dla pozostałych rodzajów nieruchomości nie będą mogły być w ogóle waloryzowane. Zdaniem sędziów obowiązujący przepis art. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami wymaga zmiany z uwagi na brak określenia, jakich rodzajów nieruchomości powinny dotyczyć wskaźniki zmian cen oraz dla jakich obszarów i z jaką częstotliwością wskaźniki powinny być określane.

    Projekt ustawy przewiduje następujące rozwiązania: wskazanie rodzajów nieruchomości, dla których opracowane będą wskaźniki zmian cen nieruchomości; określenie terminu publikacji wskaźników dla danego rodzaju nieruchomości oraz ich zasięgu terytorialnego; określenie podstawowych zasad wyboru wskaźników na potrzeby waloryzacji kwot; określenie elementów, jakie mają zawierać wyciągi z operatów szacunkowych, o których mowa w art. 158 ustawy o gospodarce nieruchomościami, oraz zasad przekazywania tych wyciągów odpowiednim organom.

    Bezpośrednim efektem wejścia w życie nowelizacji będzie umożliwienie prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego ogłoszenia pierwszych wskaźników zmian cen nieruchomości bez ryzyka braku możliwości waloryzacji należnych kwot w stosunku do innych rodzajów nieruchomości.

    Oczekiwanymi efektami pośrednimi będą przede wszystkim: poprawa efektywności gospodarowania mieniem publicznym z uwagi na pozyskanie nowego wiarygodnego narzędzia do monitorowania rynku nieruchomości, w szczególności nieruchomości mieszkalnych, a także dokonywanie waloryzacji kwot według jednoznacznych zasad oraz w sposób lepiej odzwierciedlający warunki panujące na rynku nieruchomości.

    Klub Platformy Obywatelskiej pozytywnie ocenia projekt rządowy, uważa, że jest on bardzo potrzebny i, powołując się na wyżej wymienione argumenty, pozytywnie opiniuje powyższy projekt.



Poseł Andrzej Gut-Mostowy - Wystąpienie z dnia 13 maja 2015 roku.


116 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Andrzej Gut-Mostowy - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Gut-Mostowy - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Gut-Mostowy - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy