Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Robert Jagła:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Nie da się już dzisiaj ukryć, że Polska podobnie jak wiele innych krajów Unii Europejskiej jest państwem starzejącym się, w którym wzrost udziału osób starszych w ogólnej liczbie ludności jest powodowany stopniowym wydłużeniem się przeciętnej długości życia i silnym spadkiem dzietności. Zjawisko to jest ogromnym wyzwaniem dla polityki społecznej z tego względu, że proces starzenia się społeczeństwa dotknie wielu obszarów życia gospodarczego w naszym kraju. Ludność jest coraz bardziej tego świadoma i zaniepokojona intensywnością zjawiska oraz konsekwencjami zmian w strukturze demograficznej społeczeństwa, a przede wszystkim brakiem należytej reakcji ze strony państwa, skutecznych rozwiązań prawnych i organizacyjnych w tym zakresie, a także wskazywanym problemem dyskryminacji ze względu na wiek.

    Biorąc to pod uwagę, chciałbym zapytać, czy postępujące zmiany w strukturze demograficznej wywołają wdrożenie nowych rozwiązań prawnych, organizacyjnych i funkcjonalnych. W jaki sposób będą koordynowane działania takich podmiotów jak władze ogólnokrajowe, lokalne i regionalne, fundacje i organizacje wolontariuszy wypełniające swoje zadania i misję społeczną wobec społeczności seniorów? Dziękuję.


15 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Marcińska:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Istotnym elementem polityki społecznej jest polityka senioralna, której zadaniem jest reagowanie na aktualne wyzwania stojące przed naszym krajem w kontekście starzejącej się populacji Polaków. Wyznaczone cele oraz kierunki polityki senioralnej są i będą realizowane dzięki zaangażowaniu wielu podmiotów. Polityka senioralna projektowana jest horyzontalnie, tzn. wspólnie z szeroko pojmowaną polityką społeczną w obszarze zabezpieczenia społecznego, rynku pracy, zdrowia, edukacji, infrastruktury, mieszkalnictwa i innych. Determinacja i konsekwencja w dążeniu do wyznaczonych celów doprowadziły do przyjęcia przez Radę Ministrów w grudniu 2013 r. założeń długofalowej polityki senioralnej w Polsce na lata 2014-2020. Pragnę podkreślić, że powstanie tego dokumentu było możliwe dzięki powołaniu rady polityki senioralnej przy ministrze pracy i polityki społecznej oraz specjalnego Departamentu Polityki Senioralnej w ministerstwie pracy.

    Głównym celem założeń długofalowej polityki senioralnej jest stworzenie rekomendacji kierunków interwencji, które umożliwią podjęcie kompleksowych działań na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się rozumianego jako proces przygotowania do starości z perspektywy całego życia. Wśród kluczowych obszarów długofalowej polityki senioralnej możemy wymienić: zdrowie i samodzielność, aktywność zawodową, aktywność edukacyjną, kulturalną i społeczną, srebrną gospodarkę oraz relacje międzypokoleniowe. Celem polityki senioralnej w Polsce jest wspieranie seniorów i zapewnienie im możliwości aktywnego starzenia się w zdrowiu oraz możliwości prowadzenia w dalszym ciągu samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia. Postępujący proces starzenia się populacji wymaga od państwa działań na zasadzie synergii w różnych obszarach polityki publicznej, które będą stanowić efektywną odpowiedź na wyzwanie demograficzne. Ważnym celem polityki senioralnej jest zwiększenie dostępności opieki domowej i dywersyfikacja form pomocy osobom starszym, aby zachowały sprawność i niezależność tak długo, jak to jest możliwe. Istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na działania dziennych ośrodków wsparcia i opiekę środowiskową.

    Wśród założeń długofalowej polityki senioralnej i w ramach jej rekomendacji duży nacisk położyliśmy na sformalizowanie różnych form opieki środowiskowej, tak żeby umożliwić podjęcie zatrudnienia osobom z najbliższej rodziny oraz osobom z otoczenia, np. sąsiedztwa, lub tym, którzy zawodowo zajmują się różnymi formami opieki nad osobami starszymi. Uznano także za ważne tworzenie warunków do zwiększenia różnorodności form opieki nad seniorami. Mówimy tutaj o dziennych domach pomocy, opiekunach dziennych, zorganizowanej pomocy sąsiedzkiej, wspieraniu w rozwoju form samopomocowych i wolontariatu oraz wielu innych. W tym kontekście bardzo istotna stała się także profesjonalizacja opieki środowiskowej, przeszkolenie osób opiekujących się seniorami w domu, aby były lepiej przygotowane do tego zadania. Srebrna gospodarka jest jednym z kluczowych obszarów założeń długofalowej polityki i w dokumencie wskazano szereg koniecznych do przeprowadzenia zmian, zawarto rekomendacje, zalecenia w obszarze działań skierowanych do osób starszych.

    Przybliżaniu celów założonej polityki senioralnej służy m.in. także realizowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rządowy ˝Program na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2014-2020˝, którego druga edycja właśnie na te lata została przyjęta przez rząd w grudniu 2013 r. Program jest przedsięwzięciem kompleksowym, uwzględniającym obszary i kierunki wsparcia umożliwiające osiągnięcie celu głównego, jakim jest poprawa jakości poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną. Komponent konkursowy programu ASOS przewiduje działania w czterech priorytetowych obszarach: edukacja osób starszych, aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, partycypacja osób starszych, usługi społeczne dla osób starszych. Budżet programu na latach 2014-2020 wyniesie 280 mln zł. Środki finansowe pochodzą z budżetu państwa, ujęte są w ustawie budżetowej na kolejne lata. W tym roku nabór do ASOS-a ogłoszono 9 stycznia 2015 r. Konkurs został rozstrzygnięty. Pragnę dodać, że w 2014 r. zgłoszonych ofert było 2,5 tys., natomiast w tym roku było to 3,2 tys. ofert.

    Kontynuując poszerzanie działań adresowanych do środowiska senioralnego, 17 marca 2015 r. Rada Ministrów przyjęła program wieloletni ˝Senior-WIGOR˝ na lata 2015-2020, który zakłada tworzenie dziennych domów o nazwie ˝Senior-WIGOR˝, jak również wsparcie ich działania przez partycypację w bieżących kosztach funkcjonowania. Głównym celem programu jest poprawa jakości życia osób starszych poprzez umożliwienie im korzystania z ofert: opiekuńczej, aktywizującej, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej oraz aktywności ruchowej i kinezyterapii. Głównymi beneficjentami programu mają być jednostki samorządu terytorialnego, gminy, powiaty, województwa, a grupę docelową stanowią nieaktywne zawodowo osoby w wieku 60+. Program będzie działał na zasadzie otwartego konkursu dla jednostek samorządu terytorialnego, które będą mogły zgłosić swoją ofertę do wydziału polityki społecznej właściwego urzędu wojewódzkiego, a ostateczne rozstrzygnięcie będzie dokonywane w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Program zakłada także współpracę z organizacjami pozarządowymi poprzez możliwość uczestnictwa w programie w charakterze partnera projektu, jak również realizowanie zadań programowych zleconych przez jednostki samorządu terytorialnego. (Dzwonek) Zakładany termin ogłoszenia otwartego konkursu ofert w ramach programu to maj 2015 r.

    Może dołączę do protokołu kolejną część, którą miałam przedstawić, pani marszałek. Dziękuję uprzejmie.


15 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Robert Jagła:

    Pani marszałek, dziękuję serdecznie.

    Akurat jeśli chodzi o moje pytanie, to w tej odpowiedzi temat został wyczerpany. Dziękuję serdecznie.



Robert Jagła i Marek Łapiński - pytanie z 14 maja 2015 r.

Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Posłowie Robert Jagła i Marek Łapiński - PO w sprawie polityki społecznej wobec starzejącego się społeczeństwa


873 wyświetleń



Zobacz także:





Poseł Robert Jagła - Wystąpienie z dnia 20 lutego 2015 roku.
Raport Rady Ministrów o pomocy publicznej w Polsce udzielonej przedsiębiorcom w 2011 roku wraz ze...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Robert Jagła i Marek Łapiński - pytanie z 4 marca 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Robert Jagła i Marek...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Robert Jagła, Aldona Młyńczak, Waldemar Sługocki - pytanie z 11 czerwca 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 94 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Robert Jagła, Aldona...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Robert Jagła i Marek Łapiński - pytanie z 9 lipca 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Robert Jagła i Marek...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Robert Jagła - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Informacja bieżąca w sprawie dominacji zagranicznego kapitału w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Robert Jagła - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie działań rządu w dziedzinie opieki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Robert Jagła - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy