Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (druki nr 137, 3111 i 3263).


Poseł Sprawozdawca Iwona Kozłowska:

    Bardzo dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam przyjemność przedłożyć sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny dotyczące poselskich projektów ustaw o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z druków nr 137 i 3111.

    Marszałek Sejmu, zgodnie z art. 37 ust. 1 i art. 40 ust. 1 regulaminu Sejmu, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu, skierował wymienione powyżej projekty ustaw do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny do pierwszego czytania. Komisja rozpatrzyła projekty ustaw na posiedzeniach w dniach 12 marca 2014 r. i 18 lutego br. w ramach pierwszego czytania oraz w dniu 19 marca br.

    Przedłożony projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje zmianę przepisów art. 29 ust. 1 i art. 30 przez dopuszczenie odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty całej zaległości dłużnika z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, w tym również należności finansowanej przez ubezpieczonego.

    W projekcie znalazły się też zmiany związane z ewidencjonowaniem opłaty prolongacyjnej na subkoncie ubezpieczonego oraz na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym w celu zabezpieczenia interesu ubezpieczonego pracownika i uzyskania przez niego rekompensaty związanej ze spłatą należności z tytułu składek.

    Obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych może na wniosek płatnika składek, który jest dłużnikiem, ze względów gospodarczych lub z innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie, odroczyć termin płatności składek lub rozłożyć spłatę należności na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów systemu ubezpieczeń społecznych. Powyższe ulgi mogą jednak dotyczyć jedynie należności z tytułu składek finansowanych przez samego płatnika składek. Ulgi te nie dotyczą składek finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami składek potrącanych przez płatnika z ich wynagrodzenia. Niestety, jest to często bariera, która uniemożliwia uregulowanie zadłużenia, gdyż płatnik składek chcący skorzystać z odroczenia terminu płatności lub z układu ratalnego musi przed zawarciem umowy dokonać opłacenia części składki finansowanej przez ubezpieczonego. Zdecydowanie, jeśli chodzi o większą grupę płatników, jest to warunek uniemożliwiający zawarcie takiej umowy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Potwierdzeniem tego jest to, że w latach 2010-2011 90% wniosków, które wpłynęły do ZUS i pozostały bez rozpatrzenia, stanowiły wnioski związane z nieopłacaniem składek w części finansowanej przez ubezpieczonego.

    Rozwiązanie zawarte w projekcie ustawy umożliwia odzyskanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kwot zaległych składek, których pełna egzekucja w większości przypadków jest obecnie nieskuteczna, a płatnikowi daje możliwość dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Przyjęcie zaprezentowanych w projekcie ustawy rozwiązań wymogło również wprowadzenie mechanizmu chroniącego składki ubezpieczonego przed realnym spadkiem ich wartości spowodowanym opóźnionym przekazaniem ich do OFE i zewidencjonowaniem na subkoncie, niezrekompensowanym należnymi odsetkami. W projekcie przyjęto, że opłata prolongacyjna, o której jest mowa w art. 29 ust. 4, byłaby naliczana w przypadku udzielenia ulgi związanej ze spłatą należności i podlegałaby przekazaniu na rachunek ubezpieczonego do OFE oraz zewidencjonowaniu na subkoncie.

    Zapisy prezentowanego projektu ustawy dotyczące zawarcia układu ratalnego pozwalają przedsiębiorcy, płatnikowi na dalsze prowadzenie działalności gospodarczej oraz zawieszenie dotychczasowych prowadzonych wobec niego działań egzekucyjnych, zarówno w ramach egzekucji prowadzonej przez ZUS, jak i przez urzędy skarbowe.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny proszę o przyjęcie sprawozdania zawartego w druku nr 3263 i uchwalenie ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Bardzo dziękuję.



Poseł Iwona Kozłowska - Wystąpienie z dnia 08 kwietnia 2015 roku.


54 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:




Poseł Iwona Kozłowska - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Iwona Kozłowska - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie rządowego programu na lata 2015-2018...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Iwona Kozłowska - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2014 oraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Iwona Kozłowska - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Iwona Kozłowska - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie funkcjonowania Regionalnego Systemu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Iwona Kozłowska - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja Rządu o działaniach podejmowanych w 2014 roku na rzecz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy