Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o rządowym projekcie ustawy Prawo restrukturyzacyjne (druki nr 2824 i 3275).


Poseł Sprawozdawca Ligia Krajewska:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Przedstawiam sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o rządowym projekcie ustawy Prawo restrukturyzacyjne, druk nr 2824. Komisja po zapoznaniu się z opinią Komisji Finansów Publicznych oraz po rozpatrzeniu wyżej wymienionego projektu ustawy na posiedzeniach w dniach 15 stycznia i 25 marca 2015 r. wnosi o uchwalenie przedłożonej w projekcie ustawy.

    Pozwolicie państwo, że pokrótce przedstawię założenia tego projektu ustawy. To jest bardzo obszerny i bardzo ważny projekt. Mam zaszczyt przedstawić efekt wspólnych, kilkuletnich prac ministra sprawiedliwości i ministra gospodarki oraz ekspertów: sędziów, syndyków, adwokatów i radców prawnych, ekonomistów, mianowicie projekt ustawy Prawo restrukturyzacyjne.

    Badania wskazują, że w Polsce ma miejsce duża liczba upadłości prowadzących do likwidacji zakładów pracy i stosunkowo mało prowadzi się procesów restrukturyzacyjnych, które pozwalają zachować miejsca pracy i firmy. Jak uczą doświadczenia międzynarodowe, konieczne jest zapewnienie przez państwo narzędzi prawnych, które pozwolą na restrukturyzację przedsiębiorstw i tym samym ochronę wartości ekonomicznej firmy, miejsc pracy i kapitału intelektualnego.

    Prawo restrukturyzacyjne zawiera zasadniczo trzy komponenty: obszerną nowelizację Prawa upadłościowego i naprawczego, które ma się stać regulacją dotyczącą wyłącznie procesów likwidacyjnych, nową ustawę Prawo restrukturyzacyjne oraz szereg przepisów dostosowujących.

    Prawo restrukturyzacyjne zakłada wprowadzenie nowych typów postępowań nakierowanych na restrukturyzację przedsiębiorstwa dłużnika niewypłacalnego albo zagrożonego... Momencik, bo się zagubiłam... Nowe postępowania charakteryzują się elastycznością, dają dłużnikowi możliwość wyboru, z jakiego narzędzia chce skorzystać oraz dają możliwość płynnego przechodzenia z jednej procedury w drugą.

    Nowelizacja obejmuje również sytuację prawną wierzycieli. Otrzymują oni większe kompetencje i realny wpływ na postępowania, to bowiem wierzyciele, kontrahenci, w przeważającej części również przedsiębiorcy, będą podejmować decyzję o warunkach restrukturyzacji i upadłości.

    Z drugiej strony ustawa zwiększa realne zagrożeniea poniesienia dotkliwych sankcji w razie nierzetelności dłużnika. Syndyk i sąd będą mieli silniejsze i szybsze narzędzia do zapobiegania wyprowadzaniu majątku przez nierzetelnych dłużników. Projekt wprowadza bowiem istotne zmiany co do możliwości ubezskutecznienia umów zawieranych przez upadłego na przedpolu upadłości oraz zwiększenia kręgu czynności nieważnych na przedpolu upadłości.

    Kolejna zmiana to motywacyjny system wynagradzania pracy syndyków. System pozwala na wyliczenie wynagrodzenia na początku postępowania, przy uwzględnieniu jasnych i wymiernych kryteriów ekonomicznych, takie jak: szybkość postępowania, poziom zaspokojenia wierzycieli, liczba wierzycieli oraz wielkość i rodzaj majątku.

    Kolejny komponent to Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości - nowoczesne narzędzie informacyjne i komunikacyjne. W jednym miejscu będą zgromadzone wszystkie informacje o postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym w Polsce. Projekt nie tylko tym samym realizuje wytyczne unijne co do internetowego, publicznego rejestru upadłości, ale zapewnia zwiększenie dostępu do informacji. Prawo restrukturyzacyjne dąży do odformalizowania postępowań i zapewnienia braku obowiązku wymiany niespornych, niekwestionowanych przez strony i syndyka dokumentów, szersze wykorzystanie w nich nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych. Wierzyciele nie będą musieli zalewać sądu i syndyka zbędnymi kopiami dokumentów. Będą mogli wysyłać dokumenty przysłowiowym e-mailem.

    Bez wątpienia projekt po wejściu w życie istotnie zwiększy szansę przetrwania przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji gospodarczej. Procesy restrukturyzacji i upadłości są naturalnymi elementami gospodarki. Przy uwzględnieniu ochrony praw wierzycieli, nowe prawo zagwarantuje proste i jasne zasady restrukturyzacji dla wszystkich przedsiębiorstw.

    Chciałam powiedzieć, że ta ustawa jest wyjątkową ustawą. Jest nie tylko bardzo obszerna, jeśli chodzi o zapisy prawa, ale również w ogromnym stopniu ułatwi życie polskim przedsiębiorcom. Dziękuję za uwagę.



Poseł Ligia Krajewska - Wystąpienie z dnia 08 kwietnia 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy – Prawo restrukturyzacyjne


156 wyświetleń




Zobacz także:






Poseł Ligia Krajewska - Wystąpienie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ligia Krajewska - Wystąpienie z dnia 08 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy – Prawo...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ligia Krajewska - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy – Prawo...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ligia Krajewska - Wystąpienie z dnia 14 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ligia Krajewska - Wystąpienie z dnia 14 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92. Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy - Prawo...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ligia Krajewska - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2014 roku wraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy