Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

22 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Cyfryzacji oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (druki n 3220 i 3238).


Poseł Sprawozdawca Piotr Tomański:

    Dziękuję, pani marszałek.

    Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Połączone komisje, Komisja Administracji i Cyfryzacji oraz Komisja Kultury i Środków Przekazu, spotkały się na bieżącym posiedzeniu Sejmu, tj. 19 marca, i rozpatrzyły poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.

    Chciałbym przypomnieć, że Senat zaproponował 20 poprawek, z czego 18 poprawek są to poprawki w większości legislacyjne, a 2 poprawki, tj. poprawka 5. i poprawka 12., są to poprawki merytoryczne, o których może kilka słów.

    Zmiany projektowane w poprawkach 5. i 12. mają umożliwić naczelnemu dyrektorowi archiwów państwowych wykonywanie i finansowanie scentralizowanych działań z zakresu informatyzacji sieci podległych mu 33 archiwów państwowych. Zadania te polegać mogą na projektowaniu, wdrażaniu, eksploatacji, integracji i udostępnianiu jednolitych systemów teleinformatycznych do obsługi działalności archiwalnej. Naczelny dyrektor nie tylko koordynowałby te działania, ale też zapewniał możliwość wymiany danych pomiędzy systemami teleinformatycznymi. Naczelny dyrektor archiwów państwowych mógłby też w sposób legalny w części lub w całości przekazać realizację zadań z zakresu informatyzacji archiwów państwowych wskazanemu przez siebie archiwum państwowemu. Planuje się również, że z systemów teleinformatycznych do obsługi działalności archiwalnej mogłyby korzystać jednostki spoza sieci archiwów państwowych działające w obszarze narodowego zasobu archiwalnego na podstawie umowy lub porozumienia.

    Zaproponowana zmiana do ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach jest oparta również na rozwiązaniu przyjętym przez ministra sprawiedliwości, który zaproponował je w projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych w odniesieniu do informatyzacji sądów. Ustawa ta jest obecnie przedmiotem prac w komisji, zawarta jest w druku sejmowym nr 2680.

    Rezultatem takiego rozwiązania będzie optymalizacja kosztów budowy i utrzymania systemów teleinformatycznych w sieci archiwów państwowych, a także przyczyni się ono do opartego na przepisach prawa stworzenia jednolitej scentralizowanej platformy do wymiany informacji o zasobach archiwalnych, stanowiących cały narodowy zasób archiwalny.

    Projektowana poprawka usunęłaby jednocześnie podnoszone w ostatnich czasach w związku z prowadzonymi pracami przygotowawczymi Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Programie Operacyjnym ˝Polska cyfrowa˝ wątpliwości odnośnie do możliwości finansowania ze środków będących w gestii Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych projektów informatycznych, których wyniki będą wykorzystywane przez podległe Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych archiwa państwowe.

    Wysoka komisja proponuje odrzucenie poprawki 9. i rekomenduje przyjęcie wszystkich pozostałych poprawek, tj. od 1. do 8. i od 10. do 20. Oczywiście będziemy głosować za przyjęciem tych poprawek i za odrzuceniem poprawki numer 9. Bardzo dziękuję. (Oklaski)

    (Poseł Tomasz Kulesza: Bardzo ładnie.)



Poseł Piotr Tomański - Wystąpienie z dnia 19 marca 2015 roku.


88 wyświetleń

Zobacz także: