Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Europejską Organizacją Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącej warunków przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Europejskiej Organizacji Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej, podpisanej w Warszawie w dniu 28 października 2014 r. (druki nr 3094 i 3172).


Poseł John Abraham Godson:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w sprawie ratyfikacji Umowy między Europejską Organizacją Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącej warunków przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Europejskiej Organizacji Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej, podpisanej w Warszawie w dniu 28 października 2014 r.

    Koncepcja budowy nowych teleskopów i prowadzenie za ich pomocą badań naukowych przez Europejską Organizację Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej jest rekomendowana przez Europejskie Forum Strategii do Spraw Infrastruktur Badawczych w dokumencie Europejska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej.

    W zamierzeniach programowych organizacji jest prowadzenie na najwyższym poziomie światowym badań dotyczących wszystkich znanych typów obiektów i zjawisk we wszechświecie, obserwowanych w zakresie optycznym i w zakresie dostępnym do obserwacji z powierzchni ziemi. Polskie zespoły badawcze nie mają obecnie dostępu do instrumentów badawczych organizacji na poziomie zagwarantowanym dla zespołów z krajów członkowskich. W uzasadnieniu podano, że mają miejsce sytuacje, że polscy astronomowie biorący razem innymi naukowcami z krajów członkowskich udział w pracach międzynarodowych zespołów pomimo autorstwa tematu badań są zmuszeni do dzielenia się autorstwem publikacji i odkryć z kolegami mającymi dostęp do teleskopów organizacji. Dorywczy charakter takich badań nie sprzyja realizacji stabilnych, obszernych programów badawczych i specjalizacji naukowców w określonych technikach badawczych, co jest niezbędnym warunkiem uzyskania nowych, wartościowych wyników.

    Panie Marszałku! Przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do tej organizacji zagwarantuje krajowym jednostkom naukowym pełny dostęp do wszystkich instrumentów i możliwość prowadzenia badań dotychczas niedostępnych dla polskich zespołów badawczych. Dzięki temu polscy astronomowie staną się pożądanymi partnerami naukowymi dla międzynarodowych zespołów badawczych. W efekcie tego Polacy będą współzarządzać tą wielką i nowoczesną instytucją, a polscy inżynierowie będą brali udział w projektowaniu i budowie unikatowych urządzeń badawczych wykorzystujących najnowocześniejsze zdobycze nauki i techniki. (Dzwonek) Ratyfikacja tej umowy wiąże się wyłącznie z korzyściami dla strony polskiej. Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego jest za ratyfikacją niniejszej umowy. Dziękuję bardzo.



Poseł John Abraham Godson - Wystąpienie z dnia 04 marca 2015 roku.


65 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł John Abraham Godson - Wystąpienie z dnia 19 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 89 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy




Poseł John Abraham Godson - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy




Poseł John Abraham Godson - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł John Abraham Godson - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy