Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Międzynarodowej konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia, wydawania świadectw oraz pełnienia wacht dla załóg statków rybackich, sporządzonej w Londynie dnia 7 lipca 1995 r. (druki nr 2935 i 3180).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie i Panowie Posłowie! Co do tej ostatniej kwestii, którą poruszył pan poseł, trzeba powiedzieć, że proces postępowania w Komisji Europejskiej się nie zakończył, nie ma jeszcze decyzji Parlamentu Europejskiego, a więc nie mamy do czynienia z taką sytuacją prawną, która miałaby zastosowanie w kwestiach wymienionych przez pana posła. Natomiast chciałbym powiedzieć, że mamy do czynienia z innym faktem - ratyfikacja jest ostatnim etapem przygotowań do wdrożenia postanowień konwencji do naszego prawa krajowego. W czasie, kiedy nie było tej konwencji, nie mogliśmy w ogóle mówić o tym, że w rybołówstwie morskim istniał jakikolwiek system kwalifikacji, dlatego wprowadzenie tego jednolitego systemu wymagało czasu. To powodowało też dyskusję nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach europejskich, generalnie tych, które funkcjonują w obszarze gospodarki morskiej.

    Polska przed przyjęciem tej konwencji w dużym stopniu uregulowała tę kwestię i jej postanowienia poprzez przyjęcie określonych przepisów, również tych związanych z ustawą o bezpieczeństwie morskim. Dlatego też takie jest stanowisko strony polskiej.

    Pan poseł poruszał również problem niedogodnych terminów dla tych, którzy chcą podjąć szkolenie i uzyskać określone kwalifikacje. Trzeba wyraźnie stwierdzić, że szkolenia i przeszkolenia są organizowane i przeprowadzane przez morskie jednostki edukacyjne, które są podmiotami gospodarczymi, dlatego są prowadzone w zależności od potrzeb. Obowiązują tu zasady wolnego rynku. Ceny poszczególnych szkoleń nie są ustalane przez administrację, administracja nie ma na to wpływu, jednak patrząc na te wartości, trzeba powiedzieć, że są one jednymi z najtańszych w Polsce. Trzeba też wyraźnie powiedzieć, że kwalifikacje, które są uzyskiwane na kursach organizowanych w Polsce, są uznawane na całym świecie. Dlatego też z punktu widzenia interesów całej gospodarki morskiej ratyfikacja Międzynarodowej konwencji o wymaganiach w zakresie wyszkolenia, wydawania świadectw oraz pełnienia wacht dla załóg statków rybackich jest konieczna m.in. z tego powodu, aby nie było żadnych problemów z tym związanych. Ze strony państwa odpowiadamy za organizację egzaminów kwalifikacyjnych i stosujemy tu zasadę, że dostęp do tych szkoleń i egzaminów nie jest ograniczony, jest to elastyczne. Trzeba to wyraźnie podkreślić.

    Pan poseł poddawał w wątpliwość, czy w ogóle jest potrzeba ratyfikacji konwencji, ponieważ w ustawie o bezpieczeństwie morskim nie ma odniesienia do przepisów tego aktu. W rozdziale 4, który dotyczy kwalifikacji i składu załóg, są pewne odnośniki do rozporządzeń, a w tych rozporządzeniach jest przywoływana konwencja. Poza tym w art. 68 ustawy o bezpieczeństwie morskim w sprawie wyszkolenia marynarzy są też przywołania treści tej konwencji.

    Naszym zdaniem ratyfikacja konwencji pozwoli na wejście w międzynarodowy system szkolenia i kwalifikacji w rybołówstwie morskim krajowego, czyli polskiego systemu kwalifikacji. Pozwoli to na uznawanie dyplomów i wydawanie ich zgodnie z konwencją. Bez ratyfikacji nie byłoby to możliwe na międzynarodowym rynku pracy bez dodatkowych przeszkoleń oraz testów umiejętności. Z punktu widzenia rybaków główną zaletą ujednolicenia systemu kwalifikacji jest właśnie wzajemne uznawanie kwalifikacji. I na tym nam zależy, żeby polscy marynarze, rybacy, nie mieli problemów na tym otwartym rynku, a doskonale wiemy, że obywatele polscy, którzy wybrali ten zawód jako źródło zarobkowania, pływają pod wieloma banderami. Dziękuję bardzo.



Poseł Zbigniew Rynasiewicz - Wystąpienie z dnia 04 marca 2015 roku.


37 wyświetleń

Zobacz także: