Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druk nr 3187).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Szanowne Panie i Szanowni Panowie Posłowie! Wiadomo, że program budowy dróg lokalnych jest pozytywnie oceniany przez samorządy, jest też przez samorządy pożądany i oczekiwany, dlatego kończący się okres funkcjonowania tego programu spowodował, że powstaje pytanie: Co dalej, co po tym okresie, jaki scenariusz na następne lata? Dlatego też w ramach rządu trwała dyskusja na temat tego, w jaki sposób powinniśmy tworzyć ten program na kolejnym etapie, tak aby we właściwy sposób można było objąć to działaniami, które spowodują, że drogi lokalne będą również widziane w programie rządu.

    Patrząc na scenariusz, który mamy w nowej perspektywie, na odpowiedzialność, jaka ciąży na ministrze infrastruktury i rozwoju, na to, w jaki sposób tworzymy wspólną politykę na rzecz państwa, widzimy w tym rozwój regionalny, kontrakty terytorialne itd. Rząd też uważa, że ten projekt - taka jest decyzja Rady Ministrów - jest właściwy. Podkreślam za panem przewodniczącym Rackim, że jest to projekt komisyjny, który uzyskał rekomendację rządu. Naszym zdaniem tworzenie spójnej sieci drogowej, tworzenie wspólnych zasad bezpieczeństwa na polskich drogach wymaga jednolitego spojrzenia z punktu widzenia ministra odpowiedzialnego za transport, ministra odpowiedzialnego za rozwój sieci drogowej, mimo że mamy różnych zarządców dróg: gminnych, powiatowych, wojewódzkich. Dlatego jest w tym zakresie rekomendacja.

    Z następnym etapem łączy się pytanie, które zadają pani poseł i pan poseł, dotyczące stabilności finansowej tego programu. Prawdą jest to, że z różnych przyczyn było różnie. Dlatego też w poszczególnych latach były różne kwoty. Pamiętajmy, że to nie było tak, że ten program był niemile widziany. Mieliśmy różną sytuację budżetową, ale nigdy ten program nie został wykreślony z działań rządu. On zawsze, każdorazowo istniał w budżecie i w zależności od możliwości finansowych państwa był w odpowiedni sposób opisywany określoną kwotą.

    W przypadku przyjęcia przez parlament tego rozwiązania minister infrastruktury zostanie zobowiązany do przygotowania nowej wersji programu wieloletniego i stworzenia takich ram i takich zasad, które spowodują, że ten program będzie stabilny pod względem finansowym, miejmy nadzieję, że bardziej stabilny niż ten, który do tej pory funkcjonował. Dlatego też generalnie bardzo pozytywnie oceniamy ten projekt i będziemy wspierać w dalszych pracach Komisję Infrastruktury, aby to rozwiązanie znalazło swoje odzwierciedlenie w przepisach i w odpowiedzialności.

    Cóż mogę więcej powiedzieć? Mogę podziękować ministrowi administracji i cyfryzacji, a wcześniej MSWiA, za opiekę nad tym projektem, bo efekty są naprawdę bardzo pozytywne. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Rynasiewicz - Wystąpienie z dnia 04 marca 2015 roku.


37 wyświetleń

Zobacz także: