Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Narodowy Instytut Audiowizualny powstał w jakimś sensie w obecnym kształcie 6 lat temu. 6 lat to już jest jakiś okres i można pokusić się o ocenę jego działalności. Powstawał on, nikt tego wtedy nie ukrywał, w oparciu o wzory i doświadczenia francuskie, a wiemy, że cokolwiek z kulturą u nas się ma dziać dobrego, to bardzo chętnie sięgamy do doświadczeń francuskich. Tak więc ta NInA, polska NInA, powstała w oparciu o tamte doświadczenia. Miała być ta instytucja odpowiedzią na wyzwania XXI w., bo tak dość potocznie można by Narodowy Instytut Audiowizualny nazwać taką biblioteką narodową, tyle że form audiowizualnych. NInA miała - cały czas mówię ˝miała˝, bo to jest istota mojego pytania - rejestrować ważne wydarzenia kulturalne, miała digitalizować zbiory, miała archiwizować te zbiory, miała te zbiory udostępniać. Jednym słowem, w dobie Internetu i cyfryzacji miała ona być pomostem między twórczością a odbiorcą, który, jak wiemy, w tej chwili chętnie z tych nowoczesnych form korzysta. Prywatnie mogę powiedzieć, że wiem, że właściwie się to wszystko dzieje, tyle tylko że moje pytanie wynika z prostego faktu. Otóż zaręczam, że jeżeli w jakimkolwiek wielkim mieście przejdziemy się jakąkolwiek główną ulicą i zadamy setki pytań przechodniom o Narodowy Instytut Audiowizualny, to nie ma pewności, czy uzyskamy od kogoś jakąś odpowiedź. Jest to dla mnie dość symptomatyczne, bo - zresztą za chwilę się tego dowiemy - mam prawo podejrzewać, że instytucja działa i działa dobrze. Natomiast jaki jest oddźwięk jej działania, a w związku z tym czy są jego wystarczające efekty, tak do końca nie wiem, choć chciałabym, żeby się okazało, że to tylko jest wynik jakiegoś błędu w komunikacji, a nie błędu systemowego czy, nie daj Boże, finansowego, bo z reguły jeżeli jakaś instytucja pozostaje w cieniu, to albo mówimy, że schemat jest zły, albo mówimy, że może nie jest wystarczająco dofinansowana. No, jednym słowem, żeby rozwiać te wątpliwości, aby może także uczulić ministerstwo, że należałoby wokół tej właśnie instytucji (Dzwonek) zrobić trochę więcej szumu, hałasu, by odbiorcy doskonale wiedzieli, że ona jest, po co jest i jakie mają z niej korzyści, zadajemy to pytanie.


8 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec:

    Dzień dobry.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie i Panowie Posłowie! Pani Przewodnicząca! Zacznę od wzorów francuskich. Staramy się, minister kultury i kierownictwo Narodowego Instytutu Audiowizualnego, z tych wzorów korzystać w pełni. Otóż najpierw chcemy zbudować instytucję, którą się będziemy mogli z powodzeniem pochwalić i która będzie na pewno spełniała wszystkie nasze oczekiwania. Jak wygląda ta instytucja, jak wygląda instytut, jak on w tej chwili pracuje, postaram się pokrótce powiedzieć, a w pewnym momencie przejdę do planów promocyjnych, do tego, co się już dzisiaj dzieje.

    Otóż tak jak pani przewodnicząca zauważyła, Narodowy Instytut Audiowizualny to narodowa instytucja kultury, która powołana została w celu digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego w 2009 r. w wyniku przemianowania działającego od 2005 r. Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego. Misją statutową Nin-y, jak w skrócie nazywamy ten instytut, jest gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej. W ramach programu wieloletniego ˝Kultura+˝ NInA koordynuje realizację programów wspierających cyfryzację zasobów kultury oraz archiwizację i upowszechnianie zasobów audiowizualnych. Z tego programu skorzystała już ogromna ilość instytucji samorządowych, instytucji prywatnych, również tych, które uzyskują wsparcie ministra kultury w tym zakresie.

    Instytut inicjuje i wspiera organizację festiwali, koncertów, konferencji, wystaw, podejmuje współpracę zarówno z uznanymi, jak i alternatywnymi twórcami rodzimymi i twórcami zagranicznymi. Rejestruje cenne zjawiska polskiej kultury, jest wydawcą wielu unikatowych na rynku serii wydawniczych przedstawiających wybitne polskie filmy animowane, filmy dokumentalne, jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych, czyli wszystko to, co nazwać możemy kulturą wysoką. NInA realizuje projekty wykorzystujące przede wszystkim możliwości Internetu i skierowane do szerokiego grona odbiorców, prowadzi działania w zakresie edukacji medialnej, badań dotyczących edukacji audiowizualnej i ˝Kultury 2.0˝.

    Jako centrum kompetencji, w porozumieniu z ekspertami i środowiskami audiowizualnymi, NInA wyznacza standardy i katalog dobrych praktyk w zakresie digitalizacji i rekonstrukcji dzieł audiowizualnych. W ramach programu ˝Kultura+˝, o którym wspominałem, koordynuje priorytet: Digitalizacja, którego celem jest wsparcie cyfrowych zasobów kultury poprzez zakup nowoczesnego sprzętu do digitalizacji, prowadzenie procesu digitalizacji, upowszechnianie zbiorów - podkreślę raz jeszcze: upowszechnianie, które jest jednym z najważniejszych celów działania Narodowego Instytutu Audiowizualnego - oraz ich archiwizacja.

    Dla instytutu podstawową platformą udostępniania kultury audiowizualnej są portale internetowe, które umożliwiają użytkownikowi zapoznanie się z bieżącymi projektami realizowanymi przez NIn-ę. Na podstawowym portalu Ninateka, www.ninateka.pl, znaleźć można bibliotekę materiałów audiowizualnych i audialnych zarówno pochodzących z archiwum NIn-y, jak i pozyskanych od studiów filmowych, telewizji, instytucji kultury i twórców. Nie muszę dodawać, że wszystko to dzieje się legalnie, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem autorskim, z pełnym poszanowaniem praw twórców.

    NInA udostępnia wartościowe materiały dotyczące polskiej kultury muzycznej, w tym kolekcje specjalne poświęcone wybitnym polskim kompozytorom XX w. Te kolekcje są naszą dumą. Udało się zebrać w jednym miejscu 100% kolekcji muzycznych Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Panufnika, a wkrótce ukaże się kolejna kolekcja poświęcona Wojciechowi Kilarowi. Serwis internetowy Ninateka jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, prawidłowo funkcjonuje przy zastosowaniu programów czytających, został dostosowany do wyświetlania w trybie wysokiego kontrastu. W Ninatece znajdują się transkrypcje, audiodeskrypcje, tłumaczenia migowe filmów, etiud, filmów fabularnych, spektakli, dokumentów, animacji i audycji radiowych. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej techniki Ninateka jest pierwszym portalem w Polsce, który tak przystępnie udostępnia dzieła audiowizualne również osobom niepełnosprawnym.

    Narodowy Instytut Audiowizualny udostępnia również największą internetową bibliotekę multimedialną poświęconą najwybitniejszym postaciom historii Polski - internetowy ˝Polski słownik biograficzny˝, który bazuje na wielotomowym wydaniu Polskiej Akademii Nauk oraz na bogatych materiałach audiowizualnych. Przenosimy wydawnictwa papierowe do sieci dla użytkowników Internetu.

    NInA realizuje projekty z zakresu edukacji medialnej, badań dotyczących edukacji audiowizualnej. Uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych to ogromna liczba naszych użytkowników. Uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych zakładają konta w Ninatece, dzięki którym mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnych, które są dostępne w sieci. (Dzwonek)

    NInA jest cenionym wydawcą, specjalizuje się w wydawnictwach CD i DVD. Od 2005 r. wydawane są kolejne serie, takie jak ˝Polska szkoła dokumentu˝ i ˝Polski Szekspir współczesny˝ z najnowszymi interpretacjami polskich reżyserów teatralnych. Wszystkie te rzeczy, o których mówię, są dostępne w sieci.

    NInA prowadzi bardzo aktywną działalność telewizyjną, rejestrowane są spektakle teatralne, przedstawienia operowe, koncerty, festiwale. Instytut systematycznie angażuje się w produkcję reportaży i filmów dokumentalnych o ważnych zjawiskach polskiej kultury. Wymienię tylko udział koproducencki NIn-y w produkcji filmu o damie polskiego kina i teatru Danucie Szaflarskiej ˝Inny świat˝ w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej, który został niedawno nagrodzony Orłem, oraz filmu ˝Joanna˝ autorstwa Anety Kopacz, który znalazł się wśród tytułów nominowanych do Oskara.

    Przechodzę do planów na przyszłość. 29 maja NInA otwiera swoją nową siedzibę, poszerza działalność instytutu dzięki tej zmodernizowanej siedzibie, która będzie otwarta w budynku przy ul. Wałbrzyskiej 5 w Warszawie. Kończą się tam prace adaptacyjne. Budynek dysponować będzie szeregiem sal edukacyjnych, badawczych, wystawowych i konferencyjnych, a także pracowniami archiwistycznymi, a przede wszystkim unikatową przestrzenią archiwum, która ma służyć jako miejsce udostępniania zbiorów, które są przez NIn-ę gromadzone. Powstałe przestrzenie umożliwią Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu realizację pełnego zakresu działań statutowych, w szczególności zaś funkcji digitalizacyjnej, funkcji udostępniania zbiorów oraz funkcji edukacyjnej, badawczej i kulturotwórczej. NInA uzyska zaplecze badawcze oraz digitalizacyjne, dzięki czemu będzie możliwe zabezpieczenie cennego polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Po tym remoncie Narodowy Instytut Audiowizualny będzie jedynym obiektem w kraju, w którym będzie można skorzystać z tak wyjątkowej oferty kulturalnej związanej z polskim dziedzictwem audiowizualnym, ale przede wszystkim z legalnego udostępniania tego dziedzictwa. Działalność NIn-y znakomicie wpisuje się w program realizowany obecnie przez ministra kultury, to jest program ˝Kultura dostępna˝.

    Na zakończenie pragnę raz jeszcze podkreślić, że NInA działa z absolutnym poszanowaniem praw twórców, co w dzisiejszych trudnych czasach jest godne wielokrotnego podkreślania w każdym miejscu. Jest jedynym dostępnym nowoczesnym medium publicznym, które udostępnia dobra kultury narodowej na żądanie.

    W takim telegraficznym skrócie starałem się przedstawić działanie narodowej instytucji. Czytałem, żeby niczego nie pominąć. Oczywiście pełną odpowiedź...

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Panie ministrze, niech pan poczeka jeszcze z zakończeniem, bo pan poseł Wiesław Suchowiejko zada pytanie uzupełniające.

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec:

    Przepraszam?

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Pan poseł Wiesław Suchowiejko zada teraz pytanie uzupełniające, a później będzie pan uprzejmy zakończyć swoją odpowiedź.

    Proszę bardzo.

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec:

    Dziękuję.

    (Poseł Wiesław Suchowiejko: Teraz ja?)


8 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Wiesław Suchowiejko:

    Dziękuję bardzo, panie marszałku.

    Panie Ministrze! To, co pan mówi, jest bardzo piękne i zapewne prawdziwe. Będę sekundował pani przewodniczącej Katarasińskiej, która przechadzała się po większych miastach naszego kraju. Chciałbym przechadzać się po tych mniejszych i bardzo małych miastach oraz zapytać pana o edukację artystyczną.

    Pan powiedział o tym, że jedną z płaszczyzn działalności gminy jest edukacja artystyczna i kulturalna. Powołam się na badania pana profesora Marka Krajewskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który takie badania przeprowadził. Ich fragmentaryczne wyniki dowodzą, że np. 13% nauczycieli nauczających przedmiotów artystycznych ma ukończone szkoły artystyczne, a 30% ma jakiekolwiek przygotowanie do nauczania tych przedmiotów. Oferta NIn-y, wydawałoby się, jest zbawienna szczególnie w mniejszych ośrodkach, bo problem nie jest nierozwiązywalny w dużych miastach, gdzie tych instytucji kultury, z których młodzież może korzystać, także w trakcie lekcji, jest wiele.

    Pan mówił o ofercie, o Ninotece, o Muzykotece Szkolnej, którą przygotowano. Jest to piękna oferta, sprawdziłem na stronie. To wszystko działa, ale czy się z tego korzysta? Czy państwo monitorujecie to, czy ktoś z tego korzysta? W jakim zakresie? Tam są bardzo piękne scenariusze lekcji. Czy to dociera? W jednym z miasteczek, nie wymienię nazwy tego miasta, w którym są cztery szkoły podstawowe, zapytałem, czy korzystają z zasobów NIn-y. W odpowiedzi zapytano, czy chodzi o Ninę Terentiew. Dziękuję.


8 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec:

    Panie Pośle! Zapewne nie jest idealnie, tzn. każdy słyszy co innego. Mogę zapewnić, że pani dyrektor NIn-y, która siedzi w ławach, słyszy zupełnie odwrotne sygnały, podziękowania. Monitorujemy, absolutnie NInA monitoruje. Nie tylko NInA, bo przecież wszystkie instytuty, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Książki, które współpracują, jeżeli chodzi o programy edukacyjne, monitorują współpracę z gimnazjami, z liceami, ze szkołami podstawowymi. Oczywiście nigdy nie jest idealnie. Nigdy nie jest tak, żebyśmy spełnili oczekiwania wszystkich nauczycieli. Te badania, przy pomocy oczywiście pani dyrektor i kierownictwa NIn-y, przekażę panu posłowi i pani poseł. Pozwolę sobie również przedstawić pełen raport z działalności NIn-y i zaprosić państwa na 29 maja, bo chcielibyśmy korzystać z tego francuskiego wzoru, chcielibyśmy promować, przygotować rzecz, instytucję, która naprawdę będzie godna uwagi, godna polecenia, za którą możemy wziąć pełną odpowiedzialność. Dzisiaj mogę powiedzieć w imieniu ministra kultury, że za działalność NIn-y minister kultury bierze pełną odpowiedzialność. To, co przygotowaliśmy, wszyscy państwo, nie tylko państwo posłowie, będziecie mogli zobaczyć i dotknąć 29 maja.

    Ostatnie lata, od 2009 r., były poświęcone przygotowaniu dobrze funkcjonującej i sprawnej instytucji. Chodziło o przygotowanie takiej liczby serwerów, by były w stanie przyjąć tak ogromny zasób archiwów audiowizualnych, które w tej chwili NInA gromadzi, które udostępnia, jak mówię, i jednocześnie o uznanie praw twórców, przestrzeganie prawa autorskiego. To połączenie jest bardzo trudne. Dlatego pracowaliśmy, NInA pracował nad tym, żeby było to maksymalnie uproszczone, maksymalnie łatwe do wykorzystania, udostępniania i pobrania. Dziękuję.



Iwona Śledzińska-Katarasińska i Wiesław Suchowiejko - pytanie z 4 marca 2015 r.

Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Iwona Śledzińska-Katarasińska i Wiesław Suchowiejko - PO w sprawie efektów działalności i planów rozwojowych Narodowego Instytutu Audiowizualnego


412 wyświetleń



Zobacz także:




Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy




Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Wybór Marszałka Sejmu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Magdalena Kochan - konferencja z 26 czerwca 2015 r.
Konferencja prasowa - PO dotrzymuje słowa - rodziny i młodzi ludzie priorytetem PO - Biuro...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy