Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Lucjan Marek Pietrzczyk:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Dzisiejszym oświadczeniem chcę uczcić bardzo ważny dla mnie jubileusz 5-lecia istnienia producenckiej Grupy Sadowniczej Owoc Sandomierski. Owoc Sandomierski mogliśmy poznać w Sejmie Rzeczypospolitej zarówno w teorii, jak i w praktyce w trakcie wystawy ˝Sandomierskie jabłko˝, która odbyła się w holu głównym naszego gmachu w dniach 13-16 stycznia br. Pamiętamy kilka dni, kiedy wejście do Sejmu zmieniło się w kolorowy sad, pamiętamy niezwykle wysoką jakość produktów sandomierskich sadowników. Pozwolę sobie przypomnieć kilka informacji o zbiorowym bohaterze mojego oświadczenia.

    Grupa Sadownicza Owoc Sandomierski to największa grupa producentów w rejonie Sandomierza powstała w miejscowości Bilcza w podsandomierskiej gminie Obrazów w dniu 25 lutego 2010 r., stąd właśnie wspomniany jubileusz jej istnienia. Grupa została założona przez 10 sadowników. Od tego dnia łączy doświadczonych sadowników, którzy żyją i pracują z rodzinami w sadach położonych w najczystszym regionie Unii Europejskiej - historycznym regionie Sandomierza.

    Pierwsze sady jabłoniowe w rejonie Sandomierza zostały założone przez cystersów w XII w. i od tego czasu tradycja uprawy jabłek trwa nieprzerwanie. Jabłonie dobrze rosną na żyznych glebach aluwialnych Wisły i na glebach lessowych wzgórz Wyżyny Sandomierskiej. Region charakteryzuje się także specyficznym mikroklimatem z najdłuższym w Polsce sezonem wegetacyjnym. Dzięki tym czynnikom można produkować owoce przy minimalnym stosowaniu pestycydów i nawozów. Dziś okolice Sandomierza są bez wątpienia jednym z najbardziej nowoczesnych regionów - dla mnie najnowocześniejszym, pozwólcie państwo - wśród obszarów sadowniczych w Polsce.

    Grupa Sadownicza Owoc Sandomierski jest znaczącym producentem nie tylko jabłek, ale także owoców pestkowych i czarnej porzeczki. Od 2013 r. produkuje również naturalnie, nie z koncentratu, mętny sok jabłkowy, którego mogliśmy w dniach wystawy skosztować osobiście. Owoce grupy sadowników z Bilczy to absolutnie najzdrowsze i najwyższej jakości owoce w całej Unii Europejskiej. W tej chwili grupa liczy 112 członków pracujących na ok. 1000 ha sadów położonych w gminach: Obrazów, Koprzywnica, Samborzec, Dwikozy i Sandomierz. Średnia powierzchnia każdego gospodarstwa to 8,5 ha, co pozwala na produkcję owoców z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. Świadczą o tym wizyty sadowników z krajów będących do tej pory dla nas przykładem wysokiej kultury sadowniczej. Coraz częściej przyjeżdżają do nas po prostu po naukę. Grupa Sadownicza Owoc Sandomierski nie tylko produkuje owoce i je przetwarza, ale również dzięki nowoczesnej, na najwyższym poziomie światowym, flocie transportowej jest w stanie bezpiecznie dostarczyć owoce i inne towary w dowolne miejsce w Europie. Polskie jabłka z sandomierskiej Bilczy są cenionym i poszukiwanym towarem na rynku polskim, na rynku europejskim oraz w krajach północnej Afryki.

    Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że jestem dumny, że dane jest mi widzieć na własne oczy, jak powstaje, działa i rozwija się Owoc Sandomierski - przykład polskiego rolnictwa XXI w. Z uniesieniem powiem, że drugiej połowy XXI w., mając przekonanie, że się w tej kwestii nie mylę. Najszczersze gratulacje z okazji jubileuszu 5-lecia Owocu Sandomierskiego składam na ręce prezesa grupy pana Leszka Bąka. Leszku, wam wszystkim życzę samych sukcesów. Dziękuję.Poseł Lucjan Marek Pietrzczyk - Oświadczenie z dnia 19 lutego 2015 roku.


128 wyświetleń

Zobacz także: