Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Serbii o współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej oraz innego rodzaju przestępczości, podpisanej w Warszawie dnia 7 listopada 2011 r. (druki nr 3054 i 3121).


Poseł Sprawozdawca Mirosław Pawlak:

    Pani Marszałek! Panowie Ministrowie! Wysoka Izbo! Przypadł mi zaszczyt zaprezentować Wysokiej Izbie z tej trybuny sprawozdanie połączonych Komisji Spraw Wewnętrznych oraz Spraw Zagranicznych w odniesieniu do przyjętego w dniu 4 lutego 2015 r. przedłożenia traktującego o instytucji ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Serbii o współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej oraz innego rodzaju przestępczości, podpisanej w Warszawie dnia 7 listopada 2011 r.

    Podpisana umowa dotyczy współpracy operacyjnej właściwych polskich organów państwowych z ich serbskimi odpowiednikami, a ukierunkowana jest na zapobieganie określonym przestępstwom oraz ujawnianie ich sprawców. Umowa kładzie szczególny nacisk na reakcję na rozpowszechnianie się przestępczości, szczególnie zorganizowanej, aby zaś osiągnąć cele i efekty tego zamierzenia, spełniony musi być warunek skonkretyzowanego działania właściwych organów obu państw, zarówno w układach dwustronnych, jak i wielostronnych.

    Rzeczpospolita Polska jest szczególnie żywotnie zainteresowana związaniem się przedmiotową umową, albowiem jej postanowienia wydatnie umożliwią skuteczniejsze zwalczanie zarówno krajowej, jak i międzynarodowej przestępczości, szczególnie w przypadkach, kiedy przybiera ona postać zorganizowaną. Jak dowodzi doświadczenie, co ze smutkiem stwierdzam, w tego rodzaju procedury uwikłani są zarówno polscy, jak i serbscy obywatele.

    Przestępcy zawsze bywają o krok szybsi od organów ścigania, wykorzystują do tego celu coraz to nowsze i bardziej wyszukane metody, technologie, a nawet osiągnięcia nauki. Zarówno strona polska, jak i serbscy partnerzy w ramach niniejszej umowy zobowiązują się wzajemnie jako umawiające się strony do zwalczania zorganizowanej przestępczości w Europie, zwłaszcza narkotykowej, przemytniczej, migracyjnej, nielegalnego obrotu gospodarczego, oszustw finansowych, przestępstw bankowych oraz legalizowania dochodów pochodzących z przestępstwa. Godzi się w tym miejscu zauważyć, iż dotychczasowe stany prawne nie regulowały współpracy dwustronnej, zarówno w zakresie przestępczości zorganizowanej, jak i współpracy operacyjnej i działań prewencyjnych. Nieuregulowane były także kwestie zakresu wzajemnej ochrony informacji niejawnych, a także brakowało przepisów odnoszących się do zwalczania terroryzmu.

    Panie i panowie posłowie, wybór rangi umowy jako aktu rządowego został podyktowany przede wszystkim zakresem przedmiotowym, umowa dotyczy bowiem problematyki wchodzącej wprost w zakres kompetencji ustawowych organów państwa. Wymienić w tym miejscu należy ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ministra właściwego do spraw finansów publicznych, ministra właściwego do spraw instytucji finansowych, szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, komendanta głównego Policji, komendanta głównego Straży Granicznej oraz generalnego inspektora informacji finansowej.

    Połączone komisje sejmowe ze szczególną uwagą i wnikliwością przeanalizowały kolejno wszystkie zapisy zawarte w artykułach umowy oraz zgodziły się, że określony zakres współpracy umawiających się stron będzie satysfakcjonujący zarówno dla Rzeczypospolitej Polskiej, jak i Republiki Serbii.

    Przyjęto zasadę, iż bezpieczeństwo obywateli obu państw oraz ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego stanowią tu priorytet. Przedmiotem umowy jest przede wszystkim wymiana informacji, doświadczeń, a także w razie konieczności - współpraca naukowo-techniczna. Umawiające się strony przewidują w razie zaistnienia określonych zdarzeń i sytuacji wspólnie uzgodnione działania i czynności policyjne bez zbędnej zwłoki. W odniesieniu do regulacji prawodawstwa polskiego aktem prawnym wyznaczającym zakres i formę działań oraz czynności będzie ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Strony przyjęły zasadę, iż ich współpraca zgodna będzie z ich prawem wewnętrznym. Ponadto w umowie na język roboczy współpracy wyznacza się język angielski. Koszty związane z realizacją umowy ponosić będzie strona, na terenie której wykonywane będą określone czynności lub działania. Komisje poddały ocenie stan zapisów umowy także w odniesieniu do obowiązujących ustaw i nie stwierdziły jakichkolwiek sprzeczności.

    W tym stanie rzeczy, szczególnie mając na względzie sytuację geopolityczną, a także zmasowany rozwój zorganizowanej przestępczości, i to o charakterze międzynarodowym, połączone komisje zaaprobowały w pełni zapisy umowy z przedłożenia rządowego zawartego w druku nr 3054 oraz w całości przyjęły projekt ustawy z tego druku bez poprawek, czemu daje wyraz sprawozdanie połączonych komisji przedłożone państwu posłom w druku nr 3121.

    Jako sprawozdawca połączonych komisji rekomenduję i wnoszę, aby Wysoki Sejm raczył przyjąć projekt bez poprawek, a tym samym upoważnił prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do ratyfikacji umowy. Dziękuję bardzo.



Poseł Mirosław Pawlak - Wystąpienie z dnia 18 lutego 2015 roku.


45 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:






Poseł Mirosław Pawlak - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy – Prawo konsularne

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mirosław Pawlak - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mirosław Pawlak - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mirosław Pawlak - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mirosław Pawlak - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mirosław Pawlak - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy