Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Bogdan Rzońca:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Niniejszym oświadczeniem chcę zwrócić uwagę parlamentarzystów i opinii publicznej, może nawet i rządu, jak się uda, na dramat chorych onkologicznie osób i personelu medycznego, którzy alarmują, że pakiet onkologiczny jest złym rozwiązaniem. Oto dowody.

    Świadczeniodawca udzielający świadczeń w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna w zakresie pakietu onkologicznego ma obowiązek zawrzeć umowę na wykonanie i finansowanie zadań, na przykład tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, czy badań endoskopowych. Przychodnie specjalistyczne w swych strukturach nie prowadzą tak rozbudowanej i specjalistycznej diagnostyki, więc muszą ją kontraktować w innych podmiotach leczniczych, podczas gdy jednocześnie Narodowy Fundusz Zdrowia na te same badania w tych samych podmiotach leczniczych zawiera umowy, ale dla pacjentów spoza pakietu onkologicznego. Powoduje to dublowanie się umów w tym samym zakresie, dodatkowe koszty administracyjne po stronie przychodni ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Dalej, powoduje to powstanie dylematu podmiotów leczniczych wykonujących badania specjalistyczne, co pierwsze realizować: kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia czy badania zlecone przez przychodnie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej dla pacjentów w ramach pakietu onkologicznego.

    Następnie badania w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna w ramach pakietu onkologicznego są rozliczane ryczałtowo, bez uwzględnienia kosztów poszczególnych badań, chociażby na tym samym poziomie, na jakim Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktuje te same badania w podmiotach leczniczych.

    Wprowadzono też drastyczne kary - obniżenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaty za wykonany pakiet onkologiczny o 30% w przypadku niedotrzymania wyznaczonego przez narodowy fundusz terminu wykonania pakietu. Natomiast przychodnie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie dysponują skutecznymi narzędziami egzekwowania terminów narzuconych podwykonawcom w przypadku specjalistycznych badań diagnostycznych dotyczących tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

    W świetle powyższego nie może dziwić, że coraz więcej placówek medycznych, o czym w tej chwili bardzo mało mówi się w Polsce, w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna wypowiada umowy z zakresu pakietu onkologicznego. Pacjenci czują się oszukani, a personel medyczny sfrustrowany.

    Apeluję więc do ministra zdrowia o reakcję na bałagan, który sam wprowadził. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Bogdan Rzońca - Oświadczenie z dnia 19 lutego 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Oświadczenie poselskie


349 wyświetleń