Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

24 i 25 punkt porządku dziennego:



  24. Przedstawione przez Radę Ministrów sprawozdanie z wykonania ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. (druk nr 2109) wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Zdrowia (druk nr 2743).
  25. Przedstawione przez Radę Ministrów sprawozdanie z wykonania ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w okresie od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. (druk nr 2301) wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 2744).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Beata Małecka-Libera:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Myślę, że wszyscy na tej sali jesteśmy zgodni nie tylko co do tego, że program jest bardzo ważny, ale także że powinien być kontynuowany, rozwijany, a w pewnych aspektach także przemodelowany. Wszystko po to, abyśmy w kolejnych sprawozdaniach, które będziemy przedstawiać Wysokiej Izbie, mogli się pochwalić lepszymi wynikami. Największym problemem, jaki mamy, jest spożycie alkoholu, o którym wiemy, i niestety, przez ostatnie lata się nie zmniejszyło. Chcę z całą mocą powiedzieć, że te dwa sprawozdania, które przedstawiam dzisiaj Wysokiej Izbie, za rok 2011 i za rok 2012, dotyczą pierwszych dwóch lat, kiedy był realizowany ten program. Ulega on ewaluacji i mam nadzieję, że w następnych latach zostanie wzbogacony o różne elementy, myślę przede wszystkim o wczesnej profilaktyce.

    Padały pytania co do terminu sprawozdań, dlaczego tak późno zostały przedstawione sprawozdania za lata 2011 i 2012. Przyznaję, że to rzeczywiście są historyczne sprawozdania. Podtrzymuję również stanowisko, które przekazał wcześniej pan minister Winnicki, dotyczące przyspieszenia kolejnych sprawozdań, za rok 2013 jest już druk sejmowy, druk nr 3095, a więc wkrótce trafi on do komisji i będzie przez państwa posłów procedowany. Natomiast jeżeli chodzi o pytanie, dlaczego nie możemy w krótkim czasie procedować nad sprawozdaniem za rok 2014, chcę tylko powiedzieć, że jest to niemożliwe w bardzo krótkim czasie z tego względu, że musi zostać przyjęty budżet. Najwcześniej trafi ono pod obrady Sejmu, do komisji dopiero w II czy III kwartale tego roku. Tak więc co do terminów pełna zgoda. Rzeczywiście to jest ważne, żeby o tym rozmawiać rozmawiać i w miarę wcześnie przyjmować te sprawozdania. Chcę także zwrócić uwagę na to, że ważne jest, aby patrzeć na problem z punktu widzenia kilku lat, a nie tylko poszczególnych etapów rocznych. Dlatego najważniejsze sprawozdanie będzie wówczas, kiedy będziemy oceniać program z perspektywy kilkuletniej, tak jak większość programów profilaktycznych. Jeżeli chodzi o realizację, to ocena efektów, skutków jest możliwa dopiero w perspektywie wieloletniej.

    Dziękuję wszystkim posłom, którzy zabrali głos w tej ważnej sprawie i wypowiedzieli się w poszczególnych kwestiach. Te wszystkie tematy, które państwo posłowie tutaj przedstawialiście, na pewno będziemy wnikliwie analizować. Chcę powiedzieć, że również Ministerstwo Zdrowia analizuje programy. Przede wszystkim chcemy teraz rekomendować system programów dotyczących profilaktyki i promocji. Chodzi o tzw. system rekomendacji programów profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego, który będzie wspólnym systemem dotyczącym nie tylko rozwiązywania problemów alkoholowych. Chodzi także o rozwiązywania dotyczące przeciwdziałania narkomanii, wypracowane razem z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, instytutem psychiatrii i oczywiście Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. To w tym systemie zostaną wypracowane standardy jakości programów. Będzie prowadzona wspólna baza danych rekomendowanych programów. Będzie także powołany międzyresortowy - podkreślam to bardzo ważne słowo - zespół ekspertów, który będzie przygotowywał, oceniał, a także rekomendował najlepsze programy dotyczące profilaktyki.

    Niewątpliwie problemem są działania, które są podejmowane na poziomie samorządów lokalnych, gdyż nie wszystkie sięgają po proponowane rozwiązania, nie wszystkie realizują najbardziej skuteczne strategie, jakie mogłyby realizować. Dlatego też jest to wyzwanie, cel, jaki m.in. stawiamy sobie na najbliższe lata. Chodzi o to, aby programy, które są, były wzmocnione z punktu widzenia efektywności zdrowia publicznego, aby wszystkie programy były realizowane w sposób spójny, w sposób rekomendowany.

    Co do odpowiedzi na pytania, które zadawali państwo posłowie, chcę się odnieść m.in. do pytania pana posła Tomaszewskiego, który mówił tutaj o profilaktyce poprzez zajęcia sportowe. Zadał pytanie, na co te pieniądze są wydane. One powinny być wydawane przede wszystkim na sprzęt i na instruktorów, nie powinny być wydawane na infrastrukturę.

    Pan poseł Latos mówił o reklamie i obostrzeniach, które ta reklama powinna zawierać. Chcę tutaj powiedzieć, że w tej chwili rzeczywiście zwracamy uwagę na to, w jaki sposób oddziałują reklamy, czy mają one rzeczywiste przełożenie, czy nie. Jeżeli chodzi o dane, którymi dysponujemy, to mają, więc będziemy się tym tematom na pewno wnikliwie przyglądać. Natomiast wszelkie prozdrowotne kampanie medialne, o których również pan poseł mówił, jak najbardziej będziemy uwzględniać w nowych programach przeciwdziałania alkoholizmowi.

    Była mowa o tzw. osiemnastkach, czyli zupełnie prywatnych, zamkniętych imprezach. Padały różne stwierdzenia, kto i w jaki sposób powinien nadzorować takie spotkania, dlaczego młodzież tam używa alkoholu. Chcę jednak z całą mocą tutaj stwierdzić, że to są jednak prywatne spotkania, które powinny...

    (Poseł Tomasz Latos: ...być nadzorowane.)

    Ale nadzorują je rodzice, to oni je organizują. Tego nie organizują żadne państwowe instytucje, tylko najczęściej odbywa się to za zgodą rodziców. I to ich rolą jest również, panie pośle, aby zwracać uwagę na to, w jaki sposób zachowują się ich własne dzieci.

    Pan poseł Chmielowski też odnosił się do sprawy sprawozdania za rok 2014, ale już wyjaśniłam, że w tak szybkim terminie, w jakim się tego spodziewa, nie byłoby to możliwe.

    To chyba tyle, jeżeli chodzi o odpowiedzi, których chciałabym udzielić. Jeżeli nie odpowiedziałam na któreś z pytań, to oczywiście możemy odpowiedzieć w formie pisemnej. Bardzo dziękuję za wszystkie uwagi, które tutaj padły. Dziękuję państwu. Dziękuję, pani marszałek.



Poseł Beata Małecka-Libera - Wystąpienie z dnia 06 lutego 2015 roku.


73 wyświetleń