Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

35 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3034 i 3055).


Poseł Beata Szydło:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pan wicepremier Piechociński odegrał przed nami żałosny spektakl. Ja chciałabym zapytać pana wicepremiera, ile jest w Polsce warte słowo ministra gospodarki, wicepremiera polskiego rządu.

    Otóż 17 czerwca 2013 r. pan wicepremier Piechociński spotkał się z przedstawicielami prezydium Związku Zawodowego Kadra kopalni Brzeszcze, lokalnym PSL-em, i na tym spotkaniu, o czym donosi ˝Trybuna Górnicza˝ z 18 czerwca, zadeklarował, że nie będzie likwidacji kopalni Brzeszcze ani innych kopalń. Ja również dałam się nabrać na te zapewnienia, bo ja także wtedy, w 2013 r., pytałam pana premiera Piechocińskiego o Brzeszcze. Ja jestem z Brzeszcz. I dzisiaj, po dwóch latach, Brzeszcze znajdują się wśród kopalń, które będą likwidowane.

    Co trzeba zrobić w Polsce, żeby nie być zlikwidowanym? Najnowocześniejsza stacja odmetanowania (ten metan jest sprzedawany do zakładów chemicznych w Oświęcimiu), stacja uzdatniania wody (woda ma być sprzedawana gminie Brzeszcze), 60 mln t węgla operacyjnego (koncesja wydana do 2046 r.), plan naprawczy wprowadzony przez kopalnię po to, żeby poprawić sytuację zakładu pracy (w ciągu prawie 2 lat blisko 1000 osób odeszło dobrowolnie z kopalni, poprawia się wynik). W 2016 r. (Dzwonek) kopalnia ma przynosić zyski i jest dzisiaj likwidowana. Co trzeba zrobić w polskim państwie, żeby nie być zlikwidowanym? Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Beata Szydło - Wystąpienie z dnia 14 stycznia 2015 roku.


129 wyświetleń

Zobacz także: