Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Waldemar Andzel:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Wczoraj w nocy rządząca koalicja PO-PSL przeforsowała w ekspresowym tempie, w 72 godziny, skandaliczną ustawę dotyczącą likwidacji 4 kopalń węgla kamiennego: Brzeszcze, Pokój w Rudzie Śląskiej, Bobrek-Centrum w Bytomiu oraz Sośnica-Makoszowy w Gliwicach i Zabrzu.

    Pomysł ten ogłoszony został na konferencji prasowej podsumowującej 100 dni rządów pani premier Ewy Kopacz. Rząd stosował wczoraj, przez ostatnie dni nowomowę, że jest to restrukturyzacja kopalń, wygaszanie, a nie likwidacja, chociaż w ustawie 23 razy pojawia się słowo ˝likwidacja˝. Niekonsultowany wcześniej z najbardziej zainteresowanymi stronami, w szczególności z pracownikami tych kopalń, projekt wywołał olbrzymi niepokój wśród mieszkańców Śląska i Małopolski, doprowadzając do masowych protestów górników, ich rodzin oraz mieszkańców miast, dla których kopalnia jest tzw. żywicielką, stanowiąc największy, często jedyny tak duży zakład pracy w okolicy.

    Jestem posłem z Zagłębia Dąbrowskiego w województwie śląskim, które przeżywało to samo, kiedy za rządów Buzka zlikwidowano prawie wszystkie kopalnie. Ostatnia kopalnia jest w trakcie likwidacji, także po dużych protestach kopalnia Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu, z czym się oczywiście jako parlamentarzysta nie zgadzam. W miastach, gdzie bezrobocie sięga nawet 20%, tak jak w Bytomiu - jak tu mówiono, liczba mieszkańców Bytomia spadła o 60 tys., to tak jakby średnie miasto zniknęło z mapy kraju - rząd podnosi rękę na największe dobro, jakim te miasta dysponują, czyli stabilne miejsca pracy, dające możliwość godnego życia rodzin górniczych oraz tych, którzy pracę zawdzięczają istnieniu kopalni. Trzeba przypomnieć, iż jeden etat górniczy tworzy około czterech etatów poza górnictwem, co jest olbrzymim dobrem całych wspólnot lokalnych.

    Należy w tym miejscu zastanowić się, czym spowodowana jest strata wykazywana przez planowane do likwidacji kopalnie. Czy nie jest ona wytworem błędów popełnianych przez obecny rząd, menedżerów, dyrektorów Kompanii Węglowej i pozostałych spółek, którzy w dowolny sposób kształtują cenę sprzedawanego przez dane kopalnie węgla oraz mają wpływ na to, z której kopalni węgiel w danym momencie został sprzedany? Przypomnę, że Kompania Węglowa wcześniej, do 2012 r., przynosiła dosyć spore zyski. Dlaczego w kopalniach przeznaczonych do likwidacji, tych czterech, poczyniono olbrzymie, 670-milionowe nakłady inwestycyjne w ostatnich latach?

    Górnictwo jest jedną z ostatnich gałęzi przemysłu, jaka jeszcze istnieje w Polsce. Zapewnia nam ono niezależność energetyczną, dlatego też nie można tak bezkarnie podjąć decyzji o jego likwidacji. Likwidacja tych czterech kopalń będzie gwoździem do trumny polskiego górnictwa. Dlaczego rządzący boją się wprowadzić embargo na rosyjski węgiel? Można przecież wystąpić do Komisji Europejskiej o wprowadzenie ceł antydumpingowych na węgiel sprowadzany z Rosji. Swoimi działaniami rząd PO-PSL chce wprowadzić na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim skansen biedy. Jaka będzie przyszłość tego kraju, skoro prawie cały przemysł ciężki i jego majątek jest systematycznie niszczony przez rządzących z PO i PSL, czyli przez rząd pani Kopacz? Dziękuję bardzo. (Oklaski)Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 16 stycznia 2015 roku.


404 wyświetleń
Zobacz także:


Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 24 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 14 maja 2015 roku.
Oświadczenia poselskie. Posiedzenie Sejmu RP nr 92

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 15 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 27 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Oświadczenie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Oświadczenie poselskie.

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy