Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (druki nr 2998 i 2999).


Poseł Artur Ostrowski:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! W imieniu klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej przedstawię stanowisko dotyczące sprawozdania komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.

    W tym projekcie zawarto pewną zmianę dotyczącą czasu wprowadzenia tych trzech ustaw. Chodzi o przesunięcie terminu o dwa miesiące, czyli do 1 marca 2015 r. Chciałbym powiedzieć, że to jest największa zmiana merytoryczna, jeśli chodzi o pracę urzędów stanu cywilnego, urzędów ewidencji ludności. Obecne rejestry są zamieniane na te trzy nowe państwowe rejestry. To jest na pewno wielkie przedsięwzięcie informatyczne, wielkie przedsięwzięcie organizacyjne, bo to już trwa kilka lat. Z zapewnień pana ministra, które padły dzisiaj na posiedzeniu komisji, wynika, że centralny system jest, tak jak powiedział pan minister, już w 100% przygotowany, że trwają doprowadzenia do gmin, jesteśmy w trakcie przekazywania kart dostępowych, urzędnicy są szkoleni, jeśli chodzi o ten nowy system.

    Dokonano już wiele, z tym że powstał nowy problem. Rozumiem, że ten problem łączy się z pewnymi doświadczeniami np. Państwowej Komisji Wyborczej, w przypadku której wszyscy widzieliśmy, że system, który został uruchomiony, w praktyce po prostu się nie sprawdził, wobec czego mieliśmy poważne problemy, jeśli chodzi o uruchomienie tego systemu i jego sprawne działanie. A więc rozumiem, że ministerstwo, dmuchając na zimne, mimo że pan minister zapewnia, iż system jest w 100% przygotowany, proponuje, aby wydłużyć czas wprowadzenia tej zmiany i nowego systemu do marca 2015 r.

    Wynika to również z pewnych sygnałów, o których mówił pan minister, otrzymywanych z niektórych gmin w Polsce, które zgłaszają problemy. Ten czas miałby być wykorzystany, jak rozumiem, aby wyjaśnić te problemy, doszkolić urzędników, przetestować system tam, gdzie są zgłaszane problemy. A więc ministerstwo będzie docierać do tych wszystkich gmin i po prostu na miejscu sprawdzać i testować ten system.

    Marzec to będzie dosyć szczególny moment, szczególny czas, jeśli chodzi o dokonywane zmiany, bo rozumiem, że marzec jest miesiącem wyłączania starych systemów, więc już nie możemy wydłużyć okresu przejściowego ponad te dwa miesiące, bo będzie wtedy poważny problem z ewidencją ludności, z dowodami osobistymi. Do marca wszystko musi się już w 100% zgadzać.

    Sam system z tego, co wiemy, ma też pewne wewnętrzne zabezpieczenia na różne wypadki, które mogłyby się wydarzyć, jeśli chodzi o ewidencję ludności czy jeśli chodzi o urzędy stanu cywilnego. Rozumiem, że ten czas miałby służyć temu, żeby tylko były przeprowadzane testy tego systemu. Gdyby natomiast nie udało się, to te wewnętrzne zabezpieczenia w tym momencie zadziałałyby i w marcu mimo wszystko nie będziemy mieć problemu z nowym systemem. Pan minister kiwa. Rozumiem, że tak to miałoby wyglądać.

    Powstaje też pytanie. System był przygotowywany, prace były prowadzone przez kilka lat, więc byłem pewien, że to jednak jest okres, który pozwoli na 100-procentowe sprawdzenie, przetestowanie, przeszkolenie urzędników, dojście tam, gdzie są problemy, ale widać, że czasu jednak zabrakło i potrzebne są jeszcze dodatkowe dwa miesiące. (Dzwonek)

    Jeśli jest konieczność przesunięcia tego terminu z wymienionych przeze mnie powodów, z powodu dopracowania systemu czy też sprawdzenia, przetestowania go, to żeby urzędnicy i przede wszystkim obywatele nie mieli problemu z tym nowym systemem, powinniśmy dać jeszcze te dwa miesiące na przetestowanie, na sprawdzenie, na przeszkolenie urzędników w poszczególnych gminach. W związku z tym klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej daje ministerstwu jeszcze te dwa miesiące. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 16 grudnia 2014 roku.


535 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo o zgromadzeniach

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2014 oraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy