Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2930 i 2962).


Poseł Piotr Naimski:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam przyjemność w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość przedstawić opinię w sprawie ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw, druki nr 2930 i 2962.

    Ten projekt ustawy obejmuje materię, która jest materią daleko wykraczającą poza implementację jednej dyrektywy unijnej. Mamy do czynienia z próbą uczynienia precedensu przez służby legislacyjne Komisji Europejskiej, które domagają się od Polski implementacji dyrektywy przez bezpośrednie, wprost przeniesienie zapisów dyrektywy do ustawodawstwa krajowego.

    Zgłoszenie tego problemu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest dla Komisji Europejskiej drogą do ustanowienia precedensu, który będzie używany przy implementacjach kolejnych dyrektyw w innych krajach członkowskich, nie tylko w Polsce.

    Na ten precedens nie należy się godzić. Nie ma dyskusji co do meritum tej dyrektywy. Ona została już implementowana do polskiego prawa. To, że Komisja Europejska podtrzymuje swoje zarzuty w Trybunale Sprawiedliwości, jak powiedziałem, ma służyć innemu celowi.

    Jest powiedziane w art. 249 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, że dyrektywa wiąże każde państwo członkowskie, do którego jest skierowana, w odniesieniu do rezultatu, który ma być osiągnięty, pozostawia jednak organom krajowym swobodę wyboru formy i środków. Rezygnacja z tej formy implementacji prawa unijnego, dyrektyw unijnych jest istotnym ograniczeniem suwerenności państwa polskiego i z tego nie należy rezygnować. Nie należy z tego rezygnować także w obliczu kar, które ewentualnie mają spaść na Polskę. My mamy tutaj do rozważenia po jednej stronie być może koszty, wymierne, w pieniądzach, a po drugiej stronie kwestię suwerenności polskiego państwa, państwa członkowskiego Unii Europejskiej w systemie europejskim. To jest do rozważenia.

    Chciałbym powiedzieć, że Prawo i Sprawiedliwość oczekuje od rządu Rzeczypospolitej stanowczości w tej kwestii, oczekujemy przeciwstawienia się tej tendencji.

    Mogę tu powiedzieć jeszcze jedno. Zwykle jest tak, że gdy rząd naraża Polskę poprzez niewłaściwe implementacje dyrektyw unijnych na ewentualne kary, to Prawo i Sprawiedliwość to piętnuje. W tej sytuacji, gdyby rząd uznał, że należy sprawę stawiać w Brukseli pryncypialnie, Prawo i Sprawiedliwość nie będzie wysuwało tego argumentu. Poprzemy rząd w tej kwestii.

    Jeżeli chodzi o samą istotę tych zapisów, to jeszcze na jedno chciałbym zwrócić uwagę. W uzasadnieniu panowie posłowie pomylili numery postępowań. Otóż C-356 to jest postępowanie w sprawie zanieczyszczenia wód, a nie implementacji dyrektywy o odnawialnych źródłach energii.

    Prawo i Sprawiedliwość zgłasza wniosek o odrzucenie całej tej ustawy. (Oklaski) Będziemy głosowali przeciwko niej. Apelujemy do rządu o stanowisko reprezentujące polski interes nie tylko wymierny w doraźnych pieniądzach, ale wymierny także w kategoriach pozycji polskiego państwa. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Piotr Naimski - Wystąpienie z dnia 16 grudnia 2014 roku.


167 wyświetleń