Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druk nr 2873).


Poseł Małgorzata Sadurska:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Panie i Panowie Posłowie! Uznaje się, że wolne wybory są zdobyczą, osiągnięciem demokracji. Wolne wybory umożliwiają wolny i nieskrępowany wybór. Przymiotami wolnych wyborów powinny być uczciwość, rzetelność i bezstronność. Sam Trybunał Konstytucyjny w 1998 r. podkreślał, że wybory są najważniejszym demokratycznym procesem w kraju i stanowią fundament naszego demokratycznego państwa. Stawiam tutaj nacisk na słowo ˝wolny˝. Wolny wybór, czyli akt głosowania niezagrożony manipulacjami, fałszerstwami, naciskami i matactwami.

    Niestety, dzień 16 listopada przejdzie do historii jako dzień, w którym pojawiło się nowe określenie wyborów. Słowa ˝chaos˝ i ˝kompromitacja˝ były w mediach najczęściej używanymi słowami, a tygodniowy spektakl z Państwową Komisją Wyborczą w roli głównej był żenujący i ośmieszający instytucje państwowe. Chyba z tym zgodzimy się wszyscy.

    Wybory samorządowe odsłoniły nie tylko brak odpowiedniej dbałości i staranności w procesie przygotowywania i przeprowadzania wyborów, ale także w procesie ogłaszania ich wyników. Odsłoniły one Himalaje, bo tak to można określić, bałaganiarstwa, manipulacji, matactwa, których dopuszczali się przedstawiciele organów, które z mocy prawa, z mocy ustawy powinny stać nas straży prawidłowości wyborów. Wymienię tylko jedno, podam tylko jeden przykład z momentu ogłoszenia wyników wyborów, kiedy członkowie Państwowej Komisji Wyborczej podawali dane dotyczące podziału mandatów, a nie chcieli odpowiadać na pytania dziennikarzy o globalny procentowy wynik wyborów. Czy to są standardy demokracji?

    (Poseł Jakub Rutnicki: ...po 2 minutach. Tak to było przedstawione.)

    Czy tak powinna działać Państwowa Komisja Wyborcza?

    Parlamentarny Zespół ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa, którym kieruje pan poseł prof. Krzysztof Szczerski, opublikował raport na temat wyborów samorządowych w Polsce w oparciu o standardy Unii Europejskiej. Ocenie zostały poddane jakość prawa wyborczego, przebieg głosowania i ogłaszania wyników. Na 12 punktów wybory samorządowe zostały ocenione tylko na 3,5 punktu. To jest skandal, skandal i porażka tych 25 lat hucznie obchodzonej przez pana prezydenta Komorowskiego wolności. Przywołuję osobę prezydenta Komorowskiego dlatego, że właśnie prezydent zgodnie z konstytucją, zgodnie z jej art. 126, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa, stoi na straży konstytucji.

    Wybory samorządowe zrujnowały zaufanie obywateli do państwa, do instytucji państwowych. Stwierdzenia, które słyszeliśmy zewsząd - ˝cuda nad urną˝, ˝głosowali, jak chcieli, a wybrali, kogo trzeba˝ - są podważeniem fundamentów polskiej demokracji.

    Na nas, na parlamentarzystach spoczywa obowiązek przywrócenia na nowo wiary i przekonania, że wybory mogą być uczciwe, że wybory nie będą wykorzystywane do partykularnych interesów, że manipulacja wyborcza nie będzie narzędziem do wyeliminowania przeciwnika politycznego.

    Temu właśnie m.in. ma służyć projekt ustawy zgłoszony przez Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość i dokładnie zaprezentowany przez posła wnioskodawcę. Projekt został złożony przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, ale jakże aktualny jest dzisiaj, w sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy.

    Projekt wprowadza 26 zmian, z których każda to krok w kierunku rzetelności, staranności, uczciwości, przejrzystości w przeprowadzaniu wyborów. Precyzyjne powiadamianie o zmianach obwodów wyborczych, o zmianie siedziby lokalu wyborczego, audiowizualna rejestracja procedur wyborczych to jest, panie pośle, zgodne z konstytucją. Audiowizualne nagrywanie mamy m.in. na sali sądowej. Dalej: godło w lokalu wyborczym, przejrzysta urna, prawo otrzymywania kopii protokołu dla członków obwodowych i terytorialnych komisji wyborczych oraz mężów zaufania, także zmiany w 9-osobowym składzie Państwowej Komisji Wyborczej. To są te rozwiązania, które możemy wprowadzić od ręki, które tak naprawdę w niczym nie blokują Wysokiej Izby.

    Intencją tych zmian jest przeprowadzanie wyborów w taki sposób, żeby utrudnić ich fałszowanie. Intencją tych zmian jest odbudowanie autorytetu naszego kraju, autorytetu tak bardzo nadszarpniętego m.in. przez bałaganiarstwo, przez manipulacje. Jest to dążenie do ograniczenia, a ja głęboko wierzę w to, że do likwidacji (Dzwonek), takich zjawisk, jak chaos, dezinformacja i rozbieżności. Są to zmiany konieczne, zmiany, które można wprowadzić natychmiast, dlatego w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość składam wniosek o skierowanie tego projektu do prac we właściwych komisjach. (Oklaski)



Poseł Małgorzata Sadurska - Wystąpienie z dnia 04 grudnia 2014 roku.


561 wyświetleń




Zobacz także:








Poseł Małgorzata Sadurska - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Małgorzata Sadurska - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Małgorzata Sadurska - Wystąpienie z dnia 24 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Małgorzata Sadurska - Wystąpienie z dnia 27 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Informacja bieżąca w sprawie procedury przetargowej na dostawę...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy