Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Romuald Ajchler:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! 16 września 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, głównie chodzi o ustawę o ustroju rolnym państwa.

    Ustawa, którą przywołuję, po trzech latach winna być oceniona co do zasadności i skutków gospodarczych, jakie wywołała, wywołuje i, dopóty nie zostanie zmieniona, wywoływać będzie. Myślę tutaj o negatywnych skutkach oddziaływania ustawy na dzierżawione gospodarstwa. Główną wadą tej ustawy jest wyłączenie z umów dzierżawy 30% gruntów dzierżawionych od Agencji Nieruchomości Rolnych, pomimo iż w umowie z agencją dzierżawca wcześniej zobowiązał się do 20-procentowego wyłączenia. Łupie się zatem samych dzierżawców, którzy zaciągnęli zobowiązania nie tylko finansowe, ale także wobec agencji, zatrudniając ludzi z byłych państwowych gospodarstw, wykupując także majątek okołodzierżawny. 50-procentowe wyłączenie gruntów to ruina gospodarcza tychże gospodarstw. Ba, nawet gdyby pominąć, iż w trakcie negocjacji agencja odpuści 20%, to także 30-procentowe wyłączenie cały dorobek tychże gospodarstw marnuje. Marnuje także przede wszystkim wysiłek ludzi, którzy przez całe życie zawodowe pracowali w tych gospodarstwach.

    Ustawa, którą przywołuję, zdaniem Sojuszu Lewicy Demokratycznej łamie dwa artykuły konstytucji: art. 2 konstytucji oraz art. 32 ust. 1 chroniący prawa słusznie nabyte. Do czasu wejścia w życie ustawy te prawa dzierżawcy rzeczywiście posiadali. Z informacji, jakie posiadam, wynika, że w kraju jest wielu dzierżawców w sporze prawnym (Dzwonek) z agencją.

    Zapytuję zatem pana ministra: Czy nie widzi pan potrzeby zmiany tejże ustawy, która jest ustawą krzywdzącą dzierżawców? Chodzi o ten konflikt wynikający z jej funkcjonowania - w województwie wielkopolskim jest 50% dzierżawców, którzy nie dostosowali się do wymogów tejże ustawy - o to, aby tę ustawę zmienić.

    Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej rozważa wystąpienie przed trybunałem, zgłoszenie tej ustawy i tych wątpliwych artykułów do Trybunału Konstytucyjnego, bowiem do tej pory trybunał z przyczyn proceduralnych rozstrzygnięciem się nie zajął.

    Panie ministrze, mamy kilka aktów prawnych...

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Panie pośle...

    Poseł Romuald Ajchler:

    Już kończę, ostatnie zdanie, panie marszałku.

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Proszę.

    Poseł Romuald Ajchler:

    ...mamy kilka opinii, które nie pozostawiają na funkcjonującym i omawianym artykule suchej nitki. Mam te opinie konstytucjonalistów przed sobą. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Realizując ustawę z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw w zakresie wyłączeń z umów dzierżawy 30% użytków rolnych, Agencja Nieruchomości Rolnych wysłała do dzierżawców nieruchomości z zasobów rolnych Skarbu Państwa 1085 zawiadomień, proponując wyłączenia na poziomie 135 753 ha użytków rolnych. Podpisanych zostało 675 aneksów do umów na wyłączenie 77 453 ha użytków rolnych. W stosunku do 410 umów na łączną powierzchnię 58 351 ha dzierżawcy odrzucili zaproponowane warunki wyłączenia gruntów. Wyłączane grunty sukcesywnie przeznaczane są do sprzedaży, w szczególności w przetargach ograniczonych, na rzecz rolników indywidualnych. Należy także mieć na uwadze, że dzierżawcy, którzy wyrazili zgodę na wyłączenie 30% użytków rolnych, niejednokrotnie uczestniczą w programach rolno-środowiskowych i z tego względu wyłączenie gruntów stosownie do przepisów ustawy możliwe będzie po zakończeniu realizacji tych programów. Warto o tym pamiętać.

    Ocena zagrożenia likwidacją miejsc pracy u dzierżawców, których umowy podlegały wyłączeniu 30% powierzchni dzierżawionych użytków rolnych, jest bardzo trudna i skomplikowana. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie dysponuje własnymi danymi w powyższym zakresie. Z pewnością zmniejszenie powierzchni użytkowanego gruntu może mieć wpływ na zmiany w zatrudnieniu osób pracujących. Konkluzja taka wynika m.in. z badań prowadzonych przez pana prof. Wojciecha Ziętarę na przełomie lat 2011 i 2012 i z opracowanego na podstawie badań ankietowych materiału pod nazwą ˝Organizacyjne i ekonomiczne skutki zmian w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa˝. Wynika z nich, że zmniejszenie zatrudnienia może dotyczyć ok. 13 500 osób, z czego ok. 50% to pracownicy powyżej 50. roku życia. Powyższe wielkości są jednak wielkościami szacunkowymi, a zatem trudno jest ocenić, w jakim faktycznie stopniu wejście w życie ustawy przyczynia się do zmian poziomu zatrudnienia. Chciałbym też poinformować Wysoką Izbę, że na gruntach wyłączonych powstają gospodarstwa rodzinne, które także stwarzają miejsca pracy. Chciałbym także poinformować Wysoką Izbę, że od początku istnienia agencji, czyli przez ostatnie 20 lat, powstały gospodarstwa do 50 ha w liczbie 30 tys. Warto też to wziąć pod uwagę. Ważna informacja jest też taka, że skutki wyłączenia są rozłożone na lata. A więc w stosunku do dzierżawców, którzy przyjęli warunki proponowane przez agencję, ten czas jest określony do 2016 r. Co do tych, którzy nie przyjęli warunków, oczywiście ten czas wydłuża się do roku 2034.

    I jeszcze jedna istotna konkluzja. Mianowicie w dużych gospodarstwach rolnych, a dzierżawione gospodarstwa rolne należą do tej kategorii gospodarstw, wedle danych, które są w posiadaniu Agencji Nieruchomości Rolnych, wydajność pracy jest wyższa, natomiast produkcyjność w przeliczeniu na jednostkę jest mniejsza. Wynika to z faktu, że większość, ok. 60% dużych gospodarstw, nie prowadzi produkcji zwierzęcej. A więc tutaj musimy również na tę kwestię zwrócić uwagę.

    I ostatnia uwaga. Pan poseł dobrze wie, że trwają prace w parlamencie nad zmianą ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i zmianą ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Mam nadzieję, że te postulaty, te wnioski, które były dyskutowane wielokrotnie i w tej Izbie, i w komisjach sejmowych, będą także przeanalizowane, tak by stworzyć dobry nowy projekt ustawy, który będzie regulował te kwestie, zwłaszcza po roku 2016.

    Panie marszałku, to tyle. Dziękuję za uwagę.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Tadeusz Tomaszewski:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Szanowny Panie Ministrze! Powiedział pan, że zdaniem pana prof. Ziętary, na podstawie badań, istnieje zagrożenie utratą 13 500 miejsc pracy w związku z wyłączeniem tych 30% gruntów rolnych. To oczywiście badania, a chcę powiedzieć, że może się okazać, że będzie więcej tych zwolnień. Jedną z takich firm, które zwróciły się do mojego biura poselskiego, jest firma Działpol sp. z o.o., spółka z Kłecka w województwie wielkopolskim, właśnie spółka pracownicza. Jest zagrożenie, że ubędzie 1/3 miejsc pracy w tej spółce w wyniku tego wyłączenia i konsekwencji niemożności przedłużenia umowy. Oczywiście będzie to powodować inne określone skutki. Pytanie: Czy pan minister jest za przywróceniem terminu, które pozwoli również tym dzierżawcom nabyć na korzystnych zasadach ponownie te dzierżawy? Ci dzierżawcy, podpisując umowy w 2000 r., mieli zapewnione, że po 15 latach będą mogli je przedłużyć na korzystnych warunkach. W tej chwili ustawodawca w trakcie trwania umowy zmienił jej warunki.

    Część spółek pracowniczych dokonała inwestycji, wykupiła majątek produkcyjny. Panie ministrze, z tą produkcyjnością to sprawa wygląda w ten sposób, że spółka Działpol np. ma pierwsze miejsce w hodowli krów, jeśli chodzi o gospodarstwa do 30 ha. Tak że nie jest to powszechne, że jest tu mniejsza produktywność. W związku z tym zwracamy się z gorącą prośbą do rządu, do pana ministra, żeby zechcieli widzieć ten fakt - i nie lekceważyli go - o którym pan mówił, że wśród tych 13,5 tys. pracowników zagrożonych zwolnieniami znaczna część to ludzie powyżej 50. roku życia. Ano właśnie tym bardziej jest to problem społeczny, który powinniśmy wziąć pod uwagę, bo trudno jest zmienić miejsce pracy, trudno o przebranżowienie osobom po 50. roku życia. Dlatego też bardzo prosimy o zasadnicze przywrócenie terminu, takie potraktowanie tego, bo w Wielkopolsce jest 50% takich gospodarstw, które na dzisiaj nie przekazały tych gruntów. A druga sprawa to objęcie szczególną ochroną i instrumentami rynku pracy zwalnianych pracowników po 50. roku życia. Bez pomocy państwa tam będzie dzierżawiona bieda, bieda w rodzinach, za którą wszyscy pośrednio będziemy płacić, zarówno samorządy gminne, jak i państwo. Dziękuję uprzejmie. (Oklaski)


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Odpowiadając na pytanie pana posła, chcę zwrócić uwagę na to, że wyniki badań, które zostały przywołane, są oczywiście obarczone też błędem. Były to badania szacunkowe, ankietowe. Ale mamy wytyczony pewien kierunek działania i pewną wiedzę, która dotyczy tego rynku i tych gospodarstw. Ponadto chcę zwrócić uwagę na to, że w jednym z projektów ustaw, który jest w parlamencie, jest zapis przywracający możliwość wyłączenia 30% powierzchni gruntów na jego bazie. To parlament zdecyduje ostatecznie, czy decyzja zmierzająca w tym kierunku będzie podjęta, czy też nie. I wreszcie ostatnia sprawa dotyczy kwestii społecznych, które są faktem, na obszarach wiejskich, zwłaszcza w środowiskach popegeerowskich. Wielokrotnie na ten temat rozmawialiśmy. Agencja Nieruchomości Rolnych w ramach swoich możliwości również stara się skutki tej sytuacji minimalizować, choć nie jest to łatwe, nie jest to proste, bo dobrze pamiętamy, że na początku roku 2000 zostały zmienione przepisy, co uniemożliwiło prowadzenie szerszej działalności i edukacyjnej, i socjalnej na wsi z środków tej agencji. W związku z tym ta kwestia z pewnością, panie pośle, będzie miała swój dalszy ciąg, dlatego że musimy pamiętać, iż w dużych gospodarstwach rolnych poziom zatrudnienia na 100 ha jest zdecydowanie niższy niż w spółkach, które są inaczej zorganizowane i posiadają mniejsze powierzchnie, a więc ich produkcja jest bardziej zdywersyfikowana. Jednak za ten sygnał, który został dzisiaj przekazany, jesteśmy bardzo wdzięczni i będziemy nad tym oczywiście pracować, kiedy będą projekty ustaw dyskutowane już w poszczególnych komisjach sejmowych. Dziękuję.



Romuald Ajchler i Tadeusz Tomaszewski - pytanie z 4 grudnia 2014 r.


381 wyświetleń




Zobacz także:







Romuald Ajchler, Leszek Aleksandrzak, Zbigniew Rynasiewicz - pytanie z 9 kwietnia 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Romuald Ajchler i Leszek...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Romuald Ajchler i Leszek Aleksandrzak - pytanie z 11 czerwca 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 94 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Romuald Ajchler i Leszek...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Romuald Ajchler - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Romuald Ajchler - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Romuald Ajchler - Oświadczenie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy