Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony, sporządzonego w Brukseli dnia 21 marca 2014 r. oraz dnia 27 czerwca 2014 r. (druki nr 2833 i 2869).


Poseł Sprawozdawca Robert Tyszkiewicz:

    Pani Marszałek! Panie i Panowie Posłowie! Mam zaszczyt w imieniu połączonych Komisji: do Spraw Unii Europejskiej i Spraw Zagranicznych przedstawić rządowy projekt ustawy o ratyfikacji układu stowarzyszeniowego pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską.

    Chciałbym poinformować, że na posiedzeniu w dniu 5 listopada połączone komisje jednomyślnie poparły ratyfikację tej jakże ważnej i symbolicznej umowy, układu stowarzyszeniowego między Unią Europejską a Ukrainą. Warto na kanwie tej decyzji powiedzieć kilka zdań, bo ta jednomyślna ratyfikacja jest po prostu demonstracją naszej solidarności z Ukrainą, naszej solidarności ponad podziałami politycznymi, dowodem na wyniesienie ukraińskiej sprawy do poziomu polskiej racji stanu. Jest znakiem naszej solidarności także z Ukrainą dnia dzisiejszego, Ukrainą broniącą przed rosyjskim agresorem swojej niepodległości i integralności własnego terytorium. Warto powiedzieć, że jednomyślna ratyfikacja jest znakiem naszego przekonania, że umowa stowarzyszeniowa jest decydującym krokiem na drodze do pełnej integracji Ukrainy ze strukturami europejskimi, że to jest nasze marzenie, ale to jest też nasz zamiar, że Ukraina ma prawo w finale swych europejskich wysiłków przystąpić do Unii Europejskiej i to jest polski punkt widzenia na sprawę ukraińską.

    Sejm dokona ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Unia Europejska - Ukraina niemal dokładnie w pierwszą rocznicę wybuchu protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie, bo wybuchły one, warto przypomnieć, 21 listopada 2013 r., w ubiegłym roku. Tam właśnie poprzez ofiarę życia Ukraińcy wywalczyli sobie prawo do wyboru Europy jako domu własnej przyszłości. W tym sensie nasza ratyfikacja stanowi symboliczną klamrę spinającą rok dramatycznej walki Ukraińców o ich prawo do bycia pełnoprawną częścią europejskiej wspólnoty.

    Ale, pani marszałek, Wysoka Izbo, polska ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą podsumowuje też nasze, polskie wysiłki na rzecz tworzenia europejskiej przestrzeni we wschodnim sąsiedztwie Europy. Jest, po pierwsze, sukcesem polsko-szwedzkiego projektu Partnerstwa Wschodniego, którego Ukraina jest największym uczestnikiem. Sukces Ukrainy będzie też wielkim sukcesem Partnerstwa Wschodniego. Jest też sukcesem wieloletniego zaangażowania Polski, różnych rządów, różnych formacji politycznych, na arenie międzynarodowej na rzecz Ukrainy, tej roli, którą w Europie zwykło się nazywać rolą adwokata Ukrainy. To jest wysiłek, który jest kontynuowany przez kolejne kadencje polskiego parlamentu, przez kolejne polskie rządy.

    Umowa stowarzyszeniowa Unii Europejskiej z Ukrainą jest mapą drogową procesu reform państwa ukraińskiego, o tym też musimy mówić. Mamy świadomość, że będzie to droga trudna, wymagająca wyrzeczeń, ale konieczna dla uzyskania przez Ukrainę należnej pozycji na ekonomicznej i politycznej mapie Europy. Życzymy tego naszym wschodnim sąsiadom. Dlatego polska ratyfikacja jest także naszym zobowiązaniem, jest zobowiązaniem do pełnego wsparcia Ukrainy na drodze trudnych reform, na drodze modernizacji państwa, tym trudniejszej, że przebiegającej w warunkach niewypowiedzianej wojny z Rosją. Polska ma w tej mierze wielkie doświadczenie własnej transformacji, którym może i, jestem przekonany, będzie coraz bardziej intensywnie dzielić się z Ukrainą.

    Panie i Panowie Posłowie! Pani Marszałek! W imieniu połączonych Komisji: do Spraw Unii Europejskiej oraz Spraw Zagranicznych wnoszę, aby Wysoki Sejm uchwalić raczył projekt ustawy z druku nr 2833 bez poprawek. Dziękuję bardzo.



Poseł Robert Tyszkiewicz - Wystąpienie z dnia 26 listopada 2014 roku.


85 wyświetleń

Zobacz także: