Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych (druki nr 2860 i 2887).


Poseł Michał Jaros:

    Szanowny Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska mam zaszczyt przedstawić, a zarazem zarekomendować do przyjęcia projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych.

    Podstawowym celem przedkładanego projektu jest obniżenie maksymalnej ustawowej stawki opłaty interchange - wynosi ona 0,5% - dla krajowych transakcji płatniczych wykonywanych przy użyciu kart płatniczych w celu ograniczenia negatywnych skutków wejścia w życie nowych zasad regulujących świadczenie usługi transgranicznego rozliczenia transakcji kartami płatniczymi na terytorium Unii Europejskiej w związku z decyzją wydaną przez Komisję Europejską w dniu 26 lutego 2014 r., sprawa AT.39398. Zasady te wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

    Ponadto projekt doprecyzowuje obowiązki informacyjne agentów rozliczeniowych względem akceptantów oraz wydłuża okres preferencji w zakresie wysokości stawki, opłaty interchange dla nowo tworzonych organizacji kartowych. Od 1 stycznia 2015 r. działający transgranicznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej agenci rozliczeniowi w przeciwieństwie do agentów rozliczeniowych posiadających siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej będą mogli stosować stawki opłaty interchange na poziomie 0,2% dla kart debetowych i 0,3% dla kart kredytowych.

    Należy stwierdzić, iż konsekwencją decyzji Komisji Europejskiej mogą być: po pierwsze, wyeliminowanie wielu funkcjonujących na polskim rynku rodzimych agentów rozliczeniowych; po drugie, istotne zakłócenie równych warunków konkurencji dla obu dominujących na polskim rynku organizacji kartowych, wszyscy dobrze je znamy, Visa i MasterCard, z powodu braku jednolitych warunków działania tych organizacji; po trzecie, ekspansja zagranicznych podmiotów świadczących usługi transgranicznego rozliczania transakcji kartami płatniczymi na polski rynek lub w przypadku międzynarodowych instytucji, takich jak First Data czy Elavon, przekazywanie przez polskie oddziały tych firm swoich klientów oddziałom zagranicznym; po czwarte, wymuszenie przeniesienia działalności biznesowej agentów rozliczeniowych z Polski do innych państw członkowskich Unii Europejskiej w celu umożliwienia im dalszego konkurencyjnego funkcjonowania na rynku, co będzie implikowało negatywne skutki między nimi w sferze podatkowej, a także zaburzenia na lokalnym rynku pracy; wreszcie po piąte, poważne komplikacje dla prawidłowego sprawowania nadzoru nad agentami rozliczeniowymi przez właściwe organy w sytuacji, gdy lokalni agencji rozliczeniowi przeniosą swoje siedziby do innych państw członkowskich, ale nadal świadczyć będą usługi na polskim rynku.

    Mając powyższe na względzie, niniejszy projekt ma na celu neutralizację negatywnych skutków zmiany zasad regulujących świadczenie usługi transgranicznego rozliczenia transakcji kartami płatniczymi na terytorium Unii Europejskiej, które wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. W ocenie projektodawców zaproponowane zmiany chronić będą krajowy rynek usług przetwarzania transakcji bezgotówkowych dokonywanych przez agentów rozliczeniowych oraz zapobiegną spadkowi jego konkurencyjności. Zmniejszenie maksymalnych stawek opłaty interchange przeciwdziałać będzie również wzrostowi kosztów dla agentów rozliczeniowych związanych z przeniesieniem ich działalności poza granice Polski, a jednocześnie zapobiegnie obniżeniu przychodów podatkowych Skarbu Państwa.

    Ujednolicenie maksymalnych stawek opłaty bez względu na to, czy odnoszą się one to kart systemu Visa czy MasterCard przeciwdziałać będzie zakłóceniu równych warunków konkurencji dla organizacji działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w efekcie realizować będzie przyświecającą polskiemu prawodawcy ideę obniżenia kosztów transakcyjnych na rynku płatności kartowych. Dlatego jedynym racjonalnym sposobem zapobieżenia problemowi, który pojawi się w 2015 r., jest nowelizacja ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

    Projektowana ustawa nie pociąga ze sobą obciążenia budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz jest zgodna z prawem europejskim.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przez wzgląd na powyższe, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska rekomenduje przyjęcie przedłożonego projektu ustawy. Dziękuję serdecznie.



Poseł Michał Jaros - Wystąpienie z dnia 26 listopada 2014 roku.


65 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Michał Jaros - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jaros - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o: - senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jaros - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jaros - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jaros - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jaros - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jaros - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy