Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Wojciech Penkalski:

    Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! Mieszkańcy Braniewa! 16 listopada wielu z was będzie uczestniczyło w wyborach samorządowych. Proszę was, wasze rodziny, znajomych o czynne uczestnictwo. Od wielu lat, jak wszyscy doskonale wiecie, jestem jedyną opozycją w naszym mieście. Bezskutecznie próbowałem nakłonić panujących włodarzy i radnych miejskich do zmiany kursu na lepsze. Nie chcieli oni brać przykładu z bliźniaczych miast, które sukcesywnie zmniejszają bezrobocie, korzystają z pomocy unijnej. Nasz powiat, powiat braniewski, z którego pochodzę, sklasyfikowany został wśród ponad 360 powiatów w Polsce na trzecim miejscu pod względem najwyższego wskaźnika bezrobocia.

    Wielu oponentów wielokrotnie zarzucało mi brak skuteczności. Szanowni państwo, to nie ja podejmuję uchwały, to nie ja piszę wnioski unijne, to nie ja zatrudniam tzw. ekspertów i specjalistów. Nie mam takiej mocy sprawczej. Warto zadać pytanie: Co by było, gdybym nie walczył o pozostawienie sądu rejonowego, utrzymanie i wzmocnienie jednostki wojskowej, nie podjął próby połączenia szkół. Mógłbym podawać wiele innych przykładów.

    Wchodząc do polityki, byłem osobą spełnioną, niezależną finansowo, a przede wszystkim niemyślącą o profitach dla siebie i swojej rodziny. Stać mnie na uprawianie polityki i służbę mieszkańcom Braniewa. Wielu z was przekonało się o tym, kiedy wspólnie rozwiązywaliśmy problemy, wielu z was mieszka dalej w swoich mieszkaniach, wielu z was miało problemy osobiste, które wspólnie rozwiązaliśmy. Jestem i będę do waszej pełnej dyspozycji. Dziś jestem spełniony politycznie, a wystawiając swój komitet wyborczy, przyjąłem od wszystkich kandydatów startujących z moich list deklaracje, że będą godnie piastować mandat radnego.

    Braniewo potrzebuje zmian, zmian z dala od wszechpanującego nepotyzmu, kolesiostwa, niejasnych decyzji, za które urzędnicy nie biorą żadnej odpowiedzialności. Uważam, że te 12 lat pod panowaniem PSL to czas stracony. Dziś miasto nie jest przygotowane do rozdania unijnego w latach 2014-2020. Co z tego, że mamy basen, skoro większości z was nie stać na korzystanie z niego? Co z tego, że mamy amfiteatr, skoro jest on wykorzystywany praktycznie tylko w trakcie kampanii? Panujące klany kilku rodzin doprowadziły do tego, że mieszkańcy boją się o swoją pracę, rozwój swoich dzieci, nie mają wsparcia samorządowego, a młodzież jest bez perspektyw na przyszłość.

    Miasto sukcesywnie wyludnia się, sport działa w minimalnym zakresie swoich możliwości, kultura i oświata są na skraju zapaści, pomoc socjalna to wykorzystywanie bezradności wielu ludzi, ubezwłasnowolnianie swoich mieszkańców. Te 12 lat pod rządami osób, które myślą i myślały tylko o swoich rodzinach, kolegach, pociotkach, to skrajna nieodpowiedzialność. Oni wszyscy, członkowie ich rodzin mają pracę, sowicie opłacaną z naszych podatków i subwencji państwowych. Mógłbym mnożyć przykłady nepotyzmu, zatrudnienia kilku ważnych osób piastujących stanowiska samorządowe, ale mam ograniczony czas, więc zdajcie sobie sprawę: oni są wszędzie, a wy, my za to płacimy.

    Dziś apeluję, proszę: nie dajcie się poniewierać, nie bójcie się, zmieńcie to. Macie do tego prawo. Każda zmiana jest lepsza. Uważam, że gorzej już być nie może, a osoby, które miały wam służyć, powinny zejść i odejść w zapomnienie. Proszę was w swoim imieniu o oddanie głosu na panią Elżbietę Rudą.

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Bardzo proszę unikać akcentów wyborczych, panie pośle. Mównica nie służy do prowadzenia kampanii wyborczej.

    Poseł Wojciech Penkalski:

    Pani marszałkini, to jest moje oświadczenie. Czy może mi pani nie przeszkadzać?

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Tak, ale mogę nie dopuścić do tego, żeby pan robił sobie kampanię wyborczą z trybuny sejmowej. Tak że ostrzegam pana, proszę unikać akcentów wyborczych. (Dzwonek) Czy chce pan zakończyć swoje oświadczenie?

    Poseł Wojciech Penkalski:

    Zabrała mi pani pół minuty.

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Tak. Więc bardzo proszę. Chce pan zakończyć?

    Poseł Wojciech Penkalski:

    Chciałbym dokończyć swoje oświadczenie.

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Proszę dokończyć, tylko proszę zastosować się do mojego polecenia i unikać prowadzenia kampanii wyborczej.

    Poseł Wojciech Penkalski:

    Czy mogę dokończyć?

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Już powiedziałam.

    Poseł Wojciech Penkalski:

    Dziękuję.

    Proszę was o głos na panią Elżbietę Rudą i na pozostałych kandydatów z mojej listy. Gwarantuję, że będę stał na straży służby wam i waszym dzieciom.Poseł Wojciech Penkalski - Oświadczenie z dnia 06 listopada 2014 roku.


73 wyświetleń