Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy Prawo restrukturyzacyjne (druk nr 2824).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt w imieniu rządu przedstawić projekt ustawy Prawo restrukturyzacyjne, druk sejmowy nr 2824.

    Wspólne działania ministra sprawiedliwości i ministra gospodarki w oparciu o kilkuletnią pracę niezależnych ekspertów: sędziów upadłościowych, syndyków, adwokatów, radców prawnych i ekonomistów pozwalają na zaprezentowanie projektu ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Projekt ten z jednej strony wpisuje się w całościowy program realizowany przez ministra sprawiedliwości, polegający na ułatwieniu przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej, jednak z drugiej strony jest kontynuacją tej samej myśli, która przyświecała uchwalonej w sierpniu br. zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze w zakresie tzw. upadłości konsumenckiej. W tym ostatnim wypadku chodzi o realizację polityki nowej szansy, zapewnienie możliwości nowego startu przedsiębiorcom, których fiasko przedsięwzięcia gospodarczego wynika z niekorzystnej zmiany warunków ekonomicznych, zapaści gospodarczej na jednym obszarze rynku czy lawinie upadłości u kontrahentów dłużnika. Jak wskazują badania, w Polsce mamy dużą liczbę upadłości prowadzących do likwidacji zakładów pracy i stosunkowo mało procesów restrukturyzacyjnych, które pozwalają zachowywać miejsca pracy i firmy. W nowoczesnej gospodarce konieczne jest więc zapewnienie przez państwo narzędzi prawnych, które umożliwią... (Dźwięk telefonu komórkowego)

    Przepraszam, panie marszałku, za telefon, dzwonią z Senatu.

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    To Izba wyższa, więc cieszę się, że pan minister nie lekceważy tych telefonów.

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń:

    Równolegle, i tu, i tam, toczą się obrady, na których jestem zobowiązany być.

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Zdolni ludzie są wszędzie potrzebni, panie ministrze. (Oklaski)

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń:

    Nie, nie, to nie dlatego, a dlatego, że po prostu Senat jest mało elastyczny.

    (Głos z sali: Jak zwykle.)

    W nowoczesnej gospodarce konieczne jest więc zapewnienie przez państwo narzędzi prawnych, które umożliwią ochronę wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa, miejsc pracy i kapitału intelektualnego. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi dzisiejszy projekt ustawy Prawo restrukturyzacyjne.

    Prawo to zakłada wprowadzenie nowych typów postępowań nakierowanych (Dźwięk telefonu komórkowego) na restrukturyzację przedsiębiorstwa dłużnika niewypłacalnego albo zagrożonego niewypłacalnością. Zaproponowane postępowania charakteryzują się - wyłączę, bo nic z tego nie będzie - elastycznością. Po pierwsze, dają możliwość wyboru dłużnikowi narzędzia, z którego chce skorzystać, po drugie, dają możliwość płynnego przechodzenia z jednej procedury w drugą. Proponowane rozwiązania mają jeden cel: możliwość zawarcia przez dłużnika z wierzycielami takiego układu, który z jednej strony doprowadzi do jak największego zaspokojenia wierzytelności wierzycieli, a z drugiej strony pozwoli na maksymalną ochronę wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa. Każdorazowo ocena działania dłużnika dokonywana jest przez sąd, który posiada instrumenty do weryfikacji legalności i prawidłowości działania dłużnika, tak aby każde działanie dłużnika w złej wierze w celu pokrzywdzenia wierzycieli spotkało się z dotkliwymi sankcjami.

    Prawo restrukturyzacyjne to również nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze w szerokim zakresie. Zakłada się, że zarówno w Prawie restrukturyzacyjnym, jak i w Prawie upadłościowym i naprawczym zostaną wprowadzone mechanizmy, które przyspieszą i uczynią bardziej efektywnymi postępowania. Po pierwsze, zmienia się sposób patrzenia na wierzycieli. Otrzymują oni większe kompetencje i realny wpływ na postępowanie. To właśnie wierzyciele kontrahenci, czyli również przedsiębiorcy, będą podejmować decyzje o warunkach restrukturyzacji i upadłości. Upadłość i restrukturyzacja tak naprawdę dotyczą przecież ich pieniędzy. Po drugie, obok wprowadzenia możliwości skorzystania przez firmę w kryzysie z elastycznych postępowań restrukturyzacyjnych zwiększy się realne zagrożenie poniesienia dotkliwych sankcji w razie nierzetelności dłużnika. Syndyk i sąd będą mieli silniej i szybciej oddziaływujące narzędzia do zapobiegania wyprowadzaniu majątku przez nierzetelnych dłużników. Po trzecie, projekt wprowadza zmiany co do możliwości ubezskutecznienia umów zawieranych przez upadłego na przedpolu upadłości, jak również zwiększenie kręgu czynności uznawanych za nieważne na przedpolu upadłości. Dłużnicy, widząc fiasko ekonomiczne, często wyprowadzają majątek do podmiotów powiązanych, do innych spółek albo przepisują na osoby bliskie, na przysłowiowego szwagra. Po kilku latach stosowania ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze dostrzeżono nowe zagrożenia wykreowane przez praktykę. Projekt zakłada eliminację tych luk i zapobieżenie takim nadużyciom w przyszłości.

    Kolejna zmiana to motywowanie syndyków do pracy. Rezygnuje się z abstrakcyjnego systemu wyliczania wynagrodzenia na początku postępowania na rzecz jasnych i wymiernych kryteriów ekonomicznych: szybkość postępowania, poziom zaspokojenia wierzycieli, ilość wierzycieli, wielkość i rodzaj majątku. To będą kryteria, na podstawie których będzie ustalane wynagrodzenie syndyków. Systemową zmianą jest wprowadzenie Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości, nowoczesnego narzędzia informacyjnego i komunikacyjnego. W jednym miejscu zagregowane zostaną informacje o wszystkich postępowaniach upadłościowych w Polsce. Projekt nie tylko realizuje wytyczne unijne co do internetowego publicznego rejestru upadłości, ale tym samym zapewnia zwiększenie dostępności do informacji.

    Z punktu wiedzenia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości Prawo restrukturyzacyjne to odformalizowanie postępowań i szersze wykorzystanie w nich nowoczesnych narządzi teleinformatycznych. Wierzyciele nie będą musieli zalewać sądu i syndyka zbędnymi kopami dokumentów, będą mogli wysyłać dokumenty e-mailem. Z drugiej strony sąd zamiast wysyłać setki pism oraz zamieszczać obwieszczenia w prasie, będzie komunikował się z uczestnikami postępowania on-line za pośrednictwem specjalnego portalu. Każdy wierzyciel w kraju czy za granicą na wakacjach będzie mógł sprawdzić stan swojej sprawy za pośrednictwem Internetu.

    Na zakończenie chciałbym jeszcze raz podkreślić, że przedkładany projekt jest kompleksową ustawą wypływającą z potrzeby zapewnienia przedsiębiorcom nowoczesnych procedur restrukturyzacyjnych, których obecnie nie ma w polskim systemie prawnym. Kluczową regułą jest pozostawienie dłużnikowi i wierzycielom możliwości kształtowania zawieranego układu. Proszę więc nie dać się zwieść, że w proponowanej ustawie chodzi o wprowadzenie kilku nowych, sformalizowanych i skomplikowanych procedur, które przedsiębiorstwo musi przejść od A do Z. Zaprezentowane rozwiązanie to tylko ramy procesowe do radzenia sobie z konkretnymi problemami finansowymi przez konkretnych dłużników i konkretnych wierzycieli. Jestem przekonany, że polscy przedsiębiorcy dzięki zapewnionym proponowaną ustawą rozwiązaniom będą mieli dużo lepsze warunki do restrukturyzacji swojej firmy.

    Restrukturyzacja i upadłość są elementami koniunktury gospodarczej. Przecież w ostatecznym rozrachunku żaden przedsiębiorca nie otwiera firmy z myślą o zwalnianiu pracowników ani też o stracie zainwestowanego kapitału, renomy własnej i tworzonej firmy.

    Bardzo proszę panów posłów o przychylne przyjęcie tego projektu ustawy. (Oklaski)



Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 05 listopada 2014 roku.


50 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie Kodeksu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o przedstawionym przez Prezydenta...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy