Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rolnictwie ekologicznym (druki nr 2492 i 2843).


Poseł Piotr Polak:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Mam przyjemność w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawić nasze stanowisko wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o rolnictwie ekologicznym (druki nr 2492 i 2843).

    Rola i znaczenie sektora rolnictwa ekologicznego zarówno w całej Unii Europejskiej, jak i w naszym kraju systematycznie rosną. Rolnictwo ekologiczne dynamicznie się rozwija. W ciągu ostatniej dekady liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce wzrosła z niespełna 4 tys. do prawie 27 tys. W efekcie grunty zajęte pod ekologiczne uprawy stanowią w naszym kraju 4,6% całkowitej powierzchni użytków rolnych. Średnia w Unii Europejskiej to 5,4%, np. w Austrii wskaźnik ten wynosi 19%, a w Szwecji - 16%. Nasze 4,6% daje nam 15. miejsce w Europie. Te dane nie są zadowalające, bo polskie rolnictwo z racji swojej struktury agrarnej, z racji nieskażonego środowiska, z racji gleb, które nie są skażone chemicznie i nie są przenawożone nawozami sztucznymi, ma olbrzymi naturalny potencjał, jeśli chodzi o produkcję ekologiczną. Polska żywność, polskie produkty rolne z racji warunków produkcji rolnej, o których właśnie wspomniałem, są szeroko znane i cenione w Europie i na świecie, a nasza polska żywność, nawet ta, która nie jest certyfikowana ekologicznie, ma ugruntowaną markę i cieszy się uznaniem.

    Mając na względzie powyższe argumenty i informacje, Prawo i Sprawiedliwość uważa, że musimy zrobić wszystko, aby polskie rolnictwo ekologiczne rozwijało się, aby areał upraw ekologicznych był coraz większy, aby ułatwić działalność producentom ekologicznym w każdym możliwym wymiarze, także w zakresie procedur rejestracji czy kontroli prowadzonej działalności.

    Omawiany projekt ustawy wychodzi naprzeciw takim oczekiwaniom. Zaproponowane zapisy mają na celu zmniejszenie obciążeń dla rolników, w tym administracyjnych, oraz ujednolicenie systemu raportowania, przekazywania przez jednostki certyfikujące danych głównemu inspektorowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Zostanie także poprawiony system nadzoru nad produkcją ekologiczną. Producenci ekologiczni nie będą musieli każdorazowo występować do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych o zgodę na zastosowanie jednego z 17 odstępstw wymienionych w stosownym rozporządzeniu, będą to mogli zrobić w jednym wniosku. Ważnym zapisem dotyczącym inspektorów rolnictwa ekologicznego jest wydłużenie z 3 do 6 lat ważności ich uprawnień do bycia takim inspektorem.

    Wprowadzenie zmian w ustawie z 2009 r. o rolnictwie ekologicznym wynika także z potrzeby dostosowania tychże przepisów do rozporządzeń Rady oraz Komisji Unii Europejskiej. Projekt ustawy, jak wspominał poseł sprawozdawca, został dobrze oceniony przez Radę Rolnictwa Ekologicznego. Jedyna wątpliwość, jaką można mieć, jeśli chodzi o ten projekt, dotyczy braku zapisów dotyczących uproszczeń związanych ze zgłaszaniem działalności w rolnictwie ekologicznym. Jak wyjaśniono na posiedzeniu komisji, zostanie to uwzględnione w stosownym wniosku zgłoszeniowym opracowanym przez głównego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, zgodnie zresztą z zaleceniami Unii Europejskiej.

    Mając na względzie powyższe informacje oraz duży, a niewykorzystany potencjał polskiego rolnictwa w zakresie produkcji ekologicznej, Prawo i Sprawiedliwość popiera omawiany projekt ustawy. Niech euroliść, logotyp, symbol ekologicznej żywności pojawia się na jak największej ilości polskich zdrowych produktów rolnych. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Piotr Polak - Wystąpienie z dnia 05 listopada 2014 roku.


52 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Piotr Polak - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskich oraz przedstawionym przez Prezydenta...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Polak - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Polak - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustaw...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Polak - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Polak - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Polak - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Polak - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy