Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Informacja Rady Ministrów o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015.


Poseł Beata Bublewicz:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Z satysfakcją i zainteresowaniem wysłuchałam wystąpienia pana ministra, w którym racjonalnie przedstawił pan zadania polskiej polityki zagranicznej. We współczesnym świecie pomoc zagraniczna jest postrzegana jako bardzo ważny element międzynarodowej aktywności każdego rozwiniętego państwa. Dla nas, Polaków, działalność tego typu ma tym większe znaczenie, że przez wiele lat sami byliśmy beneficjentami pomocy płynącej z zagranicy. Pomoc ta w postaci darów rzeczowych, pieniędzy, ale także pomoc w krzewieniu polskiej kultury znacznie przyczyniła się do zmiany sytuacji społeczno-gospodarczej w naszym kraju, do pojawienia się zmian na lepsze. Można powiedzieć, że w dużym stopniu właśnie dzięki tej pomocy możemy cieszyć się dziś wolnością, demokracją, a także członkostwem w Unii Europejskiej oraz w instytucjach euroatlantyckich.

    W ostatniej dekadzie Polska z beneficjenta pomocy rozwojowej awansowała do grona donatorów. Podobnie jak ma to miejsce w innych krajach wysoko rozwiniętych, także i u nas współpraca rozwojowa staje się istotnym instrumentem polityki zagranicznej. Podstawowym celem pomocy humanitarnej jest ratowanie i podtrzymywanie życia oraz zapewnienie poszanowania godności ludzkiej osobom zagrożonym lub dotkniętym skutkami katastrof zarówno naturalnych, jak i tych wywołanych działalnością człowieka. Pomoc humanitarna obejmuje także działania zmierzające do zapobiegania skutkom kryzysów i ograniczania ich. Takiej właśnie pomocy Polska udzielała i udziela między innymi Ukrainie.

    W 2013 r. na rzecz pomocy Ukrainie podjęto 21 projektów, w tym 13 projektów na kwotę prawie 4 mln zł wyłoniono spośród zgłoszonych w konkursie ˝Polska pomoc rozwojowa˝, a 8 na kwotę prawie 2 mln zł realizowano z udziałem organów polskiej administracji centralnej. W ramach systemu małych grantów ambasada RP w Kijowie realizuje obecnie 8 projektów.

    Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała zestawienie, które pokazuje, że ubiegły rok był rekordowy na świecie pod względem środków przekazanych przez kraje najbardziej rozwinięte krajom rozwijającym się. W 2013 r. pomoc ta wzrosła o 6%, do prawie 135 mld dolarów, co jest najwyższym wynikiem w historii. Kwota, jaką na ten cel przeznaczyła Polska, była w ubiegłym roku większa o 8,6% w porównaniu z 2012 r. głównie ze względu na to, że więcej przekazywaliśmy na programy pomocowe UE. Wciąż jednak nasz wkład jest niewielki, bo wynosi ok. 0,1% naszego PKB.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Wspieranie krajów dotkniętych klęską głodu, wojny czy też tych, w których nie szanuje się podstawowych praw człowieka, jest jednym z kluczowym obszarów wspólnotowej polityki zagranicznej. Dlatego też ogromnie cieszy mnie fakt, że Polska potrafi wyrażać solidarność z potrzebującymi pomocy narodami. Ponieważ kiedyś to nam pomagano, teraz my pomagamy. Taki jest nasz obowiązek. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Beata Bublewicz - Wystąpienie z dnia 06 listopada 2014 roku.


402 wyświetleń




Zobacz także:









Poseł Beata Bublewicz - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Poprawione sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Beata Bublewicz - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Poprawione sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Beata Bublewicz - Wystąpienie z dnia 09 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy