Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

25 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki (druki nr 2748 i 2837).


Poseł Marek Gos:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pani Minister! Mam zaszczyt odnieść się w swoim wystąpieniu do sprawozdania połączonych komisji w zakresie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki.

    W przedłożeniu rządowym proponuje się wprowadzenie przepisów, które umożliwią wypełnienie przez Polskę zaostrzonych wymogów międzynarodowych dotyczących zawartości siarki w paliwie żeglugowym wykorzystywanym przez statki pływające po wodach Unii Europejskiej. Oznacza to wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy wspólnotowej 2012/23/UE w zakresie zawartości siarki w paliwach żeglugowych oraz wymogów zawartych w załączniku VI do międzynarodowej Konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki.

    Zgodnie z wymaganiami międzynarodowymi od 2015 r. maksymalna zawartość siarki w paliwach stosowanych przez statki pływające po takich obszarach, jak: Morze Bałtyckie, Morze Północne, Morze Karaibskie, kanał La Manche oraz wody wzdłuż wybrzeża Ameryki Północnej, ma być obniżona i może wynosić 0,1%. Obecnie na tych obszarach żeglugowych można stosować paliwa z zawartością siarki, o czym zresztą już była mowa, na poziomie 1%. Nowa regulacja wspólnotowa oznacza 10-krotne zaostrzenie wymogu dotyczącego zawartości siarki w paliwie stosowanym przez statki morskie.

    Polski ustawodawca, by ułatwić armatorom wywiązanie się z tego obowiązku, jako alternatywę dla stosowania paliw niskosiarkowych przewidział możliwość wykorzystania technologii równorzędnych, czyli takich, których zastosowanie spowoduje redukcję emisji siarki porównywalną do poziomu emisji w przypadku zastosowania paliw niskosiarkowych. Oznacza to, że możliwe będzie wyposażenie statku na przykład w pokładowe systemy oczyszczania spalin z siarki oraz używanie takich paliw jak skroplony gaz ziemny, biopaliwa czy metanol.

    W projekcie nowelizacji ustawy szczegółowo uregulowano kwestie dotyczące metody redukcji emisji siarki jako alternatywy dla stosowania paliw niskosiarkowych, a także doprecyzowano kwestie dotyczące procedury zmiany paliwa na statkach oraz prowadzenia związanej z tym dokumentacji, postępowania kapitana w przypadku braku możliwości zakupu paliwa o wymaganej zawartości siarki, publicznego udostępniania przez dyrektora urzędu morskiego listy dostawców paliw żeglugowych oraz wiele innych kwestii. Uregulowano też sprawy dotyczące kar za naruszenie przepisów ustawowych. Nowe regulacje powinny wejść w życie zgodnie z propozycją po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

    Dzisiaj moi przedmówcy już byli uprzejmi powiedzieć, wskazać, że działamy pod dużą presją czasu. Wiemy o tym wszyscy, co zresztą było już podnoszone z tej trybuny, od lewa do prawa. Niestety, jest to dla nas duży kłopot, bo czas jest krótki, aby armatorzy dostosowali się do wymagań, aby porty te wymagania również mogły spełnić. Ale z drugiej strony pamiętajmy o tym, co pani minister podkreślała kilkakrotnie podczas posiedzenia połączonych komisji, że grożą nam potężne kary. W związku z tym wcześniej czy później powinniśmy dokonać tej implementacji. Praktycznie mamy koniec roku i jeżeli dobrze pójdzie, to ta regulacja ma szansę wejść w życie z nowym rokiem, a więc uniknęlibyśmy tych sankcji, które nam grożą w przypadku niedostosowania przepisów do dyrektywy. Jesteśmy więc w bardzo trudnej sytuacji. Myślę, że od ministerstwa będzie zależało, na ile te skutki wdrożenia nowej dyrektywy będą obciążały zainteresowane strony, głównie armatorów. Dlatego jest wielka prośba do resortu, do pani minister, aby rzeczywiście, przy naszym oczywiście sejmowym przyzwoleniu - bo myślę, że większość mówców w imieniu klubów jednak poprze propozycję przedstawioną w sprawozdaniu połączonych komisji - dotkliwość tych zmian była jak najniższa.

    Szanowni Państwo! Mamy świadomość, co również poseł sprawozdawca i posłowie klubowi podnosili, istnienia problemu związanego z konkurencyjnością polskich armatorów oraz tych armatorów, którzy korzystają z wód Bałtyku i wymienionych wcześniej wód. Aczkolwiek od dzisiaj jesteśmy, jeszcze raz podkreślę, w trudnej sytuacji połączenia tych interesów ekonomicznych i gospodarczych z wymogami wspólnie wcześniej przyjętymi w ramach Unii Europejskiej, związanymi ze środowiskiem i czystością wód morskich. Niemniej jednak klub, który reprezentuję, będzie głosował zgodnie z rekomendacją połączonych komisji, a więc poprze rządowy projekt. Dziękuję bardzo za uwagę. (Oklaski)



Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 22 października 2014 roku.


54 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zdrowiu publicznym

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o finansowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy