Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o:
  - poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawy o finansach publicznych,
  - rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego
   (druki nr 2667, 2668 i 2835).


Poseł Andrzej Szlachta:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko odnośnie do sprawozdania Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawy o finansach publicznych i rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, druki nr 2667 i 2668.

    Bezpośrednią inspiracją do wymienionych zmian ustawowych była skarga Sejmiku Województwa Mazowieckiego do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. janosikowego. Trybunał Konstytucyjny w dniu 4 marca 2014 r. orzekł, że niezgodne z ustawą zasadniczą są dwa artykuły ustawy o jednostkach samorządu terytorialnego, to jest art. 25 oraz art. 31. Ich niezgodność mieści się w zakresie, w jakim nie gwarantują województwom zachowania istotnej części dochodów własnych do realizacji zadań własnych. Wskazane artykuły ustawy naruszają art. 167 konstytucji. Trybunał Konstytucyjny dał Sejmowi 18 miesięcy na zmianę prawa. W celu naprawy wadliwych zapisów ustawy złożone zostały dwa projekty zmian przedmiotowej ustawy: projekt rządowy i projekt poselski autorstwa posłów PSL.

    Na poniedziałkowym posiedzeniu podkomisji do spraw ustawy dotyczącej tzw. janosikowego posłowie zadecydowali, że bazowym projektem będzie projekt rządowy z poprawkami zgłoszonymi przez przewodniczącą Komisji Finansów Publicznych panią poseł Krystynę Skowrońską. Pierwsza poprawka dotyczy okresu obowiązywania ustawy. Ustawa ma obowiązywać tylko w 2015 r., a nie w latach 2015-2016. Druga poprawka dotyczyła zmiany wskaźnika wpłaty i odnosi się do górnej dotacji z budżetu państwa. Ma to być kwota 268 mln zł.

    Przedstawiciele samorządu woj. mazowieckiego podali w wątpliwość uwzględnienie przy wyliczeniach wpłat przez samorządy ich dochodów sprzed dwóch lat, ponieważ Trybunał Konstytucyjny wyraźnie wskazał, że powinno się uwzględniać aktualne dochody. W art. 24 ust. 7 zaproponowanego projektu ustawy zapisano, że kwotę uzupełniającą otrzymuje województwo, w którym wskaźnik W jest niższy niż 125% wskaźnika Ws i liczba mieszkańców nie przekracza 3 mln. W art. 70a ust. 1 zapisano, że w roku 2015 wpłat do budżetu państwa z przeznaczeniem na część regionalną subwencji ogólnej dla województw dokonują województwa, w których wskaźnik W jest większy niż 125% wskaźnika Ww. W art. 70c ust. 1 podano, że w roku 2015 w budżecie państwa tworzy się rezerwę celową przeznaczoną na dotacje dla województw na finansowanie budowy, przebudowy, remontu, utrzymania, ochrony dróg wojewódzkich, którą dysponuje minister właściwy do spraw finansów publicznych.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego nie rozwiązuje kompleksowo spraw związanych z tzw. janosikowym, jest to tylko doraźna proteza ustawowa. Rząd deklaruje, że dopiero w kwietniu 2015 r. przedstawi kompleksowy rządowy projekt ustawy w przedmiotowej sprawie. Dlatego Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość w związku z tym, że nie przedstawiono precyzyjnych wyliczeń dotyczących skutków regulacji dla poszczególnych województw, wstrzyma się od głosu w sprawie przyjęcia tego projektu ustawy. Dziękuję bardzo.



Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 22 października 2014 roku.


51 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:


Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja o działalności Sądu Najwyższego w roku 2014 wraz ze...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja Rządu o działaniach podejmowanych w 2014 roku na rzecz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja bieżąca w sprawie przyjęcia przez Polskę osób...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Szlachta - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy