Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Tadeusz Woźniak:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Niedziela 19 października 2014 r. obfitowała w wiele ważnych wydarzeń. Poza licznymi, najczęściej lokalnymi, imprezami związanymi z kampanią wyborczą do organów władz samorządowych szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego były też wydarzenia o znaczeniu globalnym i krajowym. Pierwszym z nich była beatyfikacja papieża Pawła VI w trakcie mszy świętej, jaka odbyła się na placu Świętego Piotra w Watykanie. W kraju obchodziliśmy 30. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Tłumy wiernych patriotów zgromadziły się na mszy świętej w kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, otaczając mogiłę błogosławionego męczennika, kapelana ˝Solidarności˝, a obecnie jej patrona. Na uroczystości byli obecni także członkowie Ligi Krajowej, którzy zjechali do Warszawy, aby wziąć udział w gali wręczenia nagród im. Grzegorza Palki, zwanych powszechnie samorządowymi Oskarami.

    Nagroda im. Grzegorza Palki od 17 lat nadawana jest przez Ligę Krajową za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego. Liga Krajowa, zrzeszająca osoby związane z samorządem, opiera swoją działalność na haśle: Rodzina - wspólnota lokalna - ojczyzna. Promuje ona proces tworzenia i umacniania jednostek samorządowych tak, aby stały się one rzeczywistymi wspólnotami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi. Fundując nagrodę im. Grzegorza Palki, Liga Krajowa pragnie uhonorować jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego samorządu, tragicznie zmarłego w 1996 r. prezydenta Łodzi Grzegorza Palkę.

    Gala odbyła się tradycyjnie w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich. Patronat nad nagrodą objęły oraz udzieliły wsparcia ogólnopolskie organizacje samorządowe będące stroną Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, takie jak: Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Województw RP, Związek Gmin Regionu Kutnowskiego, miasto Łódź i miasto Wrocław. Wsparcia udzieliły również Estrada warszawska, Polfarmex SA, Nord Partner sp. z o.o. i nadleśnictwo Zdroje. Patronat medialny nad uroczystością objęli: Polskie Radio SA, ˝Dziennik Gazeta Prawna˝, Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, ˝Gazeta Samorządu i Administracji˝, tygodnik ˝Wspólnota˝, miesięcznik ˝Forum Samorządowe˝ i Telewizja Polska Łódź.

    Laureatami nagrody im. Grzegorza Palki w 2014 r. zostali: w dziedzinie działalności ogólnopaństwowej - Zygmunt Berdyczowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy, radny Sejmiku Samorządowego Województwa Małopolskiego, za wprowadzenie do debaty publicznej tematyki regionalnej i samorządowej poprzez organizację Forum Ekonomicznego i Forum Regionów; w dziedzinie działalności samorządowej o wymiarze ogólnokrajowym - Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, za oparcie działań społecznych i gospodarczych na nauczaniu patrona miasta św. Jana Pawła II oraz za organizowanie Kongresu Regionów oraz Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska, za innowacyjne rozwiązania w gospodarce komunalnej oraz za działalność na forum Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju; w kategorii działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym - Wojciech Buczak, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ ˝Solidarność˝, radny Sejmiku Samorządowego Województwa Podkarpackiego, za działania na rzecz rozwoju województwa podkarpackiego, szczególnie w zakresie infrastruktury i miejsc pracy, oraz Józef Michalik, starosta powiatu lubaczowskiego, za działania w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego przede wszystkim na terenach wiejskich. Ponadto kapituła, na której czele stoi dr Tadeusz Wrona, zdecydowała o przyznaniu ośmiu wyróżnień.

    Tegoroczną, siedemnastą, edycję uroczystości uświetnił koncert wybitnego artysty Włodka Pawlika, laureata Nagrody Grammy w 2014 r., który zaprezentował kompozycje własne i standardy jazzowe. Na zakończenie wszyscy zebrani stojąc, przy akompaniamencie Włodka Pawlika, wspólnie odśpiewali pieśni ˝Ojczyzno ma˝, oddając cześć błogosławionemu Jerzemu Popiełuszce, i ˝Barkę˝ będącą wyrazem hołdu dla św. Jana Pawła II.

    Po zakończeniu gali odbyło się posiedzenie zgromadzenia Ligi Krajowej. Obrady po wyborze poprowadził Tadeusz Wrona, przewodniczący Ligi Krajowej. Na wniosek Komisji Rewizyjnej, której protokół przedstawił przewodniczący Jakub Świtkiewicz, zebrani udzielili absolutorium dotychczasowemu Zarządowi Ligi Krajowej. Przyjęto też kierunki działalności Ligi Krajowej na najbliższy rok.

    To była piękna uroczystość i święto polskiego samorządu. Szkoda jedynie, że Sejm Najjaśniejszej Rzeczypospolitej reprezentował tylko jeden poseł, były samorządowiec i laureat nagrody im. Grzegorza Palki w dziedzinie ogólnopaństwowej, wyróżniony w 2011 r., był nim mówiący te słowa. W przyszłości należałoby przyjąć zasadę, że Sejm na gali wręczenia samorządowych Oskarów powinien reprezentować członek Prezydium Sejmu, posłowie powinni licznie uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu, gdyż samorząd i samorządność to podstawy funkcjonowania państwa polskiego, a wyróżnionym samorządowcom winniśmy należny szacunek, gdyż to władze samorządowe kreują rozwój wspólnot lokalnych i regionalnych, a wspólnoty te przy współpracy życzliwych środowisk i osób tworzą całą naszą umiłowaną ojczyznę. W samorządach tkwi siła napędzająca rozwój państwa. To właśnie w małych ojczyznach trwa codzienna praca w trosce o lepsze jutro mieszkańców. Tam zaspokajane są zbiorowe potrzeby wspólnot lokalnych i regionalnych. Tam walczy się z przeciwnościami losu. Tam troszczy się o najsłabszych i tworzy warunki do szczęśliwszego życia wspólnot.

    Szczęść Boże polskim samorządowcom oraz wspólnotom gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Szczęść Boże całej naszej umiłowanej ojczyźnie. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Tadeusz Woźniak - Oświadczenie z dnia 21 października 2014 roku.


66 wyświetleń

Zobacz także: